Voyagery už vesmírem letí 40 let. Tento web vám řekne, jak daleko jsou

3
Koláž snímků plynných obrů, jak je zachytil Voyager 2 (zdroj: NASA)

Brzy to bude čtyřicet let, co se na vesmírnou pouť vydaly družice Voyager 1 a 2. Dvojka byla vypuštěna 20. srpna 1977, jednička 5. září téhož roku. Na těchto stránkách provozovaných NASA si můžete v reálném čase kontrolovat stav obou sond i jejich vzdálenost.

Voyagery ještě stále komunikují, byť polovina jejich vědeckých přístrojů již nefunguje. Výkon radioizotopových generátorů do roku 2030 poklesne natolik, že se vypnou i stávající systémy. Pak už budou obě družice putovat coby mrtvé objekty rychlostí skoro 50 000 km/h. Mimo Mléčnou dráhu se dostanou za 225 milionů let.

Kde jsou Voyagery?
Kde jsou Voyagery?

Každá ze sond se vydala jinou cestou, proto i jejich vzdálenost je jiná. Voyager 1 uletěl 20,8 miliardy kilometrů nebo také 138,9 astronomických jednotek či přes 19 světelných hodin. Voyager 2 má za sebou 17,1 miliardy kilometrů (114,3 AU, necelých 16 světelných hodin). Je fascinující, že i po 40 letech a takové vzdálenosti vědci vůbec dokážou rádiový signál zachytit.

Mimochodem: Když už budete na webu NASA, podívejte se i na tento rozcestník. Najdete v něm galerie fotek pořízené sondami i fotky samotných Voyagerů. Nechybí ani detaily o Zlatých deskách nesoucích poselství ze Země včetně pozdravu v češtině.

Voyagery už vesmírem letí 40 let. Tento web vám řekne, jak daleko jsou
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů

3 KOMENTÁŘE