Voyager 2 je už v mezihvězdném prostoru a po 41 letech stále pracuje

0
Sonda Voyager
Sonda Voyager (zdroj: NASA / JPL-Caltech)

Jen dvěma lidským výtvorům se podařilo dosáhnout mezihvězdného prostoru. V roce 2012 to dokázal Voyager 1, letos to napodobil jeho sourozenec Voyager 2. NASA oznámila, že 5. listopadu 2018 se sonda dostala z heliosféry, obalu kolem Slunce, v němž jsou ionizované částice tvořící tzv. sluneční vítr.

Přístroj Plasma Science Experiment umístěný na sondě od začátku listopadu nedetekuje žádný vítr, měření je ve shodě s daty dalších třech zařízení: magnetometru, detektoru nízkoenergetických iontů a detektorů kosmického záření. Je zázrak, že obě sondy i část aparátů stále fungují (stav a polohu Voyagerů můžete sledovat zde) a že vědci nadále dokážou zaměřit signál z drobných antén. Ten z Voyageru 2 k nám mimochodem cestuje 16,5 hodiny.

Překonání heliosféry ještě neznamená, že by sonda opustila sluneční soustavu. Hranice, ač je vědci neznají přesně, se nachází ještě dál, za hranicí Oortova oblaku. Oblast, odkud pocházejí komety, je vzdálená asi 1000 astronomických jednotek (vzdálenost Země od Slunce) a vnější hranice oblaku sahá možná až za 10 000 astronomických jednotek.

TIP: Teleskop Kepler skončil. Pozoroval půl milionu hvězd a objevil 2662 planet

Voyager je vzdálen asi 120 jednotek (18 miliard kilometrů) a k hranicím oblaku se dostane za zhruba 300 let, mimo sluneční soustavu pak za 30 000 let. To už oba Voyagery budou jen pasivní tělesa. Jejich radioizotopové generátory přestanou fungovat do 10 let.

Obě sondy startovaly na konci léta 1977. Voyager 2 letěl 20. srpna, Voyager 1 pak 5. září. NASA plánovala, že budou fungovat pět let a zblízka prozkoumají dvě planety – Jupiter a Saturn. Cenné údaje pořizují již 41 let a Voyager 2 nakonec pozoroval i Uran a Neptun.

Kromě vědeckých prací mají oba Voyagery sloužit i jako dopisy případným cizím civilizacím. Na palubě jsou zlaté gramofonové desky o průměru 305 mm, na kterých jsou zaznamenané obrázky ze Země a různé zvukové nahrávky včetně pozdravů v 55 jazycích. Čeština mezi nimi nechybí.

Voyager 2 je už v mezihvězdném prostoru a po 41 letech stále pracuje
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.46%) 65 hlasů