Vlastní čínské GPU? Je jich hned několik, grafika Moore Threads MTT S10 už je v e-shopech

16
Grafická karta Moore Threads MTT S10 1600
Grafická karta Moore Threads MTT S10
-
Zdroj: Taobao, via: PC Watch

Skoro dvě dekády existovaly samostatné grafiky téměř jen od dvou značek, ale teď se skoro vrací GPU džungle 90. let. Vedle Intelu totiž uvedla vlastní samostatná GPU už třetí čínská firma. Její desktopová grafická karta už je nabízená v obchodě Taobao.

O víkendu jsme tu měli ne úplně pozitivně vyznívající zprávu o čínském počítačovém průmyslu, ale abychom jen nehaněli: čínským firmám se podařilo vyrobit další vlastní samostatné GPU pro PC. V této oblasti dlouho zcela ovládané západními firmami (AMD, Nvidia a nyní Intel, který staví na základě svých integrovaných grafik) se tak objevují skutečně nové čínské alternativy, které budou moci být používané mimo jiné také s lokálními čínskými CPU.

Po grafice Glenfly Arise (která by snad měla pocházet z příbuzenské linie integrovaných grafik S3 Graphics a VIA, protože Glenfly je dceřiná firma Zhaoxinu) tu máme další a zřejmě separátní vývoj samostatného čínského GPU. Tentokrát jde o grafiku / GPU firmy Moore Threads označenou MTT S10. O této společnosti a jejích plánech už jsme tu psali. Ironicky na apríla, ale její grafiky jsou zřejmě skutečné.

Moore Threads MTT S10

První GPU od Moore Threads se objevilo rovnou na čínském online tržišti Taobao – je to právě karta MTT S10. Ta by měla být levnou desktopovou kartou se základními zobrazovacími schopnostmi a videofunkcemi, určenou pro kancelářské počítače. Tato grafika tedy je hlavně zobrazovadlem nahrazující integrované GPU procesorům, které jím nejsou vybavené. Moore Threads chystá také výkonnější model MTT S60, který prý bude vhodný pro výkonná PC a pracovní stanice sloužící pro kreativní činnosti a zábavu, a kartu MTT S2000, která bude určená do serverů. Ty ale zatím na Taobao na rozdíl od karty MTT S10 nedorazily.

Plánované modely samostatných GPU Moore Threads
Plánované modely samostatných GPU Moore Threads (zdroj: Moore Threads)

Moore Threads MTT S10 je nízkoprofilová karta, jejíž TDP je jen 30 W a má jednoduchý aktivní chladič (tloušťka by měla být na jediný slot). Samotný čip GPU je údajně vyráběný 12nm procesem a běží na frekvenci 1,0 GHz. Podporuje grafická API OpenGL, OpenGL ES, WebGL a Vulkan, operační systém Android a Linux (na procesorech x86, ARM a LoongArch). Do systému je připojen přes PCI Express 3.0 ×8 a používá paměti LPDDR4, jejichž kapacita však není upřesněná.

Tip: Čína má vlastní procesorovou architekturu LoongArch, CPU Loongson přejdou z MIPS?

Karta je vybavená výstupem HDMI 2.1, ovšem s podporou rozlišení odpovídajících HDMI 2.0 (má podporovat připojení 4K monitorů při 60Hz obnovovací frekvenci), a analogovým výstupem pro legacy monitory. Čip umí akcelerovat video ve formátech H.264, H.265 a AV1. Zvládá dekódování, ale údajně už i hardwarové enkódování do formátu AV1.

Grafická karta Moore Threads MTT S10 zadní strana PCB
Grafická karta Moore Threads MTT S10, zadní strana PCB (zdroj: Taobao, via: PC Watch)

Moore Threads uvádí, že architektura GPU se jmenuje Musa či MUSA, což by implikovalo, že jde o něco, co firma sama vyvinula. Ale spíš bychom čekali, že půjde o licencovanou architekturu GPU od Imagination Technologies. Ta byla dlouhá léta používána jen v mobilních SoC architektury ARM, ale je možné z ní udělat i samostatné desktopové GPU – největší problém spojený s takovým plánem budou až ovladače a podpora v softwaru. Imagination Technologies byla ovládnuta čínským kapitálem a od té doby zřejmě v Číně vzniklo více firem, které pracují na vlastních samostatných GPU, založených právě na linii GPU Imagination / PowerVR. Další by měla být řada Fantasy One od Innosiliconu.

Karta Moore Threads MTT S10 by měla být relativně levná, na Taobao se uvádí, že bude stát 800 jüanů. To vychází na asi 112 $, 115 € nebo něco přes 2800 Kč (nicméně u nás by s DPH cena asi mohla být vyšší). To je sice cena nízká na poměry nedávných šílených cen za kryptobubliny, ale pokud uvážíte nejspíše hodně chabé herní schopnosti a potenciální nekompatibility s existujícím 3D softwarem, asi se přeci jen vyplatí poohlédnout se spíš třeba po Radeonu RX 6400, přestože je o dost dražší.

