Volby na YouTube vyhrála pravice

0

Pokud by o složení Poslanecké sněmovny České republiky rozhodovali uživatelé YouTube, vyhrála by pravice. Alespoň tak to tvrdí analýza Googlu, kterou nám zaslala česká pobočka agentury Graylink. Pravicové strany mají převahu v počtu zhlédnutí jednotlivých videí i kanálů. Nejsledovanější kanál má ODS, TOP 09 a Strana zelených. U samotných videí zase vede TOP 09, následovaná ODS a SZ.

Nezapomeňte, že volby jsou už tento pátek a v sobotu. Mezitím si můžete prohlédnout kompletní statistiky ve zprávě níže.

Zdroj: Grayling


Tisková zpráva Grayling

Vzhledem k blížícím se volbám do Poslanecké sněmovny se výrazně zvýšila i aktivita uživatelů YouTube na téma politiky. Analýza politického obsahu na českém YouTube odhalila několik zajímavých skutečností.

Pokud míra sledovanosti videí je přímo úměrná oblibě politických stran, můžeme tvrdit, že souboj na YouTube by vyhrála pravice. Nejčastěji zmiňovanými tématy jsou mladá generace, podpora pravicových stran, ekologie a další politicky laděná témata.

Politické kanály na YouTube

Mezi nejsledovanější politické kanály na YouTube patří tvods (kanál ODS) s celkovým počtem zhlédnutí 263196. Nejsledovanější kanál strany ODS dohání topvidea politické strany TOP 09 s 214287 zhlédnutími. Trojici nejsledovanějších politických YouTube kanálů uzavírá kanál Strany zelených, tzv. zmenmeklima, který dosáhl s menším počtem uveřejněných videí značnou sledovanost.

Politicky zaměřená videa na YouTube

Zajímavé výsledky přináší také analýza sledovanosti samotných video příspěvků v sekci Zprávy a politika. Na nejvyšších příčkách zhlédnutí opět vévodí příspěvky ve jménu pravicových stran. Jednoznačným vítězem se stal předvolební televizní spot politické strany TOP 09 pod názvem Admirál Schwarzenberg: Jdeme do toho! s celkovým počtem zhlédnutí 141489. V těsném závěsu se v počtu zhlédnutí umístil poutavý videoklip politické strany ODS. Na třetím místě se tyčí vtipný spot Strany zelených pod názvem Tahle zeme neni pro stary ? s počtem zhlédnutí 80947. Za zmínku stojí i video příspěvek kanálu ProtiODS pod názvem Premluv Babu.mp4 (Final). Tento video příspěvek je odezvou na podobně znějící video, ve kterém Martha Issová a Jiří Mádl nabádají lidi k tomu, aby navštívili své prarodiče a přemluvili je volit pravici.

Předvolební kanál „Otázky Václava Moravce“

Na YouTube je ve spolupráci s Českou televizí vytvořený speciální YouTube kanál pro pořad Otázky Václava Moravce, věnovaný volbám 2010. Tento kanál umožňuje klást politikům otázky formou krátkého videa a přehrát si jejich odpovědi na již položené otázky jiných uživatelů. Vybrané dotazy jsou zodpovězeny v předvolebních speciálech Otázek z různých krajů.

První příčku nejsledovanějších videí pořadu Václava Moravce obsadila znělka Předvolební speciály Otázek Václava Moravce, ve které Václav Moravec vysvětluje samotný smysl pořadu a způsob nahrání dotazu. Podle žebříčku nejsledovanějších videí se dá předpokládat, že uživatele nejvíce zajímá problematika mladé generace. Na prvních příčkách sledovanosti se v pořadu Otázek Václava Moravce umístilo video pod názvem Co udělají lídři pro mladou generaci. Mezi první tři nejsledovanější videa pořadu se řadí i zajímavá diskuse kolem obsahu státních maturit, pod názvem Státní maturita povinně i z matematiky ?

Uživatelé se přes hodnocení videí vyjadřují také k jejich kvalitě. Nejlépe hodnoceným příspěvkem pořadu Václava Moravce se stal již zmíněný dotaz k budoucnosti mladé generace pod názvem Co udělají lídři pro mladou generaci. Druhé místo v počtu pozitivních hodnocení získal krátký video příspěvek Zákulisí přenosu Otázek z Afghánistánu. Za třetí nejlépe hodnocené video považují uživatelé dotaz o ekologické otázce věnující se sporu o modernizaci největší české elektrárny v Prunéřově. Na čtvrtém místě byl nejlépe ohodnocen dotaz spoluzakladatele občanské iniciativy DEFENESTRACE 2010 prof. Janoucha k ovlivňování výsledků politických voleb v případě, že se do parlamentu dostanou méně známe strany.

