Vivo nás opět oslepí čísly. Jeho mobil by měl nabídnout extrémních 10 GB operační paměti

Tomuhle se dá říkat populismus, protože takový hardware prostě nevyužijete. Nebo ano?

9
Vivo
Vivo

Znáte Vivo? Párkrát jsme už tohoto čínského výrobce smartphonů zmínili, zpravidla šlo o nějaký rekord. Nedávno to bylo kvůli prvenství v implementaci čtečky otisků prstů pod displej, v minulosti ale uvedlo např. nejtenčí mobil na světě, dále přístroj, jehož předním fotoaparátem jste pořídili 32Mpx snímky, nebo první mobil se 6 GB operační paměti.

Firma snažící se ohromovat extrémy, jakkoli mohou být v reálné praxi irelevantní, si na nich postavila jméno a daří se jí. Výrazně rostla v Číně během roku 2016, během loňského roku šlo o jednu z pěti nejsilnějších značek globálně – vysoké prodeje v tomto případě ale zajišťuje region APAC. Vivo zřejmě chystá další extrém, který jí přinese další prvenství. Jak tak značku známe, vlastně by nepřekvapila.

Mobil s 10 GB operační paměti

Čínské zdroje tvrdí, že výrobce připravuje mobil Xplay7, který bude disponovat 4K displejem, dále nabídne výkonný SoC Snapdragon 845, především však bude osazen 10 GB operační paměti. Uvedený SoC byl představen loni v prosinci a disponovat jím budou samozřejmě i jiné telefony, např. Xiaomi Mi 7 nebo zřejmě Galaxy S9.

První 4K displej, který je v mobilu nehorázně zbytečný, nabídlo v roce 2015 japonské Sony. Ačkoli i v roce 2018 můžeme 4K displej v mobilu považovat za ústřel a raritu, někoho potěší aspoň snaha minimalizovat rámečky. Poměr displeje ku tělu je v tomto případě 92,9 %, tj. rámečky budou ještě menší než např. u Galaxy S8, kde Samsung dosáhl poměru 83,6 %.

Jasné prvenství – a další nesmyslně vysoké číslo – Xplay7 obrazně napsáno ukryje do svého těla. Momentálně jsme zvyklí, že ti nejlepší začínají opatrně nabízet 6 GB operační paměti, byť už jsme loni viděli první zařízení s 8 GB. Z praxi si troufám tvrdit, že i se 3 GB si dnes připadám více než komfortně. I kdybych byl extrémní uživatel, 10 GB bych na mobilu nevyžil. Co vy?

Xplay7 nebude první smartphone se čtečkou pod displejem do tohoto výrobce. V tomto ohledu skončí druhý, i to je ovšem solidní výkon, protože se jedná o úplně novou technologii. Vzhledem k dalším uvedeným parametrům je zřejmé, že kdo slyší na vysoká čísla, bude tenhle mobil chtít.

Z technologického pohledu půjde o naprostou špičku (neměla by chybět ani varianta s 512GB úložištěm pro data), byť parametry výkonnosti hardwaru nezaručují, že půjde o nejlepší mobil na světě. Teď nezbývá, než si počkat, zda smartphone s těmito parametry stane skutečností. U dané firmy by podobné uvedení nepřekvapilo, na druhou stranu mimo Asii nejspíš přístroj stejně opět k sehnání nebude.

Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘE

  • To je jednoduché. Když přidáš do notebooku 4GB RAM, kde by to mělo sakra opodstatnění, tak se ta cena zase tolik nezdvihne. Prostě si nemůže výrobce přirazit moc velkou částku. Kdežto když zdvojnásobíš velikost RAM v telefonu kde to stejně jako třeba 8 core CPU nemá absolutně žádné opodstatnění, můžeš cenu toho zařízení zdvihnout na dvojnásobek (nasadit úplně nesmyslné ceny) a vždycky se najde idiot, který jim ty prachy dá, protože snobi a protože LOLko a WOWko na mobilu ….

  • u PC a tedy i notebooku je jedna velka vyhoda, rychla pamet je tam i v podani dalsich ulozist , rychle je oproti mobilnim ulozistim v telefonech a tabletech i bezne plotnove HDD, natoz pak SSD, takze cim vice bude v telefonu operacni pameti, tim drove se dopracujem do bodu kdy bude vyuzivana podobne jako byval vyuzivan treba ramdisk v PC, tohle zvysovani operacni pameti ma jeste jednu navaznost, a to ze s ni rostou i prave sekundarni uloziste, kdy dnes je standard rekneme 32GB a neni problem mit dnes telefony/tablety s ulozistem 64/128 a obcas jiz i 256GB

  • Podle mě je trocha pravdy ve více pohledech na věc.

