Vodafone jako první pokrývá rychlou mobilní sítí alespoň polovinu území Česka

0

Jako bychom Vodafone vyprovokovali. Jsou to dva týdny, kdy jsme psali o dalším velkém rozšíření „Turbo Internetu“ a faktu, že ani po sjednocení sítí 3G a LTE Vodafone nepokrývá tak velké území jako 3G od T-Mobilu (85 % populace, 48 % území). Dnes nás rudý operátor informoval, že už pokrývá více než polovinu území České republiky. Pomocí LTE-900 totiž doplnil další obce v Pardubickém, Hradeckém, Jihočeském, Ústeckém, Středočeském kraji a na Vysočině.

Vodafone se chlubí nejširším pokrytím 3G/LTE
Plánoané pokrytí Vodafonu na konci března 2014

Do konce března pokryje nebo už má pokryty hlavní silniční tahy. Pak konečně zamíří na Moravu.

 • Dálnice D1 v úseku Praha – Brno
 • Dálnice D11 v úseku Praha – Hradec Králové
 • Dálnice D5 v úseku Praha – Rokycany
 • Dálnice D8 v úseku Praha – Ústí nad Labem, a dále k hranicím s Německem + úsek silnice E55 směr Teplice
 • Rychlostní silnice R10 v úseku Praha – Turnov
 • Rychlostní silnice R6 + silnice první třídy 1/6 v úseku Praha – Karlovy Vary
 • Silnice první třídy E55 směr Benešov, a dále D3 do Českých Budějovic
 • Rychlostní silnice R4 Praha – Příbram – Písek
 • Silnice první třídy č. 12 z Prahy na Kolín, a dále silnice první třídy č. 38 na Kutnou Horu, Havlíčkův Brod, Jihlavu.

 

Vodafone má na svém webu i novou mapku pokrytí, která je subjektivně mnohem méně přehledná než ta předchozí. Aktualizace se dočkal i pokrývací plán (viz animovaný obrázek níže). Ten bohužel ukazuje, že Vodafone bude letos rozšiřovat pouze základní vysokorychlostní sítě, tj. HSPA+ (21/5,76 Mb/s) a osekané LTE-900 (22,5/7,5 Mb/s).

Za rychlé Vodafone považuje sítě HSPA+ DC (42/5,76 Mb/s) a LTE-800 (75/25 Mb/s) a nejrychlejší pak LTE-1800 a (100/37,5Mb/s). U těchto dvou skupin ale mapka neukazuje prakticky žádný vývoj. Je však možné, že Vodafone ještě nemá pevně stanovený plán pro frekvence, které mu v únoru přidělil ČTÚ. Tomu odpovídá také fakt, že mu v legendě chybí LTE-2600, u kterého by mohl s drženou šířkou pásma 2 × 20 MHz dosáhnout rychlostí až 150/50 Mb/s, byť jen na menším území.

Vodafone se chlubí nejširším pokrytím 3G/LTE

Zdroj: TZ Vodafone

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. Opravdu si neumím představit, že by Intel v tabletech a mobilech vyrovnal nebo dokonce porazil ARM. U těhle zařízení je výrobce procesoru to poslední co zákazníky zajímá, takže veškerou pozornost zaměří na cenu a kvalitu provedení. I kdyby se stal menší zázrak a Intel byl v poměru cena/výkon o nějaká ty procenta lepší, tak to téměř nikoho zajímat nebude, protože ARM bude levnější a jeho výkon uspokojivý. x86 instrukce moc lidem v téhle oblasti nechybí (dotykové ovládání + kvalitní-propracovaný  x86 soft? blbost!) a to je to jediné co by mohlo zabrat. Továrny může využít na výrobu jakýchkoliv čipů pro SSD a bylo by to jistě ziskovější než se cpát na trhy, kde vůbec nechybí. Je vidět, že neví co s prachama…

 2. Presne ako napisal zumpar, Intel je technologicky gigant, ktory nema v polovodicovom priemysle obdobu. Ak si zaumieni ze dobije trh s mobilnymi procesormi – casom sa mu to podari tak isto ako napr. s mainstreem-ovymi grafikami.

  Co sa tyka vyuzitia tabletov v profesionalnej sfere, s aktualnou generaciou to mozne nie je a ergonomia je jeden zo zasadnych dovodov (predrazena tablicka na hranie).

  ps: “Core2Duo zvládalo, co se týče hudby, prakticky všechno, lahůdkově, co se týče synth zvuku.”  – mozno offline, lebo v realtime rezime nie je problem Core2Duo pretazit (Sculpture). Zvlast pri synchronizacii zvuku s akymkolvek, aj 640×480 obrazom (Logic Audio 9).