Analýza hodnotící počet komentářů k jednotlivým videím jenom potvrzuje již zmíněný velký zájem uživatelů o tématiku mladé generace. Nejvíce komentářů, pokud nebereme v úvahu úvodní znělku Václava Moravce, získal již zmíněný dotaz Státní maturita povinně i z matematiky?, za kterým se v těsném závěsu umístilo video Co udělají lídři pro mladou generaci. Vlnu komentářů z řad uživatelů a bouřlivou debatu politických představitelů vyvolal také dotaz Váš kandidát na premiéra ČR ?

JEDNOTLIVÉ ŽEBŘÍČKY

Nejsledovanější YouTube kanály za poslední měsíc v sekci Zprávy a politika :

 1. tvods – počet videí 332 – počet zhlédnutí 263196
 2. topvidea – počet videí 276 – počet zhlédnutí 214287
 3. zmenmeklima – počet videí 63 – počet zhlédnutí 95515
 4. Attractionscz – počet videí 10 – počet zhlédnutí 70180
 5. demmarz77 – počet videí 101 – počet zhlédnutí 66651
 6. OrangeVideoTube – počet videí 174 – počet zhlédnutí 36873
 7. stranaveciverejne – počet videí 114 – počet zhlédnutí 31656
 8. HilvarTermix – počet videí 153 – počet zhlédnutí 31191
 9. CeskaPiratskaStrana – počet videí 14 – počet zhlédnutí 29275
 10. MeteoTV – počet videí 473 – počet zhlédnutí 24866

Nejsledovanější videa za poslední měsíc v sekci Zprávy a politika :

 1. Admirál Schwarzenberg – Jdeme do toho ! – 141489 zhlédnutí
 2. Váš hlas ODS – 111033 zhlédnutí
 3. Tahle zeme neni pro stary ? – 80947 zhlédnutí
 4. Oranžové peklo – 70572 zhlédnutí
 5. Premluv Babu.mp4 (Final) – 55747 zhlédnutí
 6. Omluva Jiřího Mádla za video, které natočil s Marthou Issovou a Sámerem Issou – 39165 zhlédnutí
 7. Nevolte Levici ! Přemluv Bábu! – Martha Issova & Jiří Mádl – 29627 zhlédnutí
 8. Přemluv bábu dědka nech bejt – 29284 zhlédnutí
 9. Přemluv bábu ! Strana Zelených – 22523 zhlédnutí
 10. Trailer k televiznímu volebnímu spotu – 16298 zhlédnutí

Nejsledovanější videa pořadu Otázky Václava Moravce :

 1. Předvolební speciály Otázek Václava Moravce – 31542 zhlédnutí
 2. Co udělají lídři pro mladou generaci ? – 2268 zhlédnutí
 3. Státní maturita povinně i z matematiky ? – 1868 zhlédnutí
 4. Proč změna postoje ČSSD k silnici R35 na Liberecku ? – 1215 zhlédnutí
 5. Václav HAVEL o Dominiku DUKOVI / Seděli jsme spolu ve vězení – 819 zhlédnutí

Nejlépe hodnocená videa pořadu Otázky Václava Moravce :

 1. Co udělají lídři pro mladou generaci ?
 2. Zákulisí přenosu Otázek z Afghánistánu
 3. Názor lídrů na rekonstrukci Prunéřova ?
 4. DEFENESTRACE 2010 – názor volebních lídrů ?
 5. Váš kandidát na premiéra ČR ?

Nejdiskutovanější videa pořadu Otázky Václava Moravce :

 1. Předvolební speciály Otázek Václava Moravce – počet komentářů 43
 2. Státní maturita povinně i z matematiky ? – počet komentářů 8
 3. Co udělají lídři pro mladou generaci ? – počet komentářů 7
 4. Váš kandidát na premiéra ČR ? – počet komentářů 2
 5. Zabráníte prolomení těžebních limitů ? – počet komentářů 1 
Ohodnoťte tento článek!