Vodafone dohání konkurenční T-Mobile. Spustil volání přes LTE i Wi-Fi

0

Červený operátor dnes spustil dvě moderní služby, které zlepší kvalitu hovoru a dostanou signál i tam, kde mobilní síť nedosáhne. V pilotním provozu mohou zákazníci Vodafonu otestovat VoLTE a volání přes Wi-Fi.

VoLTE jen někde

Díky první funguje hovor v síti LTE. Pro uživatele to znamená rychlejší spojení (do dvou sekund), podporu videovolání, lepší zvukové kvality (HD Voice) a navíc se tím nezpomalí souběžně probíhající datové přenosy. Hovory přes LTE přitom nespotřebovávají data z balíčku. Pokud se během hovoru ztratí signál LTE, bez přerušení skočí na 2G/3G.

 

Telefonů s podporou VoLTE je již hodně, ale Vodafone podporuje pouze dva – Samsung Galaxy S6 a S6 Edge. Navíc musí být koupené u něj, protože jen tak může operátor ovlivňovat nové funkce ve firmwaru. Podobná omezení platí i u T-Mobilu, ten však podporuje mnohem více modelů včetně iPhonů nebo Lumií.

Volání přes Wi-Fi výhodné hlavně v zahraničí

Tzv. Wi-Fi Calling má stejné výhody jako VoLTE navíc ale s tou výhodou, že pro spojení můžete použít libovolnou domácí či veřejnou „wifinu“. Z ní můžete volat i posílat SMS/MMS a druhá strana vůbec nepozná, že nekomunikujete přes mobilní síť. I vaše číslo uvidí. Cena za volání a zprávy je stejná jako u mobilní sítě.

Aplikace Vodafone Wi-Fi Volání
Aplikace Vodafone Wi-Fi Volání

Velkým plusem je ovšem fakt, že volání přes Wi-Fi funguje i v zahraničí a to navíc za domácí ceny, nebudou se účtovat drahé roamingové poplatky. T-Mobile službu také nabízí, ale omezil ji pouze na Českou republiku. Pro Wi-Fi Calling je opět třeba mít kompatibilní telefon, u Vodafonu je to opět jen u něj prodávaný Samsung Galaxy S6 (Edge).

Operátor ovšem omezení elegantně obešel. Pro Android nabízí aplikaci Wi-Fi Volání, díky níž se dovoláte s libovolným telefonem s Androidem 4.0 a novějším. Oproti nativní funkci v telefonu však u aplikace nefungují SMS/MMS a hovor se při výpadku signálu nepřesměruje na mobilní síť. I tak výborný nápad!

Více na vodafone.cz/volte a vodafone.cz/wifivolani.

Ohodnoťte tento článek!