Volby 2021 v datech: jak volili vaši sousedi?

0
Volby 2021 obr5
Volby 2021
-
Zdroj: Tmapy.cz

Volby do poslanecké sněmovny právě skončily. Stejně jako u těch minulých si lze kromě celostátních projít i podrobné datové výsledky přímo ve vašich okrscích. Jak volili sousedi z vašeho okolí a vaší ulice?

Přesné výsledky nabízí oficiální web volby.cz, kde se lze trošku nekomfortně proklikat na výsledky krajů, měst, městských částí/obcí i jednotlivých okrsků. Jaký je váš okrsek zřejmě víte podle čísla na obálce, lze to případně zjistit i z mapy weby volby.tmapy.cz.

Byť se výsledné mandáty počítají až od územního celku velikosti kraje a okrsky slouží jen k tomu, aby na jednu komisi nepřipadalo příliš mnoho voličů, informace o tom, jak volilo vaše okolí je i tak zajímavá informace.

Okrsky jsou tvořené tak, aby na jeden připadlo nejvýše přibližně 1000 voličů a zároveň od sebe nebyly příliš vzdálené. I v malých obcích bývají třeba dvě a v celé zemi je jich 14 886. Stejný je i počet komisí. Maximální počeet členů komise je 17 lidí, minimálně pak 5 lidí. Teoreticky tak jen v komisích může sedět až čtvrt milionu lidí, byť v praxi je to méně.

Jak si prohlédnout podrobnosti?

Na webu volby.cz klikněte na aktuální volby, tedy ty do poslanecké sněmovny v roce 2021 (označeno červeně), zvolte Výsledky hlasování za územní celky a u svého města vyberte poslední křížek Výběr obce. Postupně se proklikáte až k nejmenšímu okrsku, kde už vybíráte podle čísla.

Takto volili vaši sousedi. Většinou jde už jen o desítky či stovky hlasů pro jednotlivé strany. Jak velká oblast to na mapě je si lze zobrazit na webu volby.tmapy.cz podrobně podle barev. Funguje to pro jakékoliv volby.

Volby 2021 obr5
Web volby.tmapy.cz a přehledné zobrazení okrsků podle barev

zdroje: ČSÚ

Volby 2021 v datech: jak volili vaši sousedi?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 6 hlasů