Až poletíte na Měsíc, chytíte tam LTE od Vodafonu

3
Vodafone Měsíc
Ilustrační foto (zdroj: dunc / Pixabay, úprava: Lukáš Václavík)

Padesát let od chvíle, kdy na povrch Měsíce poprvé vstoupila lidská noha, bude na našem přirozeném satelitu i jeden vysílač sítě LTE. Za netradičním projektem stojí německá firma Part Time Scientists, která chce zlevnit průzkum vesmírných těles.

Ta vyvinula loď ALINA (Autonomous Landing and Navigation Module), která sama doletí a přesně přistane na Měsíci. K němu může přivést až 100 kg nákladu. V první misi to budou dvě výzkumná lunární vozítka Audio Quattro, která budou pozemšťanům vůbec poprvé živě vysílat HD video z Měsíce.

Loni Němci oznámili rovněž spolupráci s Vodafonem, kterým se má postarat o ono LTE. K čemu? ALINA slouží jako vysílač, přes který budou obě vozítka (a případně nějaká budoucí) komunikovat. Vodafonu s infrastrukturou pomůže Nokia, využije přitom pásmo 1800 MHz. Vysílač prý neváží ani jedno kilo.

ALINA se pomocí rakety Falcon 9 dostane na oběžnou dráhu Země, pak využije vlastní motory k 380 000 km dlouhé cestě na Měsíc. Přistane poblíž údolí Taurus-Littrow, které v prosinci 1972 navštívila poslední lunární mise Apollo 17 s Eugenem Cernanem a Harrisonem Schmittem. Part Time Scientists zatím stále hledají další partnery, kteří by chtěli využít zbylou přepravní kapacitu.

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. Mi by prozatím stačilo, kdybych chytil od Vodafone alespoň signál, aby se dalo zavolat, na LTE bych tamtéž ani moc, 3 kilometry za okresním městem, netrval 😀 A néé, mapa pokrytí signálem od Vodafone opravdu neříká pravdu …

    • Mno, to je otázka. Ony budou zase nějaké volby co nevidět a vzhledem k tomu že tady voliči slyší zejména na úplně stupidní slby, jako je například nezbytnost LTE v pražském metru …. prostě, kdo slíbí LTE v metru, má větší šance udržet se u koryta, než ten kdo slíbí něco opravdu smysluplného a vzhledem k tomu, že to nic moc složitého není a EU je štědrá, ani nic nereálného …