Vonino Sirius QS: povedený levný „iPad“ (minirecenze)

0

Vonino je mladá značka, na českém trhu se objevila teprve nedávno. K testu jsme si vybrali model Sirius QS, který v její nabídce není úplně nejlevnější, a nebyli jsme zklamáni. V první řadě vás určitě zaujme zpracování – přístroj má celou zadní část z jediného kusu hliníku, stejně jako jeho jablečný vzor, ke kterému se celkem bez rozpaků hlásí. Je příjemně tenký a není ani přehnaně těžký. Ačkoli je Vonino americká firma, přístroj pochopitelně dorazil z čínské fabriky. Nutno ale uznat, že není nijak odfláknutý. Konstrukce je pevná, líbilo se nám i zpracování tlačítek.

Vonino Sirius QS

Vonino Sirius QS Vonino Sirius QS Vonino Sirius QS Vonino Sirius QS Vonino Sirius QS  

Výbava vás překvapí

Přístroj není nijak oslnivý po stránce výkonu. Ve testech grafického výkonu kvůli čipsetu Mediatek zaostává třeba za Asusem Mediapad, který pořídíte už za čtyři tisíce. Hrubý výkon ale samozřejmě není u tabletu to nejdůležitější. Příjemným překvapením byla například výdrž, která díky velké baterii dosahuje ve vysokém zatížení osmi hodin. Displej s IPS panelem a rozlišením 1024 × 768 bodů představuje v této kategorii standard, nijak výrazně lepší není v tomto ohledu ani zmíněný iPad mini. Milovníci retiny sice budou pofňukávat, že vidí rastr, osobně si myslím, že jemnost displeje je zcela dostačující, nehledě na to, že zaručí svižnost systému a delší výdrž. Pozorovací úhly odpovídají použité technologii a ceně, barvy jsou dostatečně věrné.

Vonino Sirius QS
cena 5 399 Kč
zapůjčil Balao
hardwarová výbava 
operační systém Google Android 4.2
CPU ARM Cortex-A7, 4× 1,2 GHz (MTK8389)
grafika PowerVR SGX 544
RAM 1 GB (DDR3)
interní úložiště 8 GB
displej 7,9″ (1024 × 768), IPS
fotoaparát 5 Mpx (zadní, autofokus), 2 Mpx (přední)
bezdrátová konektivita
Wi-Fi (b/g/n), Bluetooth 4.0, GPS
konektory a sloty microUSB, 3,5mm audio, microSIM
baterie 4500 mAh (Li-ion, 3,7 V)
rozměry / hmotnost 200 × 139 × 7,4 mm / 360 g
záruka 2 roky
85%

 

Sympatický byl také zvukový projekt, reproduktory jsou sice jen ve spodní části, jejich projev je ale jasný a překvapivě silný. Integrovaná paměť s kapacitou 8 GB není žádný zázrak, proto jsme byli rádi, že jsme v pravé hraně objevili malou štěrbinu (trochu nám chyběla nějaká záslepka). Jaké bylo naše překvapení, když jsme vedle ní zahlédli ještě jeden slot pro nano SIM. Přístroj je totiž vybaven 3G modulem, a kromě mobilního internetu dokonce zvládne i telefonovat. Má totiž v horní části reproduktor a ve spodní mikrofon, což možná někteří uživatelé ocení. V této cenové kategorii jde rozhodně o velmi příjemný bonus.

Vonino Sirius QS Vonino Sirius QS Vonino Sirius QS Vonino Sirius QS Vonino Sirius QS

Úvod, představení, parametry

Výsledky testů, závěr

Další překvapení ve výbavě už se nekonají, podpora nových technologií je dostačující, ale nijak oslnivá. Čtyřjádrový procesor Cortex A7 na platformě Mediatek a k tomu gigabajt operační paměti, Wi-Fi zvládá protokol 802.11n, Bluetooth zase verzi 4.0. Nechybí GPS a dvě kamery. Ta zadní má 5 Mpx a bohužel jí chybí přisvětlovací dioda, ačkoli oficiální materiály tvrdí opak.

Naměřili jsme
Antutu Benchmark 12 554 bodů
3DMark (Ice Storm) 2793 bodů
Vellamo (HTML5) 1432 bodů
Vellamo (Metal)   
429 bodů

 

Jediné další zajímavosti najdete v balení. První z nich je kabel který má na jednom konci microUSB konektor, na druhém konci klasické USB, a umožňuje tak připojit třeba klasický datový flashdisk. Druhou zajímavostí je kosmicky vyhlížející jehla, která umožňuje vysunout hliníkový šuplík pro miniaturní SIM kartu.

Vonino Sirius QS Vonino Sirius QS Vonino Sirius QS Vonino Sirius QS Vonino Sirius QS 

Za ty peníze dobrá volba

Po ostatních stránkách už se jedná o standardní Android (verze 4.2), obdobných modelů najdete v e-shopech skutečně nepřeberná množství. V prodeji je jak verze bílo-stříbrná, tak i méně obvyklá celočerná (zepředu i zezadu). Oficiální cena Siriusu QS (na Alza.cz) je sice 5 319 Kč, v některých menších obchodech se však dá pořídit i za méně než pět tisíc, což z něj v dané výbavě činí velmi výhodný 3G tablet, o kvalitě zpracování nemluvě.

Vonino Sirius QS Vonino Sirius QS Vonino Sirius QS Vonino Sirius QS Vonino Sirius QS

Ohodnoťte tento článek!