Vodafone kupuje část Liberty Global a s ním i české UPC

3
Vodafone
Vodafone
-
Zdroj: Vodafone

Po měsících dohad a spekulací je konečně jasno. Vodafone Group dnes oznámila, že koupí část americké společnosti Liberty Global, která provozuje sítě v Německu, Maďarsku, Rumusku a také Česku. Zástupci obou firem se dohodli na výkupní ceně 18,4 miliardy eur. Obchod ještě musí schválit regulační úřady včetně Evropské komise a s jeho dokončením společnosti počítají až na polovinu roku 2019.

Obě firmy těsně spolupracují od roku 2016, kdy v Nizozemsku vytvořily společný podnik VodafoneZiggo, aby lépe konkurovaly největší tamní telekomunikační firmě KPN. Vodafone dodal mobilní síť, Ziggo pak pevné připojení a kabelovku.

V Německu chce Vodafone získal kabelového poskytovatele Unitymedia, přes něhož je připojeno 10 % domácností. Samotnému červenému operátorovi patří 20% podíl. Společnými silami budou lépe konkurovat dominujícímu Deutsche Telekomu.

TIP: T-Mobile chce Česko zaplavit optickým internetem. Bude jej to stát 15 miliard

Akvizicí pak Vodafone získá i české, maďarské a rumunské UPC poskytující připojení k internetu, televizi a telefonní linky. Obchod je zajímavý hlavně z českého pohledu, neboť Vodafone zde prakticky nebuduje vlastní pevné sítě, na rozdíl od T-Mobilu a O2 (stále s těsnou vazbou na Cetin).

Slovenské UPC se znovu odtrhne

České a slovenské UPC se v roce 2016 spojily. Vodafone ale o akvizici slovenské části nemluví, neboť kupuje pouze části Liberty Global v místech, kde už provozuje mobilního operátora. UPC CZ a SK opět rozdělí. Potvrzuje to i tisková zpráva Liberty, v níž firma tvrdí, že ji zůstanou aktivity v Británii, Irsku, Belgii, Švýcarsku, Polsku a Slovensku pokrývající asi 24 milionů domácností.

Budeme i nadále nabízet našim zákazníkům ty nejlepší služby a férový zákaznický přístup,” říká Petr Dvořák, generální ředitel Vodafone Czech Republic, a dodává: „Tato transakce nám umožní obohatit nabídku konvergovaných služeb a podpořit rozvoj vysokorychlostních sítí a digitální ekonomiky České republiky.

Vodafone kupuje část Liberty Global a s ním i české UPC
Ohodnoťte tento článek!
2.8 (56%) 10 hlasů

3 KOMENTÁŘE