Vodník na mainstreamové grafice. Inno3D uvedlo hybridní GeForce GTX 1060

1

Vodní chlazení se obvykle objevuje jenom u těch nejvýkonnějších modelů grafických karet, které také mají největší spotřebu. Komplexnost a výrobní náklady uzavřeného vodníka také nejsou zanedbatelné, takže dává smysl ho nasazovat jen na karty, kde nebude tvořit až tak významnou část celkové ceny. Nicméně jak už to bývá, občas se objeví excentrický produkt, a tak si teď budete moci pořídit grafiku, která kombinuje vodní chlazení s mainstreamovým až relativně levným GPU.

Ichill GeForce GTX 1060 Black kombinuje čip GP106, který má standardně v provedení GeForce GTX 1060 hodnotu TDP 120 W, s hybridním chladičem. Respektive – v tomto případě je udávaná maximální spotřeba karty 150 W, za část oněch 30 W navíc asi bude zodpovědné právě chlazení.

GPU samotné je chlazeno blokem vodníka s uzavřeným okruhem, hadicemi připojeným k externímu radiátoru se 120mm ventilátorem. Chladič samotný má ještě vzduchovou část s 80mm ventilátorem, která chladí zejména napájecí kaskádu, ta má uvnitř poměrně velký pasiv. Tento větrník by se měl mimo zátěž za předpokladu nízkých teplot vypínat. Celé řešení je založeno na chladiči pro grafiky Accelero Hybrid vyráběného firmou Arctic. Pozor je třeba dát na to, že se nevejde do dvou slotů, zabírá ještě část třetího.

 

Inno3D iChill GeForce GTX 1060 Black

Inno3D iChill GeForce GTX 1060 Black

Karta má napájení jedním osmipinovým konektorem (PCB by údajně mělo být stejné, jako na konvenčním modelu GTX 1060 iChill X3) a dostala tovární přetaktování. 1280 stream procesorů má základní takt 1569 MHz a boost 1784 MHz (proti referenčním taktům posun o zhruba 4 %). Mírně popohnané jsou paměti GDDR5, které běží na taktu 8,2 GHz efektivně. Kapacita je klasických 6 GB na 192bitové sběrnici.

Inno3D iChill GeForce GTX 1060 Black

Inno3D na kartu osadilo klasickou sestavu výstupů pro vyšší modely – tři DisplayPorty 1.4, jedno HDMI 2.0b a digitální dual-link DVI. Tuto kartu asi část kupujících bude chtít kvůli efektu, a tak je přítomen i jeden z moderních taháků – barevné podsvícení. Loga a nápisy na kartě mění barvu podle zátěže: v klidu svítí modře, při nízké zátěži zeleně a při plné červeně. Karta je podle fotografií opatřena backplatem, ale nejsem si jist, jestli jsou snímky úplně reálné. Na PCB jsou totiž vidět dva konektory pro SLI, které GTX 1060 oficiálně nepodporuje. Jde o vizualizaci založenou na snímku vyššího modelu (tyto hybridy totiž Inno3D nabízí i na bázi GeForce GTX 1070 a GTX 1080), nikoliv o fotografii skutečné karty.

 

 

Drahá sranda

Kolik bude toto provedení GeForce GTX 1060 stát, zatím oficiálně nevíme, Inno3D cenu neoznámilo. Nicméně tato karta už se zdá se objevila v některých evropských eshopech, které za ni chtějí docela drsné částky od 365 eur výš. To momentálně vychází na zhruba 9900 Kč, při čemž bych se už raději rozmýšlel, zda nevydřít z rozpočtu ještě dva-tři tisíce navíc a nekoupit rovnou GeForce GTX 1070 s běžných chladičem. Ta sice nebude vypadat ve skříni tak radikálně, ale skutečný výkon bude někde jinde.

Zdroje: The Tech Report, Inno3D

Vodník na mainstreamové grafice. Inno3D uvedlo hybridní GeForce GTX 1060

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář