Volné IP adresy docházejí: nástup IPv6 je nutný

0

Každý počítač či jiné zařízení připojené do internetu musí být unikátně identifikováno. K tomu se používá takzvaná IP adresa, v současné době konkrétně verze IPv4, skládajících se ze čtyř čísel v rozsahu 0-255, což dává skoro 4,3 miliardy kombinací. Část rozsahu je však rezervována pro použití v lokálních sítích, a tak je zřejmé, že s rostoucím vývojem výpočetní techniky přestane tato verze dostačovat.

Řada registrátorů IP adres po celém světě mluví o ohrožení funkce internetové sítě v budoucnu, neboť volných IPv4 adres zbývá méně jak 10 %, přičemž dle odhadů dojde k vyčerpání v roce 2012, možná dokonce ještě o rok dříve.

Řešením je nová verze IPv6, jež se skládá z osmi hexadecimálních (šestnáctkových) čísel o čtyřech číslicích, tedy celkem asi 3,4*1038 kombinací, což je více než dostatečné číslo. Přechod na novou verzi však vyžaduje jisté technologické změny kvůli vzájemné nekompatibilitě, zejména u firem provozující například webové stránky. Internetový veleobr Google své stránky již přes IPv6 nějakou dobu nabízí, řada dalších firem přechod plánuje.

Zdroj: ZDNet

Volné IP adresy docházejí: nástup IPv6 je nutný

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Já osboně jsem zkoušel několik bezpečnostních balíčků a po nějáké době testování jsem skončil u Microsoft Security Essentials myslim si, že z hlediska uživatele Windows něni nic lepšího.
    Jednoduché zobrazení podle testů velice výborná proaktivní ochrana snadné nastavení. A k Windows snad nic šetrnějšího není. Jen bych možná vytknul, že prozatím nebude cz lokalizace, ale to se snad časem podá.