Vodafone chce v Česku do roka spustit první 5G síť

6

Červený operátor si o víkendu v reálném prostředí otestoval mobilní síť páté generace. Do roka se k ní bude moci připojit kdokoliv. Šéf Vodafonu Petr Dvořák včera podepsal s primárkou Karlových Varů Andreou Pfeffer Ferklovou memorandum o spolupráci pro gigabitovou budoucnost, podle něhož v roce 2020 v tomto lázeňském městě odstartuje komerční 5G.

Během festivalu jsme už předvedli rekordně rychlou mobilní síť 5G, která nyní pokrývá část města a nabízí přenosovou rychlost bezmála jeden Gbit/s. Chceme jít dál, do roka spustit plošně v Karlových Varech první komerční 5G síť, a dát tak občanům a návštěvníkům města nové možnosti zábavy nebo vzdělávání a podnikatelům i firmám příležitosti rozvíjet své podnikání na jiné úrovni a v jiných oborech,“ říká Petr Dvořák, generální ředitel společnosti Vodafone Czech Republic.

Příští rok o prázdninách již bude po aukci kmitočtů a operátoři dostanou příděl nových frekvencí. Pokud tedy Vodafone v dražbě uspěje, 5G by mohl spustit v pásmu 700 MHz, se kterým se mu budou regiony pokrývat nesrovnatelně lépe než v pásmu 3,7 GHz, které využil během letošního testu.

TIP: Cesta k rychlejšímu 5G je uvolněna. EU velí k harmonizaci pásma 26 GHz

Češi budou mít s komerčním provozem 5G zhruba roční zpoždění, v Evropě již totiž první sítě odstartovaly. První bylo Švýcarsko (Swisscom), pak se přidaly Finsko (Elisa), Británie (EE, Vodafone), Itálie (TIM, Vodafone) a Španělsko (Vodafone).

Zdroj: Vodafone

Vodafone chce v Česku do roka spustit první 5G síť
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

6 KOMENTÁŘE

  1. Hmmm a bude to mít parametry alespoň 4G technologie?? To co předvedli v tom testu, kde nesplnili 5G ani omylem bylo dost fiasko. Ale markeťáci se s tím poperou. Však bude to trochu rychlejší, sice norma chce !minimálně! 10x lepší parametry, ale na to sere pes.

      • Teď bude důležité, jak dopadne ten test T-Mobilu. Po prvních dnech se říkalo, že si ty letní neomezená data aktivovalo kolem 100 tisíc zákazníků, přičemž těch nových mohla být desetina.

        Pokud by tomu tak bylo, že neomezená data rychlostí 10Mbps na Twistu i za jen 100Kč měsíčně nepřilákalo řádově více jak desetitisíce nových zákazníků z teoreticky kolem 10 milionů občanů a firem, tak se třeba operátoři přestanou bát, že by si neomezená data za těch 900Kč měsíčně (nebo 700Kč měsíčně pomalejší) jako to má Vodafone v Británii koupilo příliš mnoho (nefiremních) zákazníků, a přijdou s nějakými trvalejšími nabídkami podobnými jako ve světě.