Interaktivní mapky ukážou, jak se volilo u vás doma i v celé Evropě

1

Včera před půlnocí byly zveřejněny výsledky voleb do Evropského parlamentu. Jednadvacet českých mandátů si rozdělí ANO, ODS, Piráti, STAN + TOP 09, SPD, KDU-ČSL a KSČM, stručné zhodnocení výsledků najdete na našem sesterském webu Euro.cz. Na Cnews.cz nás zajímají především data.

Hlasy u nás sčítá Český statistický úřad, jejich surovou podobu najdete na volby.cz, kde si můžete podívat na přesná čísla za celou republiku, kraje, okresy, obce i jednotlivé okrsky. V detailech uvidíte kromě výsledků i počet voličů, volební účast nebo procento platných hlasů. ČSÚ bohužel neumí moc hezky vizualizovat údaje a pořadí stran či hnutí na regionálních úrovních neřadí dle úspěšnosti, ale dle pořadového čísla.

Porovnávání výsledků dvou stran/hnutí (foto: iRozhlas)

Přehlednější výstup zpracovali datoví analytici Českého rozhlasu v tomto volebním speciálu. Na jedné straně uvidíte nejdůležitější čísla a statistiky včetně toho, jak si strany a hnutí vedly ve srovnání z volbami z roku 2014. Nechybí ani možnost porovnávat výsledky dvou obcí nebo dvou uskupení. Na velké mapě ČR si pak můžete porovnat volební účast nebo sílu jednotlivých stran či hnutí. Platí, že čím sytější barva, tím více procent.

Oficiální čísla na celou EU zpracovává web Evropského parlamentu. Na něm je vidět stav sčítání v jednotlivých zemích, celkové výsledky i přepočty mandátů do jednotlivých evropských frakcí.

Interaktivní mapky ukážou, jak se volilo u vás doma i v celé Evropě
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (83.33%) 6 hlasů

1 komentář

  1. Od ctvrtka doma chcipam, pali me v krku, jak das, do toho hnusnej kasel. Chtel jsem jit volit Babise, ale proste jsem pro nemoc nemohl. Dneska se ukazalo, ze se nejspis jedna o alergii, kvete repka – takze smula Babisi, muzes si za to sam, mohli jste mit i 7 europoslancu, kdyby ti to nekvetlo tak blbe.