Vodafone žaluje O2. Důvodem jsou vysoké velkoobchodní ceny za xDSL

0

Vodafone podal na konkurenta žalobu u Městského soudu v Praze. O2 si prý mezi lety 2011 a 2014 neodůvodněně účtovalo vysoké velkoobchodní ceny za připojení xDSL. Vodafone proto nemohl nabídnout ceny, kterými by mohl s O2 soupeřit. Za zneužití dominantního postavení Vodafone požaduje po O2 vyplacení odškodného ve výši 385 milionů korun.

Oživeno – O2 reaguje: „Nic jsme neporušili a vy jste nedokázali vyrůst ani na mobilech“

„Inovativní digitální služby dostupné za konkurenceschopné ceny jsou naprosto zásadní pro spotřebitele, firmy a celkové zdraví digitální ekonomiky. Protikonkurenční kroky O2 bohužel poškozují české národní zájmy tím, že brání zdravému vývoji českého trhu s vysokorychlostním připojením,“ řekl Balesh Sharma, generální ředitel společnosti Vodafone Czech Republic.

 „Věříme, že naše žaloba pomůže napravit škody způsobené postupem společnosti O2 a přiměje O2 do budoucna své chování změnit tak, aby měl český zákazník možnost vybrat si svého poskytovatele služeb, aby došlo k posílení konkurence a aby se na trhu objevilo více služeb, které zákazníci pro svůj digitální život potřebují,“ dodal Sharma.

 

Kvůli stlačování marží, a tím nemožnost cenově konkurovat hostujícímu operátorovi, už O2 žalovaly společnosti Volný (2011) a České radiokomunikace (2012). Obě žádaly odškodné ve výši čtyř miliard korun. Spory dosud nebyly vyřešeny.

Férovější velkoobchodní nabídky nakonec možná přijdou díky vnitřním změnám v O2. Představenstvo společnosti už schválilo rozdělení firmy na dvě části. O2 si ponechá maloobchodní prodej mobilních a pevných služeb, nově vzniklá firma Česká telekomunikační infrastruktura by měla pevné i mobilní sítě včetně datových center provozovat. Tím by ČTI mohla nabízet nezávislé ceny na O2.

Zdroj: TZ Vodafone

Ohodnoťte tento článek!