Operátoři příští týden přeladí sítě. Nastanou krátké výpadky

0
Mobilní vysílač
mobilní vysílač BTS
-
Zdroj: Vodafone

Během dvou nocí, z 20. na 21. dubna a z 21. na 22. dubna 2020 budou tuzemští operátoři přelaďovat sítě na celém území Česka. Konečně proběhne refarming pásma 900 MHz, na němž se společnosti O2, T-Mobile a Vodafone se loni dohodly minulý rok. V onom pásmu u nás běží 2G/GSM.

Vzhledem k tomu, že aktivita bude probíhat v noci, zákazník ji vůbec nemusí zaregistrovat. Pokud se však stane, že právě v průběhu přelaďování, kdy bude SIM karta krátkodobě (typicky pouze desítky sekund) nedostupná, bude zákazník potřebovat kontaktovat některou ze záchranných složek, doporučují operátoři volat linku 112,“ uvádí Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Z historických důvodů byla „devítistovka“ roztříštěná, takže operátoři sice disponovali spoustou volných kanálů, ale neměli je u sebe. Místo jednoho širokého úseku pracovali s několika užšími bloky. A malá šířka omezuje kapacitu sítí. Jinde v Evropě se v pásmu 900 MHz vysílaly i 3G sítě, protože jim operátoři mohli vyhradit dostatečně velký úsek, aby zároveň zůstaly frekvence i pro 2G. V Česku to nebylo možné, 3G se stavělo v pásmu 2100 MHz, se kterým se ale nedá levně pokrýt velké území. Proto 3G chybělo hlavně na venkově.

refarming 900 mhz
Refarming pásma 900 MHz

Kdyby k refarmingu došlo i před lety, Češi si mohli rychlých dat v mobilu užívat již dávno. Jediný, kdo nakonec devítistovku nasadil i pro jiné účely než GSM, je Vodafone. Ten v roce 2013 začal v daném pásmu stavět LTE. Šlo ale pouze o dočasné řešení, které po třech letech utlumil. Experiment si mohl dovolit, protože využil souvislý blok 2 × 3 MHz. S takto úzkým blokem mohl dosahovat maximální teoretické rychlosti 22,5/7,5 Mb/s. To bylo na úrovni možností 3G, ale s mnohem lepším pokrytím.

APMS dodává, že refarming operátorům umožní pásmo efektivněji využívat a nabídnout v něm modernější technologie. Tady se nabízí spousta scénářů. Frekvence si mohou šetřit pro rozšíření kapacity 5G. Mohli by v něm po vzoru Vodafonu v budoucnu spustit pomalé LTE a zbytek frekvencí vyhradit pro 5G. Nebo po vzoru západních operátorů rušit 2G a zachovat 3G s širokým pokrytím. Nebo zrušit 3G v pásmu 2100 MHz (a uvolnit jej pro nové sítě) a přesunout ho do devítistovky. Osobně bych však tipoval první variantu s tím, že 3G do pár let stejně skončí.

Přelaďování by se naprosté většiny uživatelů nemělo nijak negativně dotknout. Problémy by se ale mohly nastat v síti Vodafonu. Ten po refarmingu získá souvislý blok na začátku spektra spadající do pásma E-GSM, které bylo rozšířením původního P-GSM používáného od začátku 90. let. Některé více než 20 let staré telefony nemusí E-GSM podporovat, takže by se příští týden nemusely k síti vůbec připojit. Reálně může jít o tisíce zařízení. Kompatibilní by nemusely být ani staré modemy používané v alarmech, lokátorech a jiných předchůdcích dnešního „internetu věcí“.

Zdroj: APMS via Radek Zajíc

Operátoři příští týden přeladí sítě. Nastanou krátké výpadky
Ohodnoťte tento článek!
3.8 (75%) 52 hlasů