Volumouse: ovládejte hlasitost v systému pomocí kolečka myši

0

K nastavení hlasitosti přehrávaných zvuků slouží relativně malá ikonka v systémové oblasti, což není právě komfortní a ergonomické řešení. Dnes si představíme utilitku Nirsoft Volumouse, která se vším všudy zabere jen něco málo přes 90 kB místa na disku, po spuštění alokuje kolem 4 MB operační paměti a umožní vám ovládat hlasitost kolečkem myši. Software je k dispozici pro 32-bitové i 64-bitové Windows, my jsme vyzkoušeli verzi 2.0, která je sice zatím ve fázi beta testování, fungovala ale bez sebemenších problémů.

Aplikaci není nutné instalovat – stačí rozbalit stažený balíček a spustit volumouse.exe, čímž se rovnou ocitnete v hlavním okně. V horním roletovém menu Mixer Device je nejprve nutné vybrat zvukové zařízení, které chcete ovládat. To využijete například v případech, kdy kromě integrované zvukové karty máte ještě televizní tuner, který v systému vystupuje jako samostatná zvuková karta.

Zpočátku jsou definovány dva způsoby ovládání hlasitosti: točením kolečkem myši při současném stisku klávesy Alt, nebo při současném stisku levého tlačítka myši. To si ostatně můžete hned vyzkoušet – pokud provedete jeden ze jmenovaných úkonů, objeví se pod kurzorem malý ovladač s vyobrazením aktuální hlasitosti, jehož úroveň se mění podle toho, jak točíte kolečkem myši (logicky otáčením nahoru zvyšujete hlasitost, dolů ji snižujete). Výchozí dvě pravidla můžete v sekci Use the wheel when změnit, nebo přidat další. Celkem je možné definovat až dvanáct různých zkratek.

Kromě obecných zkratek typu „klávesa/klávesy + kolečko myši“ lze nastavit ovládání hlasitosti myší přímo pro jednotlivé aplikace – tedy například pokud je v popředí spuštěn GOM Player, BS Player, iTunes, VLC Player, Windows Media Player, Windows Media Center, nebo jiný uživatelsky definovatelný program, můžete říci, že se hlasitost bude nastavovat jen kolečkem myši. Stejně tak lze podmínit vyvolání ovladače hlasitosti polohou kurzoru – je-li nad hlavním panelem, nad plochou, titulkem okna, v daném rohu obrazovky, …. Jednotlivá pravidla jsou na sobě nezávislá, takže nastavovat hlasitost kolečkem myši můžete vždy, pokud je splněno alespoň jedno z nich.

Další parametry jednotlivých zkratek lze nastavit po stisku tlačítka More vedle každého pravidla. Je možné například určit, že úroveň hlasitosti bude prezentována nikoli šedivým plovoucím ovladačem, ale jako klasické televizní OSD (volba On Screen Display) libovolné barvy, což působí velmi efektně.

Přes roletku Channels volíte, zda se nastavení hlasitosti týká všech kanálů (All Channels), nebo zvlášť levého a zvlášť pravého (Left Channel/Right Channel). Můžete tedy nadefinovat ovládání pravého reproduktoru na pravé tlačítko myši+kolečko a levého na levé tlačítko+kolečko. Velice užitečná je poslední položka Mute/Unmute, které při vyvolání dané zkratky okamžitě vypne nebo zapne veškeré zvuky. Praktické využití jistě najdete sami – my jsme tuto možnost ocenili například při ztišení hudby před přijetím telefonního hovoru, kdy nebývá čas na hledání ikony v systémové oblasti.

Kromě úrovně hlasitosti jednotlivých vstupů a výstupů zvukového adaptéru lze skrze roletové menu Component nastavit ovládání průhlednosti oken aplikací (překvapivě funguje i pod Windows XP), jasu obrazovky, nebo odeslání uživatelsky definovatelných kláves či klávesových zkratek do aktivní aplikace.

V dolní části okna pak najdete zatržítka, skrze která můžete zvolit, zda aplikace bude mít ikonu v systémové oblasti (Display icon in the system tray), jestli se má spouštět společně s Windows (Load Volumouse at startup), zda má být po spuštění zobrazeno okno s nastavením (Display this window when you start Volumouse), případně je možné programu přidělit vysokou prioritu (Run Volumouse application in high priority), či program zakázat (Disable Volumouse).

Celou konfiguraci je možné uložit do souboru .cfg (tlačítko Save Configuration) a později znovu načíst (tlačítko Load Configuration).

Volumouse je jednoúčelový nástroj, nabízející jednoduché nastavení hlasitosti bez nutnosti hledání titěrné ikonky v systémové oblasti. Nutno konstatovat, že jde o návykovou aplikaci, protože pokud zasednete k počítači, na kterém Volumouse není, uvědomíte si, o kolik složitěji se musí nastavovat hlasitost běžnými systémovými prostředky. 

Ohodnoťte tento článek!