Voyo.cz po zpoplatnění ztratilo 80 % návštěvníků, předplatitelů je 21 000

0

Skupina CME, která provozuje Novu a Markízu, na začátku srpna oznámila hospodářské výsledky za druhý kvartál roku 2012. V původní zprávě nás zaujala část týkající se videoslužby Voyo.cz.

Nova se loni v prosinci rozhodla k odvážnému kroku, zavedla neomezené sledování filmů za měsíční poplatek 189 Kč. Bonusové (Extra) tituly byly nadále placeny zvlášť, ale i tak dostali předplatitelé pořádnou dávku obsahu za sympatickou cenu.

Ještě více emocí ale vzbudilo kompletní zpoplatnění archivu Novy. Kromě zpráv musíte od dubna platit měsíční paušál za přístup ke starším pořadům nebo seriálům, i když jsou z produkce Novy. (Česká televize i Prima nabízejí stejné služby zdarma).

Počet předplatitelů roste…

Oba kroky můžeme krásně vyčíst z vývojového grafu počtu předplatitelů. Když služba startovala, každý měsíc rychle přibývali noví. Za necelé dvě stovky měsíčně byste dříve v kamenné půjčovně měli asi pět filmů na 24 hodin. Teď to byly stovky filmů. Lákavé. Velký zlom přišel v dubnu, skokový nárůst přinesl téměř dvojnásobný počet předplatitelů, ale od té doby jich zase asi sedm tisíc ubylo.

Naše teorie je, že lidé si v dubnu vyzkoušeli sedmidenní předplatné zdarma a spousta jich pak prostě odešla. Podobný vývoj měly regionální verze Voya i dalších zemích, kde operuje CME – tedy strop v dubnu/květnu a pak v lepším případě pozvolný pokles.

Statistiky Voyo.cz

Počet předplatitelů Voyo.cz, zdroj: CME

… ale počet návštěvníků rychle klesá

Teď si předchozí graf zasadíme do kontextu. Jak zpoplatnění ovlivnilo celkový počet návštěvníku webu voyo.cz? Nemáme k dispozici přesné údaje, neboť Voyo není zařazeno v NetMonitoru, ale počet unikátních návštěvníků dokáže poměrně přesně odhadnout Google Trends for Websites.

Ještě v listopadu 2011 mohlo mít Voyo až 200 000 denních návštěvníků. Vinou Vánoc se toto číslo propadlo až na polovinu. V době, kdy Voyo nabídlo filmové předplatné, počet unikátních návštěvníků rostl zpět až ke dvěma stům tisícům za den. Jenže v dubnu, kdy lidem končily týdenní bezplatné testy, se návštěvnost propadla až k 50 000 za den (a stále klesá).

Statistiky Voyo.cz

Odhadovaná návštěvnost Voyo.cz, zdroj: Google Trends

Jak moc bylo pro Novu kompletní zpoplatnění archivu výhodné, vědí pouze sami provozovatelé. Z předplatného má Nova asi čtyři miliony korun měsíčně (21 000 uživatelů krát 189 Kč). Po odečtení různých daní, licenčních poplatků za obsah a nákladů na provoz tak velkého archivu bychom se nedivili, kdyby Voyo bylo hodně ztrátové. Ale byla by na tom Nova lépe, kdyby měla oněch 80 % ztracených uživatelů zpět a lákala by je reklamou?

Mimochodem: už jste četli naši recenzi aplikace Voyo.cz pro iPad?

Zdroj: CME

Ohodnoťte tento článek!