Voyo chystá více obsahu a lepší kvalitu obrazu. Vyměnilo CDN za lepší

0

Videoportál Novy od zítřka čeká další významná novinka. Firma podepsala tříletou smlouvu s Českými Radiokomunikacemi, které budou od 7. srpna poskytovat platformu pro dodávání obsahu (CDN). Dosud, od roku 2012, tak činila společnost Visual Unity.

„Velmi si vážíme důvěry skupiny Nova, která si pro svůj portál VOYO vybrala právě řešení Českých Radiokomunikací a svěřila nám tak další ze svých služeb,“ říká generální ředitel ČRa Martin Gebauer. „Dlouhodobě pracujeme na vývoji nových řešení, která propojují klasické pojetí televize a internetu. Věříme, že právě naše infrastruktura bude svou univerzálností, bezpečností a výkonem optimálním řešením pro doručení vysoce kvalitního streamovaného obsahu divákům skupiny Nova.“ 

Voyo prý s novým CDN čeká více obsahu a lepší kvalita obrazu
Voyo prý s novým CDN čeká více obsahu a lepší kvalita obrazu

„Jsme rádi, že se můžeme při zajištění provozu služby VOYO spolehnout na České Radiokomunikace. Poskytnuté technické zázemí nám umožňuje dále posouvat tuto službu vpřed např. nabídnutím většího množství obsahu na portálu či zvýšením obrazové kvality pořadů,“ dodává Petr Horák, ředitel sekce nových projektů skupiny Nova.

CDN slouží jako distribuční kanál pro náročný obsah (typicky video). Nova dodá video, ČRa se skrz své datacentrum bude snažit, aby uživatele při přehrávání nic nebrzdilo a aby se plynule mohli přidávat další diváci. ČRa jsou v žižkovském DC Toweru spojeny s největším poskytovateli připojení v Česku, takže by neměl být problém s dostupností. Její CDN navíc umí adaptivní streaming, takže pokud připojení nebude stíhat, obraz nebude kostičkovat a zvuk se zasekávat, ale obraz a zvuk poputují v horší kvalitě (avšak plynule).

Nova přerušila pět měsíců starou smlouvu

Radiokomunikace letos do výstavby datacentra investují přes 50 milionů korun, díky čemuž kapacita vzroste čtyřikrát. Z 64 serverových racků na 240, do budoucna plánuje až 560 racků. ČRa totiž získává nové a velké zákazníky. Zájem měla například o Českou televizi, jejíž iVysílání bylo pod dlouhodobou kritikou kvůli nedostačující kapacitě při vysílání důležitých sportovních utkáních nebo při uvádění atraktivních seriálů (např. Případy 1. oddělení). V tendru pro poskytování služeb na rok 2015 a 2016 ale vyhrálo O2.

 

Společnost Visual Unity každopádně ztratilo během pár měsíců druhého silného zákazníka. Pikantní na tom je, že smlouvu s Novou podepsala smlouvu letos v březnu a měla poskytovat CDN až do roku 2016. Přechod ale dle oficiálního vyjádření Novy není z důvodu nedostačující kapacity, ale protože chtěla firma sjednotit CDN pro Voyo i bezplatnou videotéku Nova Plus. 

S Českými Radiokomunikacemi spolupracujeme na provozu služby Nova Plus. Z obchodních důvodů jsme se rozhodli zkonsolidovat tento servis u Voyo i Nova Plus pod jediného operátora,“ řekla pro Cnews.cz mluvčí skupina Nova Anna Suchá.

Zdroj: ČRa

Ohodnoťte tento článek!