Vlastní video DVD snadno a rychle

0

Tvorba vlastního DVD s videem, jež lze přehrát v běžném DVD přehrávači, není dnes nic složitého. S nástrojem Movie DVD Maker to zvládnete během několika minut.

Máte v počítači videa z dovolené nebo nějaký film či seriál a chtěli byste je shlédnout i na DVD v obýváku? Některé DVD přehrávače mohou mít se soubory vypálenými na disk bez speciálního programu problémy. Potom musíte videosoubory vypálit v takzvaném DVD videoformátu, tedy v takové podobě, v jaké se běžně ukládají DVD filmy na originálních médiích.

Výběr formátu

Aplikace stáhněte ze stránky www.aone-media.com a nainstalujte ji. Protože se jedná o placenou aplikaci, zobrazí se žádost o zakoupení a registraci. Program si však můžete po dobu 30 dnů zdarma vyzkoušet, ovšem s jistými omezeními. Klepněte proto na tlačítko Try, čímž by se mělo zobrazit hlavní okno. To vám dává na výběr ze tří možných formátů, v nichž můžete vaše videosoubory vypálit. Klepněte na možnost DVD. Chybu neuděláte ani při dalších dvou volbách (VCD, SVCD), tyto formáty jsou ale upravené pro vypalování na klasické CD, nikoliv DVD, utrpí tím tedy buď kvalita záznamu, nebo délka filmu. Navíc je zde opět problém s DVD přehrávači – některé levnější modely nemusí tyto formáty podporovat. Proto pokračujte volbou DVD.

 

Přidání souborů

Nyní musíte z vašeho počítače přidat videosoubory, které chcete na disk umístit. Klepněte na tlačítko Add Files a pomocí dialogu výběru souborů přidejte požadované nahrávky: nalezněte složku, v níž se sobory nacházejí, označte je myší (podržením klávesy Ctrl můžete označit i více souborů najednou) a potvrďte tlačítkem Open/Otevřít. Přidané soubory byste nyní měli vidět v seznamu. Postup můžete opakovat, kolikrát potřebujete, dokud nepřidáte všechny požadované soubory. Protože kapacita DVD disků je omezená, musíte si dát pozor, aby celková délka nepřesáhla 120 minut. K tomuto účelu slouží spodní oblast okna, kde modrý proužek ukazuje, kolik místa momentálně využíváte. Jestliže překročí červenou hranici, budete muset některá videa odstranit.

Při odstraňování položek klepněte na soubor, který hodláte smazat, levým tlačítkem myši a následně na tlačítko Remove. Vodítkem vám může být délka trvání příslušného snímku uvedená ve sloupci Duration. Pro odstranění všech videosouborů ze seznamu klepněte na červený křížek napravo. Další věcí, na kterou musíte dbát, je pořadí souborů. Nástroj bohužel neumožňuje tvorbu interaktivních DVD nabídek a soubory na DVD umístí ve stejném pořadí jako v seznamu. Pokud tedy chcete pořadí upravit, klepněte na libovolný záznam a pomocí zelených šipek jej přesuňte na požadované místo. Označený soubor můžete rovněž přehrát modrou šipkou v pravé části okna, což využijete, pokud vám jeho název moc neříká.

 

Vypálení disku

Až dokončíte seznam videosouborů, klepněte na Make. Zkušební verze programu bohužel vypálí jen první polovinu z každého videa, navíc před zobrazením okna vypalování musíte 5 sekund počkat. Po malé prodlevě stiskněte Continue. U TV Type nezapomeňte označit PAL, což je standard používaný v evropských zemích. Jestliže budete záznam přehrávat na širokoúhlé televizi, nebo jsou zvolené videosoubory v širokoúhlém formátu, zvolte 16:9, v opačném případě ponechte 4:3. Rovněž se ujistěte, že máte zaškrtnutou volbu Auto add letter box, která u videí s rozdílnými rozměry přidá černé pruhy, aby nedošlo k jejich deformaci.

Před samotným vypalováním umístěte do DVD vypalovačky prázdný disk, určený k zápisu. Máte-li v počítači mechanik více, vyberte tu správnou v rozbalovací nabídce Select Driver. Vytvořený disk si můžete pro přehlednost pojmenovat – vepište název do políčka Disc Label. Pro zahájení zápisu klepněte na Start. Protože program musí všechny videosoubory převést do cílového formátu, na dokončení úlohy si počkáte až několik desítek minut.

 

Kvalita obrazu při kódování obrazových dat většinou dochází k vypouštění nepodstatných informací, čímž se sníží velikost výsledného souboru. Čím více informací se vypustí, tím bude videosoubor menší a videa se na DVD disk vejde více, na druhou stranu ale budou obsahovat méně detailů

Videoformát je způsob, jakým jsou uložena a zakódována obrazová data

Ohodnoťte tento článek!