Vodafone zrychlí kabelový internet na 10 Gb/s, zlepší se i poměr uploadu

1
Vodafone station modem
Vodafone Station modem
-
Zdroj: Vodafone

Vodafone dnes oznámil investici 3 miliardy korun do zlepšení své kabelové sítě. Tu získal akvizicí UPC a před dvěma lety na ní nabídl rychlost 1 Gb/s. Ovšem s ne moc dobrým poměrem k uploadu.

K rychlosti jeden gigabit jste dostali upload jen 50 Mb/s, tedy poměr 1:20. Vodafone nyní přejde na standard DOCSIS 4.0. Ten umožní pro koncového zákazníka download až 10 Gb/s a upload až 6 Gb/s. Vodafone by tedy konečně mohl nabídnout i rychlé odesílání dat.

Nyní využívá DOCSIS 3.1, který by teoreticky zvládal i poměr 1:5, ale Vodafone držel upload níže. Úprava si vyžádá nové koncové body sítě a zájemci si budou muset vyměnit i modem. Vodafone má velmi rozsáhlou vlastní síť. Větší spravuje například CETIN, který ji ale velkoobchodně pronajímá ostatním operátorům (i včetně Vodafonu).

„Výhodou bude i to, že zákazník získá přístup k zásadně modernizované infrastruktuře,
rychlostem i větší stabilitě bez nutnosti výměny domovních rozvodů,“ dodává Jan
Kohout, viceprezident Vodafonu pro strategii a integraci.

zdroj: Vodafone

Vodafone zrychlí kabelový internet na 10 Gb/s, zlepší se i poměr uploadu
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 8 hlasů

1 komentář

  1. Bomba, zrychleni internetu Vodafone umi, blby je, ze neumi zrychlit zaslani modemu, kamos na nej ceka uz 14 dni. Neustale prudi telefonatama do Vodafone, tak ho uklidnujou, ze do 3 dnu mu to prijde, ale uz mu to rikali trikrat. :-/
    Jsou to komici!