Vracíme užitečné miniaplikace zpátky na plochu Windows 8

0

Microsoft z konečného vydání Windows 8 neodebral jen Aero Glass, nenávratně pryč jsou také miniaplikace na plochu. Nebo ne tak nenávratně? Objevily se neoficiální postupy, jak si těchto užitečných pidiprográmků užívat rovněž v Osmičkách. K jejich odstranění došlo z docela opodstatněného důvodu. Nestalo se to jen proto, že by se Microsoft obrátil k desktopu zády. Objevil se totiž jejich nástupce – dotekové aplikace pro Metro je zastupují. Tedy, jejich nástupce představují aktivní dlaždice na úvodní obrazovce.

Jak asi víte, ty ukazují užitečné informace, takže se mnohdy ani nemusíte obtěžovat aplikaci otevřít. Již z prvního pohledu na příslušnou dlaždici se například dozvíte, jaké bude dneska venku počasí. Přesto vám budou staré známé miniaplikace z Windows 7 a Vista scházet, zejména pakliže strávíte většinu času v desktopovém režimu. Je sice pravda, že hlavní panel vám prozradí, kolik je zrovna hodin, ale mít pěkné velké hodiny na ploše, to vůbec není od věci.

 

Navíc jsme si sem v Sedmičkách mohli snadno přidat ukazatel počasí, vytížení procesoru či spouštěč aplikací. Na podobné ukazatele v Metru často ani nenarazíte. Kovaní desktopoví nadšenci mohou miniaplikace používat i nadále. Kdosi totiž zjistil, že ve Windows 8 RTM fungují ty z předchozí ukázkové verze Release Preview. Dříve nebo později muselo dojít tomu, že dal někdo dohromady instalační balíček, který si zvládne nainstalovat i začátečník.

 

8GadgetPack: oživte miniaplikace ve Windows 8

Paklík miniaplikací 8GadgetPack stáhnete z webu 8gadgetpack.bplaced.net. Je úsporný, úplně zdarma a neobsahuje ani adware. Vaše účast na instalaci spočívá v tom, že na začátku akorát klepnete na tlačítko Install. Jednoduché, že? Původní postup přitom spočíval v extrahování souborů z Release Preview.

Na závěr můžete povolit, aby se miniaplikace rovnou spustily. Ponechte proto označenou předvolbu Show gadgets when setup exits a klepněte na Finish.

Autor si s dílkem dal trochu více práce, než by nutně musel. Díky tomu budou vaše Windows obohacena o víc než jen kolekci miniaplikací. Předně vám dovolí je umisťovat do postranního panelu. Raději ani nevzpomínejte na Windows Vista, tato lišta dovoluje víc. Kromě hodin a dalších pomůcek zde můžete přepínat zobrazení na seznam spuštěných aplikací. Nejde tudíž o žádný striktně jednoúčelový prvek.

Vzhledově by se vám panel líbit nemusel, poněvadž je jeho pozadí standardně neprůhledné. Aero Glass v základní výbavě Windows 8 nenajdete. Bohudík jsme dostali příležitost lištu zprůhlednit, takže raději navštivte předvolby. Zorientujete se v nich snadno, protože jsou přeložené do češtiny. No, aspoň většina textů ano. Zbytek překladatel ještě zřejmě nestihl zrealizovat.

 

Především kolekce miniaplikací od Microsoftu

Jinak se 8GadgetPack naštěstí pohodne dobře i s českou jazykovou mutací Windows 8. Prakticky všechno se vrátí do normálního stavu. Za normální stav v našem případě považujeme, jak to bylo ve Windows 7. V kontextové nabídce plochy se opět objeví odkaz na nainstalované miniaplikace. Dokonce i onen postranní panel můžete odvolat z funkce, kdyby vám nevyhovoval.

K jeho výhodám patří především to, že díky němu budete mít důležité pomůcky stále na očích, ani jiné programy je nepřekryjí. Toto chování nicméně lze vypnout. Případně můžete miniaplikace vytáhnout jinam na plochu a postranní lištu úplně zavřít. Záleží na tom, jak to chcete vy. Autoři zahrnuli především miniaplikace od Microsoftu, které jste pokaždé našli po instalaci rovnou ve Windows 7. Přidal navrch nicméně i několik dalších, například jeden pro práci se schránkou.

Ani případného testování se bát nemusíte, instalační program dokáže buď odebrat jen doprovodný software (postranní panel) a miniaplikace od třetích stran, případně ze systému vyjme úplně všechno, včetně kousků od Microsoftu. Do Windows 8 můžete díky 8GadgetPack rovněž přidávat vlastní favority od třetích stran. Oficiální galerii ale Redmondští již před dávnou dobou uzavřeli, ale jestli máte vlastní zdroj, můžete si posloužit. Miniaplikace se skutečně vrátily.

Můžete si nastavit i průhlednost Možnosti miniaplikací vám budou rovněž povědomé Vrací se také položky do kontextové nabídky

Ohodnoťte tento článek!