Voodoo Envy 133: notebook tenčí než MacBook Air?

0

Protože o notebooku Voodoo Envy 133 se již na webových magazínech psalo, prolétněme si jen ve zkratce jeho vlastnosti. Notebook je vyráběn z uhlíkových vláken, je široký 1,9 centimetru a váží jeden a půl kilogramu. Displej o úhlopříčce 13,3 palce nabízí rozlišení 1280 x 800 bodů a samozřejmě také LED podsvícení.

Materiály výrobce slibují výdrž na akumulátor až tři a půl hodiny, nabídka portů zahrnuje dva USB porty (z nich je jeden sdílen s e-SATA), HDMI + dvojice audio konektorů. Bezdrátová síť podporuje standardy ABGN a také Bluetooth.

Procesorem je buďto Core 2 Duo SP7700 (1,8 GHz) nebo Core 2 Duo SP7500 (1,6 GHz), volitelně 64 GB SSD disk nebo 80 GB klasický disk (4 200 ot/min), grafickou kartu Intel GMA 3100 a duální DVD vypalovačka (které je typu slot-loading a je v externím provedení).

Cena za tento notebook by měla startovat na hodnotě 2 100 dolarů (přibližně 30 200 korun) za základní verzi s klasickým diskem (konkurenční MacBook Air koupíte za 1 799 dolarů (25 800 korun), Lenovo X300 lze sehnat (ve verzi se SSD diskem ale procesorem pouze 1,2 GHz) již od 2 537 dolarů (36 484 korun).

VooDoo IOS: to, oč tu běží

Abych řekl pravdu, na VooDoo mě nezaujal ani tak samotný hardware, jako operační prostředí VooDoo IOS. To patří do stejné kategorie jako Splashtop nabízený Asusem na některých základních deskách a u některých přenosných počítačů. Oč jde – jedná se o jednoduchý operační systém postavený na Linuxu, který je umístěn buďto přímo ve flash paměti na desce nebo na pevném disku a který se spouští do pěti vteřin od zapnutí počítače.

Je to systém, který se spustí ještě dříve, než operační systém nainstalovaným na pevném disku. K dispozici v něm máte webový prohlížeč, IM komunikátor (většinou Skype) a také nějaký ten multimediální přehrávač. Použití tohoto systému je praktické: představte si situaci, kdy potřebujete velmi rychle zkontrolovat například poštovní schránku nebo oblíbenou webovou stránku. Zapnete jen počítač (nebo notebook) a za šest, sedm vteřin koukáte na svou poštu. Prohlédnete ji, odpovíte na nejdůležitější poštu a to vše stihnete za stejnou dobu, po kterou by váš počítač startoval do Windows nebo Linuxu.

Prostředí VooDoo IOS je graficky velmi pěkně zpracováno a osobně se mi líbí o kousek více, než Splashtop Asusu. Po zapnutí počítače se objeví hlavní obrazovka s logem VooDoo na pracovní ploše a spouštěčem ve spodní části obrazovky. Z něj můžete spustit webový prohlížeč (Firefox, který startuje do deseti sekund), IM komunikátor (Skype i multiprotokolový Pidgin), fotogalerie a multimediální přehrávač.
Pokud po zapnutí systému do deseti sekund (tento interval lze nastavit) nic neuděláte, automaticky počítač pokračuje ve spouštění hlavního operačního systému (Windows Vista v případě VooDoo Envy 133).

Celé prostředí si můžete prohlédnout na videu magazínu LaptopMag.

Fotografie VooDoo Envy 133

Voodoo Envy 133: notebook tenčí než MacBook Air?

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte