Volby 2021 na internetu: volební kalkulačky a programy přehledně online

6
Volby
Volby
-
Zdroj: Depositphotos

Za pár dní jsou volby do poslanecké sněmovny. Pokud ještě tápete, koho z 22 subjektů volit, na internetu najdete řadu pomůcek. Můžete si vyzkoušet několik volebních kalkulaček i pročíst programy kandidujících stran a hnutí.

Oficiální web voleb najdete na adrese www.volby.cz. Zde si zatím můžete prohlédnout jen jména kandidátů, jejich věk a povolání. V podstatě to stejné, jako bylo vytištěno na miliony hlasovacích lístků a doručeno do poštovních schránek. Kandidáti jsou zde rozdělení podle krajů.

Pokud se vám například nepozdávají konkrétní lidé, kromě kroužkování je možné jet s voličským průkazem do jiného kraje a volit v rámci jedné strany zcela jiné lidi. Na webu volby.tmapy.cz pak najdete mapu, která ukážejednotlivé volební okrsky, které ulice pod ně spadají a kam máte jít volit. S voličkým průkazem lze kamkoliv, bez něj pouze do vašeho okrsku.

Volební kalkulačky

Volební programy

Proti minulým volbám se změnil volební systém z d’Hondtovy metody na Imperialiho kvóty. Více o jednotlivých systémech najdete na webu Českého statistického úřadu. Snížil se také limit pro koalice. Dvoučlenné potřebují dosáhnout minimálně 7 % (dříve 10) a tříčlenné 11 % (dříve 15). Volby proběhnout 8 a 9. října 2021.

Volby 2021 na internetu: volební kalkulačky a programy přehledně online
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

6 KOMENTÁŘE

 1. Dulezite info: do volebni mistnosti lze vstoupit bez rousky. Pokud tak volic ucini, nabidne mu nekdo z volebni komise respirator a pokud to dotycny odmitne, bude vyzvan, aby svou volbu ucinil v co nejkratsim case a po te neprodlene opustil volebni mistnost.

  Nemohl jsem se rozhodnout, jestli k volbam pujdu, ale kdyz jsem se docetl o moznosti jit bez rousky, tak ji urcite vyuziju, bude prdel. Jinak volim SPD. Mam nejaky info, ze pokud uspeji hodne dobre, do koalice s Babisem nepujdou, takze kdo nevoli SPD, voli Babise!

  • Nevím, jestli jsi někdy byl ve volební komisi. Možná ne, jinak bys věděl, že zvlášť v sobotu je to i docela řehole. V pátek jsi v komisi tak od 13:00 (příprava) do 22:00 (zavření), takže do postele se dostaneš tak možná o půlnoci, podle toho, jak to máš daleko, Ale druhý den musíš být na místě v 8:00, šest hodin tam odbavuješ voliče, a pak ve 14:00 začne počítání. A to ti říkám, že je teprvefuška, všechno opakovaně, opatrně, aby se nic nepřehlídlo a nezapočítalo špatně, je to fakt nepříjemný, stresující a leze to na nervy.
   Trvá to v menších místnostech tak do 3-4 hodin práce (tj. tak do 16:00-18:00), ale jestli jsi ve velkým městě, tak i mnohem dýl. Ddevzdání výsledků předsedou a zapisovatelem může být další docela dlouhej čas, během kterýho ostatní musí čekat na místě, domů můžou, až když je odevzdání provedeno a uznáno. V menší místnosti/obvodu tak lidi můžou jít domů tak ve 17:00-18:00, když je třeba jen druhý kolo senátu, tak dřív, to je rychlejší. U parlamentních je to později, hodně kandidátek, preferenční hlasy, jsou to náročné volby (úplně nejhorší jsou ale komunální). Když ti něco na úřadě statistici vrátí kvůli chybám po tom, co jsi vystál frontu (můžou to být třeba jenom zapomenutý podpisy na protokolech… BTW už jsi se někdy podepisoval padesátkrát za sebou?), tak jedeš zpátky a řešíš to, než můžeš na druhej pokus. Ve velkých městech bývá, že chudáci v komisi makají ještě pozdě večer nebo do noci. Je to *fakt* fuška.

   No a teď si vem, že jim tam budou chodit neohleduplný blbci, který jim schválně přidělávej práci, přidávají nervy a komplikujou věci zcela bez důvodu, jen aby si něco dokázali. Možná se trošku zkus vcítit do někoho, kdo možná ten den maká 12-16hodinovou směnu po 5-6 hodinách spaní.
   Jako věřím, že když se bude na zadní stavět jeden dva lidi, tak tam holt pootvírají okna a poutírají všechno dezinfekcí a nebude je to moc sr.. (loni jsme to utírali stejně dezinfekcí furt, aby se náhodou nestalo, že tam nějakej chudák ten virus chytne…). Ale jestli takový trdla budou chodit opakovaně, tak si dokážu představit, že to začne být dost únavný.
   Ti lidi v komisi nejsou žádný ilumináti nebo „elity“, na kterých by sis měl vybíjet frustrace, to jsou lidi od tebe z vesnice/města, nejspíš tam sedí i někdo, koho tam nominovala ta tvoje „strana“. Často jsou to důchodci, ale dost jich normálně pracuje.

   U minulejch voleb bylo podle mě správně, že se na takovýhle blbce měla volat městská police a vystavili se hrozbě přesupkovýho řízení. Protože vzít si na tu minutu roušku nebo respirátor fakt není nic težkýho ani nepříjemnýho, každdej rozumnej člověk s tím nemůže mít problém. A když někdo dělá divadlo a problémy naschvál, tak to akorát říká něco o něm a nemá žádný právo, aby se mu ostatní lidi museli přizpůsobovat. Já v komisi musel mít na zobáku respirátor od 8:00 tuším do 18:30 nebo tak nějak. S jen krátkýma přestávkama.
   Lidi asi fakt roupama neví, co by. Měl jsem takovýho (ještě se křenil, jak je hustej) jednoho, a odpustil jsem mu to, ale teď toho spíš lituju. Stejně by se mu nic nestalo, ale možná aspoň symbolicky kdyby mu strážníci kontrolovali občanku…

   • Když jsem byl mladší, tak jsem v komisích sedával – naštěstí malé město, takže okrsek měl typicky jen 800-900 lidí. Jinak potvrzuju, i v dobách necovidových to byl čas od času adrenalin. Politicky exaltovaní voliči, co viděli ve všem spiknutí a propagaci, novináři (v našem okrsku byl poměrně známý poslanec) a samozřejmě lidi pod vlivem všeho možného. K tomu důchodci nechápající, že se už nevolí demonstrativně, ale tajně, lidi s propadlýma občankama, apod. U počítání pak jen člověk kroutí hlavou nad popletama, co použili špatnou obálku, nebo dokáží podělat i samotnou volbu.

    Covidový rozměr je pak další výzva a plně to chápu. Redmarx v poslední době šílí čím dál tím víc. 🙂

  • Koalici Okamura s Babišem téměř jistě neuzavře (veřejně). Byl by to stejný polibek smrti jako pro ČSSD. SPD bude jakože v opozici, ale přitom se s nimi Andrej na důležitých věcech vždycky nějak domluví. Stejně tak s komunisty.

   • S tím bych si nebyl tak jistý. Zoufalí lidi dělají zoufalé činy. Navíc bude Babiš nucený dělat ty ústupky tak jako tak. Dnešní situace typu Lipovský v ČT bude jen slabý čajíček, pokud taková situace nastane.