   Lehce se to dá označit za bohapusté plýtvání aktuálně nedostatkovou operační pamětí. Minimálně to provokuje lidi, kteří teď kupují RAM do PC a platí 300-400Kč/GB u vyšších frekvencí (a nebýt levného dolaru, tak to je o dlaších 20% víc).
   Na druhou stranu, kolik se prodá kusů těchto smarphonů, s 6, 8 a 10GB RAM, oproti těm běžným? Jak tady je zmíněno, výrobci jejich cenu nastaví tak, že zákazník zaplatí mnohme více než by byl úměrný příplatek za tu větší RAM. Takže nemyslím, že to je z hlediska trhu takový problém.
   Podobné to je u drahých herních notebooků, které mají výjimečně i 64GB RAM a lidem co na tom budou jen hrát by aktuálně stačilo 16GB, max. 32GB při streamování. Takže těch 64GB je spíš ukázka statusu (snobství), u notebooku za 100, nebo 150 tisíc. Jenže kolik lidí si takové stroje koupí? Tím se vážně moc RAM nevyplýtvá.

   Naopak ony levné notebooky s 4GB jsou opravdu záležitost reálné ceny RAM. Pokud jako výrobce navrhuji stroj za 10-15 tisíc, tak by mi těch 8GB RAM spotřebovalo příliš mnoho z rozpočtu na jiné věci. Když se podívám na nejlevnější 8GB RAM notebooky na trhu, tak nejsou zrovna vyvážené – 1366×768, odpadní AMD Dual Core A6, HDD 1TB… tomu už ta RAM moc nepomůže. Takže tady je klíč hlavně v ceně RAM jako takové.

   Co mi už přijde ostudné jsou notebooky za 20 a více tisíc, které mají 4GB RAM (přitom většinou žádné plus, v něčem jiném).
   Tam je to prostě totální odírání zákazníků, kteří nemají přehled. Podobná zlodějina jsou, v tuto chvíli nabízené, drahé herní PC sestavy s GTX 9xx (notebooky s 9xxM), nebo PC s extravagantní skříní za příplatek v desítkách % ceny, atd, atd. Zlodějin jsou bohužel plné eshopy a mám obavy, že jak se aktuálně vyprodávají i hotové PC sestavy kvůli nedostatku grafik, tak oni snad nakonec udají ještě i všechny ty staré kusy s Maxwellem…ale to už jsem hodně odbočil od tématu.

   Co se týče oné využitelnosti velké RAM u smartphonů, tak v tom se moc nevyznám. U Razer Phonu s 8GB RAM to je vysvětlováno herním zaměřením při 1440p displeji, což se mi zdá logické.

   • Trochu bych tě jen opravil – mobilů s 6, 8 nebo 10 GB RAM se prodá poměrně dost, protože tyhle úlety dělají především číňánci a jejich stroje nestojí tak šílené peníze. Nevím, jestli velkou kapacitou chtějí vyrovnat nižší rychlost těch pamětí, ale reálný přínos čehokoli nad 4 GB u mobilu není. I ten Razer by se bez toho obešel, je to jen ta snobárna, o které píšeš. Samsung si při stejných rozlišeních vystačil se 3 nebo 4 GB a vše na tom běhá úplně špičkově.

   • Tohle funguje i u PC/ntb, čím víc máte paměti, tím více jí jednotlivé programy využívají a nemusí to vždy znamenat, že jedou znatelně lépe. Např. když pustíte Win 10 na 4GB RAM zařízení, tak sežerou cca 1,2-1,5GB RAM, pokud na 32RAM zařízení, tak 3-4GB RAM.
    Samozřejmě pod nějakou hranicí, pro určité použití, už se RAM zacpe a totálně se vše zpomalí, viz hodně záložek ve chromu je na 4GB zařízení totální smrt. Jaké jsou tyto hranice u smarphonů netuším, nedokážu hodnotit.

    Ano, mám Samsunga s 3GB pamětí, ale jeho používání by se (kromě volání/SMS) dalo shrnout slovem „Chrome“ a to ještě nijak intenzivně. Takže nepatřím zrovna mezi zapálené uživatele různých appek, apod. A netuším jestli, kdybych si býval pořídil model za polovinu, tak jestli bych to v praxi vůbec poznal.
    Sáhnul jsem po modelu za necelých 8 tisíc, čistě z obecné zkušensoti s elektronikou, kde jít do úplného low-endu bývá špatný nápad i pokud od toho zažízení moc nevyžadujete. Aneb být nezkušený uživatel notebooků a říct si „Potřebuji ho jen na internet/hudbu/fotky, tak proč bych kupoval něco dražšího než model za 10tisíc“, tak pak zapláču nad výdělkem, když se mi Chrome zaseká při 20 záložkách a HDD mě umoří celkovou pomalostí. 🙂

   • Já si rok zpět koupil telefon se 2 GB ram. Den poté jsem ho šel vrátit a vymenit za 3 GB variantu, protože nedostatek paměti byl tak velký, že mi prostě ukončoval aplikace na pozadí. Zapnul jsem si sportovní aplikaci na měření vzdálenosti… během toho pustil Viber a něco odepsal a utikal dal. Za deset minut koukam, že sportovni apliakace nic nezaznamenala, protože ji systém prostě kilnul (pravděpodobně v době spuštění Viberu). A když byly takovývh případů desítky, prostě jsem mobil vrátil. 2 GB ram měly mobily už v roce 2012…