VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her

0
Acer Windows Mixed Reality HMD

Už nějakou dobu pracuje Microsoft na poměrně otevřeném ekosystému brýlí pro virtuální (ale i rozšířenou) realitu na platformně operačního systému Windows. S ním by se do tohoto trhu měli pustit tradiční výrobci PC či notebooků a přinést novou konkurenci a víc zařízení na výběr. Zatím tato iniciativa dominanci HTC Vive a brýlí Oculus Rift moc nenarušila, ale nyní pro ni přichází důležitý milník. Brýle platformy „Windows Mixed Reality“ (jak se správně nazývají) totiž právě získaly podporu technologie SteamVR a v tuto chvíli by na nich už tedy měl nějak fungovat široký katalog titulů a her, které jsou na ní vystavěny.

Že bude u těchto brýlí Steam podporovat, Microsoft oznámil už v létě, nicméně tehdy ještě nebylo úplně konkrétně řečeno, zda hlavně jako distribuční platformu, nebo už i jako softwarový „standard“ pro samotný VR obsah, tedy zda brýlím dodá kompatibilitu přímo s technologií SteamVR. Nyní už ale je stvrzeno, že jde o onu zajímavější druhou možnost, a tedy že se na brýlích pro Windows budou dát hrát tituly postavené nad SteamVR. Jinými slovy tyto brýle budou kompatibilní s tímto ekosystémem – respektive jsou, podpora SteamVR je už dostupná.

Využít jí lze už v tuto chvíli, pokyny k nastavení naleznete tady (Microsoft) nebo tady (Steam). Potřebujete pro to nějaké dotyčné brýle, aktuální verzi Windows 10 Fall Creators Update a dále samozřejmě nainstalovaný Steam. Aby se SteamVR brýle začaly fungovat, stáhněte si ve Steamu aplikaci Windows Mixed Reality for SteamVR. Ta je zatím ve fázi preview, takže je asi možné, že narazíte na nějaké nedodělky (možnost ji vyzkoušet jsem neměl).

Windows Mixed Reality v podání brýlí od HP, Lenova, Aceru a Dellu
Windows Mixed Reality v podání brýlí od HP, Lenova, Aceru a Dellu

Tato novinka je důležitá jednak pro Microsoft a jeho hardwarové partnery, neboť jejich brýlím dodává potřebný obsah, bez nějž je VR hardware k ničemu. Z druhé strany je ale totéž dobré i pro uživatele. Navíc je dobře, že se jde cestou kompatibility a určitého sjednocení na technologii SteamVR, místo aby se budovaly navzájem nekompatibilní exkluzivní rybníčky. Díky tomu by virtuální realita také mohla přitáhnout víc uživatelů a víc producentů obsahu.

Podle popisu aplikace Windows Mixed Reality for SteamVR by brýle pro Windows měly takto mít přístup k až víc jak dvěma tisícům různých aplikací či her v katalogu Steamu. U těch ovšem vždy jako vždy mohou být další individuální hardwarové požadavky (na rozlišení, senzory a tak dále), které váš headset také musí splňovat. Podobně musí vyhovovat i hardware a grafika počítače, na kterém se systém provozuje.

Tituly s ověřenou kompatibilitou mají na Steamu značku "Windows Mixed Reality" a vlastní symbol podobně jako Vive a Rift
Tituly s ověřenou kompatibilitou mají na Steamu značku „Windows Mixed Reality“ a vlastní symbol podobně jako Vive a Rift

Zatímco kompatibilita se SteamVR by měla řešit podporu v jednotlivých hrách obecně rámcově, tituly, které jsou pro tyto brýle (respektive platformu) i přímo ozkoušené a oficiálně „validované“, by měly být na Steamu speciálně označené štítkem Windows Mixed Reality. Budou mít také vlastní značku ve výčtu podporovaných platforem. Zatím takto označeno bylo asi 112 titulů z oněch výše zmiňovaných 2000, počet by ale snad měl narůstat.

Ohodnoťte tento článek!