VLC Media Player experimentálně podporuje 360° videa a fotky

0

I kdyby vás VLC Media Player nezajímal, teď si aspoň malou pozornost zaslouží. Vyšla totiž technologická ukázka multimediálního přehrávače, jež podporuje 360° videa a fotky. Speciální edice je nazvána VLC 360° Technical Preview. Je k dispozici pouze formou instalačních programů pro Windows 7 a novější a pro OS X 10.10 a novější. Odkazy pro stažení najdete na oficiálním webu.

Přehrávání 360° videí bylo dosaženo adopcí specifikací a nástrojů Spatial Video, prohlížení fotografií a panoramat je možné díky adopci specifikace Spherical. Podporovány jsou přibližování a oddalování, sférická panoramata a obrácená sférická panoramata. Ovládání je navržené pro myš a klávesnici – minimálně lze tato polohovací zařízení použít. Pro akceleraci jsou požívána rozhraní OpenGL a Direct3D 11.

Na obrázku to není vidět, ale obraz se otáčí
Na obrázku to není vidět, ale obraz se otáčí

Vývojářský tým tentokrát nebyl osamocen, na projektu se podílel Giroptic, firma vyrábějící techniku pro pořizování 360° obsahu. Díky této podpoře se VLC chlubí tím, že je prvním z populárních přehrávačů, jenž tento obsah podporuje. Buď jak buď, zatím stále hovoříme o experimentu. Kdy budou funkce dostupné pro širokou veřejnost v rámci stabilní větve VLC Media Playeru?

Podporu funkcí na všech platformách sjednotí VLC Media Player 3.0, který by měl být k dispozici v dohledné době, možná už za pár dní, ačkoli se původní předpoklad možná naplnit nepodaří. Plán je takový, že 360° obsah bude podporován rovněž na Androidu, iOS a konzoli Xbox One. Na mobilech budou k navigaci sloužit integrované senzory.

Do budoucna máme počítat s tím, že bude VLC podporovat také soupravy pro virtuální realitu jako Oculus, Daydream nebo Vive. To ale nebude dřív než v roce 2017. Počítá se též s 3D zvukem.

Zdroj: VideoLAN via MSPoweruser

VLC Media Player experimentálně podporuje 360° videa a fotky

Ohodnoťte tento článek!