VP8 pod tlakem, MPEG LA chce svobodný formát zatížit licencemi

0

Bylo otázkou času, než správce licencí pro multimediální technologie – MPEG LA – půjde proti svobodnému video formátu VP8. Google dal najevo, že o H.264 nemá zájem (viz náš detailní článek), a burcuje svět k přechodu na patenty nezatížené technologie – WebM a VP8.

Jenže dřívější analýzy ukázaly, že formát VP8 užívá některých podobných či stejných algoritmů jako H.264, který spravuje H.264. Aliance teď vyzývá vlastníky patentů, aby VP8 prozkoumali. Pokud najdou podezřelou součást VP8 (a berte jako fakt, že určitě něco najdou), mají se zapsat na listinu (do 18. března) k dalšímu prozkoumání. Z té by pak MPEG LA chtěla vytvořit další patentovou dohodu (patent pool) jako v případě H.264.

Svobodný formát by se stal nesvobodným, zatíženým patenty a poplatky za jeho užívání. Přesto by formát zůstal otevřený. Tedy přesně případ H.264. MPEG LA na VP8 chce začít vydělávat. Bylo by to sprosté pošlapání myšlenky svobodného videa na internetu, ale díky existenci softwarových patentů na to mají právo. A ani Google s tím asi nic neudělá. Paradoxně bude muset kvůli YouTube začít platit další poplatky. Za H.264 a za VP8.

Vyjádření Googlu a MPEG LA

Deník The Register získal vyjádření obou stran: Googlu i MPEG LA. Ve zkratce každý brání to svoje. MPEG LA brání vlastníky patentů, Google otevřený svět.

Google tvrdí, že MPEG LA šla po VP8/WebM už od začátku, a proto jej tento krok nepřekvapuje. Na jeho straně už je řada softwarových i hardwarových výrobců. Licence VP8/WebM povoluje volné použití formátů a zakazuje proti nim patentové spory. A firma z Mountain View už dříve prohlásila, že než otevřela VP8 (po akvizici On2 Technologies za 124 milionů dolarů), důkladně si kódy pohlídala a otevřela je právě proto, že mohla.

MPEG LA naproti tomu tvrdí, že rozhodnout musí majitelé patentů (a že jich je opravdu hodně). MPEG LA by pak pouze zastřešila jejich nalezené patenty křížovými licencemi. Ti, kdo by pak VP8 využívali by se mohli vyhnout žalobám, protože by jim platili poplatky. Rovnováha vesmíru by zůstala zachována. Avšak VP8 by pozbyl smyslu, když by tu byl kvalitnější (ale možná dražší?) H.264.

Ale jestli má Google (a předtím On2 Technologies) potvrzeno, že použité technologie ve VP8 jsou opravdu vlastní, tak MPEG LA pouze zastrašuje. Zatím k tomu nelze více říci, ale tato výzva aliance ještě bude mít letos svou dohru. Do té doby bychom pouze vařili z vody.

Zdroj: MPEG LA

Ohodnoťte tento článek!