Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad

2
Andrej Babiš
Andrej Babiš (zdroj: Vláda)

Během sobotního sčítání výsledků voleb do poslanecké sněmovny byly nedostupné oficiální weby volby.cz a volbyhned.cz, které provozuje Český statistický úřad. „Na základě podrobné analýzy, kterou si ČSÚ okamžitě vyžádal, byly uvedené problémy specifikovány. Bylo zjištěno, že v průběhu zpracování došlo k cílenému DDoS útoku na infrastrukturu společnosti O2 používanou pro zajištění voleb.

Útok v žádném případně nemohl ovlivnit výsledky voleb. Útočníci se nezmocnili žádné databáze ani nezdrželi proces samotného sčítání. Pouze zatížili server neúnosným množstvím požadavků. Jestli za incidentem stojí jednotlivci využívající virtualizované cloudové počítače či botnet nebo naopak velká skupina útočníků, není zatím jasné.

Sčítání celkových výsledků probíhalo mimo veřejně dostupné weby. Velká zpravodajská média zase měla k dispozici soukromé kanály s průběžnými výsledky.

ČSÚ předá potřebné informace policii a Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Volby.cz byly během sčítání nedostupné
Volby.cz byly během sčítání nedostupné
Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE

  1. A tak, kdyby měli 30% socani, ódéeska, nebo Kalousek, tak tuhle kravinu nikdo nevypusti do světa, protože by volby dopadly prostě správně. Jenomže ony skončily špatně, bo zlý Andrej, tak je třeba to nějak zpochybnit a i sebetrapnější způsob se hodí …

  2. neumíš číst nebo co. Pod útokem nebyly volby, ale web volby.cz který pouze informuje o výsledcích.
    Útok v žádném případně nemohl ovlivnit výsledky voleb a nikdo je nezpochybnuje.
    Koukám, že babiš má své ovečky, vidící všude nějaký komplot dobře vycvičené.