Vodou chlazená GeForce GTX 470/480

0

O tepelné výhřevnosti Fermi toho bylo napsáno už hodně (viz třeba Aprílová sbírka žertíků). Receptem na žhavou grafiku a její tichý provoz by mohlo být třeba vodní chlazení. K tomuto kroku přistoupil i dvorní výrobce Nvidie – společnost EVGA, která se tak snaží ochránit své Fermi od přehřívání a nadměrné zvukové kulisy.

Nová GTX 470 a GTX 480 Hydro Copper FTW (jak zní oficiální názvy) jsou osazeny poměrně rozměrným chladičem, který připojíte na vodní okruh. Kromě snížení teplot si tak EVGA zadělala i na přetaktování a každou kartu obdařila o 50 MHz vyšším taktem, než jsou oficiální specifikace Nvidie. Ve výsledku tak běží na 650 a 750 MHz, shader procesory a paměť jsou taktovány na 1300/3402 MHz u GTX 470 a 1500/3800 MHz u GTX 480.

Je celkem zajímavé, že EVGA uvádí tyto karty současně s oficiálním představením Nvidie, když Nvidia tvrdila, že v době oficiálního zahájení prodeje budou k dispozici pouze karty vybavené referenčním chlazením. Zatímco v pondělí, kdy jsme vám karty i s ostatními modely ukázali poprvé, nebylo ještě jejich uvedení zcela jasné, dnes je již potvrzeno. Zkrátka vodou chlazené grafiky GTX 470 a 480 jsou zde a budou se prodávat za 499, respektive 650 USD. Když vezmete v potaz i cenu dodávaných vodních bloků a přetaktování, tak tato cena není až tak úplně špatná (v porovnání s běžnými Fermi).

Zdroj: Techspot

Ohodnoťte tento článek!