Jak už bylo řečeno, samostatných čínských GPU vzniká vícero, včetně některých s ambicí sloužit pro hraní her (kde však budou velkou překážkou ovladače). Nejsou to tedy zdaleka jen nová GPU od Intelu, kdo do této oblasti hardwaru teď přináší zpestření. Jen je asi pravděpodobné, že čínské novinky u nás bude téměř nemožné sehnat.

Zdroje: Tom’s Hardware, PC Watch, Moore Threads

Vlastní čínské GPU? Je jich hned několik, grafika Moore Threads MTT S10 už je v e-shopech
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 5 hlasů

16 KOMENTÁŘE

      • U nás také. Stačí chvíle neopatrnosti a máš prozrazenou identitu. A naše vlastní tajné složky neustále čekají na každého z nás, kdy podle něčeho prozradí svoji identitu.
       Ale vysvětlovat to někomu, kdo si náš faš istický stát maluje na růžovo….
       Každý jeden člověk je na západní polokouli šmírován tajnýma službama. A co víc, v české republice se připravuje tak tvrdá cenzura, že nám bude i Čína závidět!

     • Komunismus nebyl samospásný, proto v moderní číně komunismus vlastně již není.
      Ale kapitalismus také není samospásný.
      A pokud se bavíme o hardwaru, tak každý nový výrobce je výrobce, ze kterého mám radost. Jen ať ke konkurence co největší! A jestli je konkurent „z toho zlého komunismu“ mě nezají, mě zajímají produkty.

      Nakonec kolik lidí odmítá kupovat to laciné číské zboží kvůli tomu, že „je tam komunismus a fuj“ ? Možná ty, nikoho dalšího neznám.

      Nedělám si iluze o tom, že nová grafická karta bude slabá, ale ne protože „komunismus“, ale protože každý nováček je slabý, viz slabé grafické karty intelu.

      • Komunismus nikdy nebyl ani v Číně, ani v Rusku. Vždy to byla jen banda gangsterů, která se za myšlenku komunismu schovávala.

      • Choze 11.10.2022 at 15:27

       Komunisti byli političtí gangsteři takže tím potvrzujete existenci komunismu v obou státech. V obou státech byla a je „vedoucí úloha“ strany a opozice je ilegální.

      • youtuber napsal: „U nás také. Stačí chvíle neopatrnosti a máš prozrazenou identitu. A naše vlastní tajné složky neustále čekají na každého z nás, kdy podle něčeho prozradí svoji identitu.
       Ale vysvětlovat to někomu, kdo si náš faš istický stát maluje na růžovo….“
       Chápu to správně, že právě píšete z Petrohradu a mluvíte o vaší zemi? 🙂

    • No má rozhodně lepší informace než Vy nebo já. A jen tak mimochodem co neznalého je na tom článku? Naopak si myslím, že jenom neznalý člověk zpracovaný čínskou propagandou reaguje tak jako Vy.

   • I kdyby se Čína uzbavila komunismu, tak na tom bude stejně špatně, jako dnes. Podívej se na českou republiku:
    Je u nás komunismus? NE!
    Jsou u nás západní výplaty? NE!
    Nikdo se nemůže vymlouvat na to, že máme čtvrtinové výplaty kvůli komunismu, protože ten skončit v roce 1989 což je už hooodně dávno.
    Budeme za milion let stále říkat, že máme nízké mzdy kvůli komunismu?

    Celý svět může být kapitalistický a iukdyž bude všude „ten správnácký kapitalismus“ tak bude jedna země světa technologicky dominovat a další země budou…. budou mít čtvrtinové výplaty. Tak to prostě je.
    Kapitalismus není samospásný.

    • Kapitalismus není samospasný protože lidi musí makat na odčinění hříchů komunistů přece jenom hodně dlouho trvá. To je vysvětlení toho proč jsme na tom lépe i než Čína. Protože jsme zadali makat ne na komunisty.

 1. Jsem rád za každého dalšího výrobce, aby byl trochu širší výběr, co si koupit. Sice výkon nových grafik bude zřejmě nízký, což se dá čekat od někoho, kdo s tím nemá ještě zkušenosti, ale každý další výrobce dobrý. Moudře cílují na nízkou cenu, protože je to oblast, kde nikdo nic nenabízí. A pokud bude nějaké embargo na čínu, tak ude mít čína vlastní grafiky i CPU, že budou méně efektivní je jedno, důležité je, že budou mít počítače. My jsme měli také před páš lety méně efektivní počítače, než jsou ty dnešní, takže se nic neděje.