Voyo+: sledujte Ulici dříve než babička (zkušenosti)

0

Špatná pověst českých půjčoven

Online videopůjčovny máme na Cnews rádi. Už jsme proklepli testovací Biják od Blesku, českou jedničku Topfun a právě přichází portál krále tuzemského televizního vysílání. Voyo+ se stal součástí nového webu Voyo, který sdružuje veškerá online videa Novy. Voyo obsahuje archiv, živé vysílání, televizní přenosy; Voyo+ pak za poplatek předpremiéry seriálů a filmové hity.

Nejedná se o první pokus Novy, před časem koketovala s platforma Kinomania.cz, která ale byla loni definitivně ukončena. Předloni zavřela svou videopůjčovnu také Česká televize.

Oba weby se přitom lehce liší. Světlý podklad Voyo+ sice kontrastuje s tmavým Voyo, takže si jej určitě nespletete, ale zároveň to v rámci jedné domény působí nekonzistentně. Nu což, důležitá je funkčnost.

Voyo Voyo

Voyo+ má jasnou strukturu stránek, ale množství obrázků a reklam trochu mate smysly (alespoň ty moje). Pořád se něco hýbe a bliká. Vaše aktivity by měly směřovat pokud možno na „vypíchnuté“ tituly na hlavní stránce, případně procházejte filmy v tabulkách podle abecedy nebo žánrů. Vyhledávání je tragické. Když chcete najít oblíbený film, obvykle se trefí hned prvním odkazem. Jenže odkazuje na portál Voyo a odtamtud film nelze přehrát. Takže dostanete krásně prázdné okno a můžete se kochat leda tak černo-bílým přechodem.

Voyo+

Takže se vraťme tlačítkem zpět a film najdeme postaru, ručně. Domácí videotéku také určitě nemáte automatizovanou… Katalog Voyo+ je stejně dost chudý. Chápu, že běží chvíli, ale nalákat masy by mohl něčím jiným než recyklovanými filmy z levných edicí a trafik. Pár perel najdete, ale jinak jsou snímky béčkového a céčkového charakteru. To nemusí být na škodu, ale lidi to moc nepřitáhne.

Největší hity chybí, Voyo+ láká na seriály

Hlavním trumfem by mohly být ony předpremiéry seriálů. Konkrétně vždy jeden díl Ordinace v růžové zahradě a Ulice. Ten první za 50 Kč, druhý za 26 Kč. Nejsem si jistý, jestli je cenová hladina položena správně. Za 50 Kč najdete většinu celovečeráků, kratší Ordinace tak boduje hlavně exkluzivitou. Jenže stačí těch pár dnů počkat a pak můžete jednotlivé díly sledovat zdarma v archivu. Proto mi cena nepřijde příliš férová.

Voyo

Fanoušek nováckých seriálů nejsem, vyzkouším některý z novější hollywoodských snímků, který by mohl teoreticky mít také lepší obrazovou a zvukovou kvalitu. Všimněte si, že archiv i ukázky filmů jedou přes flashový přehrávač. Jenže placená nabídka Voyo+ vyžaduje Silverlight. Ten obecně nemáme rádi, v linuxových systémech je bez oficiálního doplňku (v OS X je, ale Voyo jsem na Macu nezkoušel) a v tabletech a telefonech máte také smůlu. Přitom to jsou platformy, kde bych už dnes filmovou nabídku očekával. Sledovat video pouze na PC je hrozná otrava. To je po vyhledávání druhý problém, se kterým se zřejmě těžko smíříte.

Voyo+ pouze v prohlížeči a Windows

Ale předpokládejme, že většina lidí sleduje filmy na počítači, má Windows a Silverlight. Taky budou potřebovat mobil, protože za nabídku se platí prémiovými SMS. Po zaplacení vám ihned přijde kód, který zapíšete do formuláře…

Voyo+

… a můžete přehrávat. Jenže pouze v prohlížeči, film si do počítače nestáhnete. A i kdyby, stejně by to beztak bylo tradiční řešení s WMV-DRM pro Windows Media Player – formát – který na Cnews pomlouváme neustále.

Voyo+ doporučuje systém s Pentium 4 (3 GHz), 2 GB RAM, grafikou s akcelerací videa a alespoň Windows XP. Jako prohlížeč byste měli volit Firefox 3.5 nebo Internet Explorere 8/9. Něco na tom bude, v Chrome mi doplněk Silverlightu pokaždé spadnul, IE9 beta byla bez problémů.

Kód z esemesky musíte zadat do 24 hodin, jinak platnost vyprší. Pak máte 48 hodin na to, abyste titul stačili přehrát (i vícenásobně).

Přehrávač je jednoduchý, můžete pouze měnit hlasitost, posouvat se na ose, volit ze dvou druhů kvality a přepínat na celoobrazový režim. Žádná volby audio stopy nebo titulků, nekompromisně vám bude naservírován český dabing (ve stereu). Co se týče kvality: LQ by měla dosahovat datového toku 500 kb/s, HQ pak 1000 kb/s. Protože mé připojení zvládne s přehledem i vyšší kvalitu, testuji právě ji.

Vypadá ošklivě. Vyžehlené detaily mi leckdy připomněly dobu grabování videa z analogové televize a následného aplikování filtrů, ať to jakžtakž vypadá. Obraz Voyo+ je taky jakžtakž, ale na 24″ monitoru je prostě hnusný, připojené PC v obýváku na velké úhlopříčce vše ještě znásobí. DVD za stejnou cenu z trafiky udělá větší službu. Fakt.

Voyo+

To by však nebyl hlavní problém, video také nestíhá a zasekává se. Ve FAQ na to Nova upozorňuje. Pokud je to i váš problém, může za to nejspíš poskytovatel připojení. Jenže osobně nemám blokované žádné porty, doby odezvy na Voyo.cz se pohybuje okolo 20 ms, připojení má velkou rezervu a zároveň není agregováno s dalšími uživateli. Rovněž počítač je rychlejší než doporučovaný. Takže spíš nestíhají servery Voyo+. V kvalitě LQ jsem záseky nepozoroval, ale při HQ jsem to nevydržel sledovat déle než 10 minut. Nova ještě doporučuje zvýšit velikost cache pro Flash Player, jenže přehrávání běží v Silverlightu!

Suma summarum

Pojďme si poznatky zopakovat. Voyo+ má špatné vyhledávání, malý katalog videa, ošklivou kvalitu obrazu, je omezen Silverlightem a ke všemu se video ještě zasekává. Plusem je jednoduchá obsluha (platbu SMS zvládne každý) a pro někoho i předpremiéry nováckých seriálů. Polehčující okolností je, že Voyo+ je teprve beta verze. I kdyby ale opravili technické problémy a zvětšili nabídku, stejně budou převažovat mínusy.

A co vlastně znamená název Voyo? Nikdo neví, ale na jinak českém webu působí výrazně. To byl možná důvod.

Odpověď na základní otázku tedy je: Ne, Nova se svým Voyo+ zatím díru do světa neudělala. A služby video-on-demand budou v Česku na revoluci teprve čekat. Až Voyo+ vystoupí z fáze beta, ještě se k ní zřejmě vrátím, ale tak shovívavý už nebudu.

Ohodnoťte tento článek!