Telefon budoucnosti Vivo Apex: vepředu jen displej, v něm obří čtečka otisků

1
Vivo Apex
Vivo Apex

Vivo před měsícem ukázalo první komerční telefon s čtečkou otisků integrovanou v displeji. Pátý největší výrobce na světě ve vývoji nepolevuje a na MWC představilo prototyp smartphonu Apex. Takhle jednou budou vypadat skoro všechny mobily.

Vivo téměř celou přední stranu pokrylo displejem, šestipalcový OLED pokrývá 98 % plochy. Horní a boční rámečky mají jen 1,8 mm, spodní 4,3 mm. Do rámečků firma umístila potřebné senzory, ale musela také improvizovat. Chybí klasické sluchátko/reproduktor, Apex místo toho využívá vibrací displeje k přenosu zvuku na lebeční kost (tzv. bone conduction), podobně jako Xiaomi Mi Mix.

Místo nezůstalo ani pro přední fotoaparát. Ten se v případě potřeby vysouvá z horní strany jako periskop. K použití je připraven do sekundy. Za velký pokrok Vivo označuje také spojení DA převodníku a tří zvukových zesilovačů do jednoho pouzdra, což pomohlo zmenšit velikost na desce o 60 %. Ušetřený prostor lze využít pro větší akumulátor.

Velkým experimentem je též čtečka otisků. Zatímco dřívější telefon měl malou čtečku dole uprostřed, u Apexu je čtecí plocha přes celou spodní polovinu displeje. Kam sáhne prst, tam se sejme otisk.

Jak píšeme v úvodu, Vivo Apex je jen konceptem, který se nebude prodávat. Alespoň ne letos. Za rok nebo dva jeho technologie již nejspíš budou komerčně dostupné.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Čtečka otisků takto řešená se mi líbí. Místo předního foťáku bych zvětšil baterku – selfíčkáři ať si koupí jiný typ. Přenos zvuku – tak to fakt nevím, ale věřím, že to funguje.