VN1000: návrat VIA do první ligy?

0

Snad se ještě dočkáme dne, kdy se o produktech VIA bude hovořit jako o vážnějším soupeři hardwarových gigantů Intel, AMD a Nvidia. Letos měla VIA k návratu na vrchol slušně našlápnuto a dnešní novinka je možná onou pomyslnou třešničkou na dortu.

Tchajwanský výrobce představuje čipset VN1000 (Digital Media Chipset) pro desktopové procesory Nano a C7. Z názvu je patrné, kterou oblast chtějí oslovit. Digitální média, multimédia, prostě segment, který dávno ztratili a o renesanci se příliš nepokoušeli. VN1000 obsahuje výkonné grafické jádro Chrome 520, obvod pro akceleraci HD videa, podporu pamětí DDR3 a další. Ideální kandidát pro novou generaci CPU Nano 3000, která přináší vyšší výkon a nižší spotřebu při stejném taktu.

Oproti předchozímu VX855 (který je jen 9 měsíců starý!) vsadila VIA na dvojčipové rozdělení severního a jižního můstku. Ten severní dostal nový paměťový řadič FastStream64 (nyní i DDR3), podporu PCI Express a nové IGP ve spolupráci S3 Graphics. Jižní VT8261 se stará o další konektivitu: počet USB rozšířen na dvanáct, SATA až pro čtyři zařízení, překvapením je zvukový kodek Vinyl HD Audio, nejedná se poslední o 10kanálový VT1828S. Zajímavý je nicméně také, s důrazem na multimédia obsahuje funkce pro rozšíření prostoru od Dolby, DTS i SRS Lab, dokonce se píše o podpoře přenosu chráněných stop na Blu-ray a HD DVD (že by bitstream přenos DTS-HD a Dolby TrueHD?).

S3 Graphics také nelze upřít výrazný podíl. Grafické jádro Chrome 520 podporuje DirectX 10.1, OpenGL 3.0 a GPGPU rozhraní OpenCL 1.0. Obvod ChromotionHD 2.0 pro akceleraci videa zvládne kompletní dekódování H.264 a MPEG-2, redmondský VC-1 však zůstává omezen jen na Motion Compensation a iDCT, stejně tak WMV3 (podrobnosti nejsou známy). Chrome 520 obsahuje 32 stream procesorů a 4 texturovací jednotky. Výstupem můžou být dva nezávislé HDMI nebo DP.

Více podrobností a odkazy na obrazovou galerii naleznete na webu VIA.

VN1000 zřejmě nenahradí původní VX855, který se ještě ani nestačil v systémech dostatečně usadit. Přesto výrobce střílí do vlastních řad. Odnese to nejspíš platforma VIA Trinity, která obsahuje čipovou sadu VX800 a dedikované GPU S3. Vinou staršího čipsetu nejsou schopnosti tak bohaté a větší integrace VN1000 může dosáhnout menších rozměrů. VIA udává TDP 12 W (VN1000 + VT8261). Vážnou konkurencí ale může být i pro chystaný Ion od Nvidie, vše ale rozhodne cena, dostupnost a především to, aby VIA a S3 produkovala kvalitní technickou podporu.

Teď už jen musíme doufat, že výrobce přesvědčí OEM partnery pro nasazení v HTPC, nettopech a podobných zařízeních a nebude zákazníky masírovat pouhými sliby a vypuštěním dalších derivátů ITX platforem. Notebook Lenovo S12 s VIA letos vzbudil velkou pozornost (i když jej čipová sada trochu srážela), snad se podobného úspěchu dočkají i počítače založené na VIA Nano 3000 a VN1000. Papírově na to mají.

Zdroj: VIA

Ohodnoťte tento článek!