Vraťte do Windows 7 užitečné prvky ze starších verzí

0

Návrat do dob minulých

Poté, co aplikaci Classic Shell nainstalujete, se veškeré potřebné úpravy provedou automaticky. Od této chvíle máte k dispozici nabídku Start ve „vylepšené“ staré verzi a do Průzkumníka si můžete vrátit některé klasické osvědčené prvky, které vám třeba ve Windows 7 chybí.

Během manipulace s nastaveními programu Classic Shell patrně narazíte na nepříjemnost v podobě ne zcela intuitivního a jednoduše uchopitelného ovládání. Některé prvky se navíc při instalaci nastaví samy, jiné je třeba vyvolat (a vědět jak na to). Výhodou rovněž není decentralizovaná správa možných změn – různé prvky nastavujete na různých místech podle jejich příslušnosti k problémové oblasti.

Nabídka Start stokrát jinak

Nastavení pro staronovou nabídku Start vyvoláte kombinací Shift + kliknutí pravým tlačítkem myši. Tím se ocitnete v kontextovém menu pro Classic Start Menu.

Následně vyberte položku Nastavení. Před sebou vidíte formulář s řadou různých více či méně praktických prvků. V horní části v agendě Controls si zvolíte, jakou podobu startovní nabídky upřednostňujete a jak ji chcete otevírat. Možnosti lze kombinovat – můžete tedy např. na stisknutí levého tlačítka otevřít startovní menu typu Windows 7 a na kombinaci Shift + levé tlačítko otevřít startovní nabídku Classic Menu. Typ nabídky Start lze nastavit ještě pro klávesu Win, kombinaci Shift+Win, prostřední tlačítko myši v neposlední řadě si můžete zvolit i dvě klávesové zkratky vlastní.

Mějte na paměti, že když změníte nabídku Start vyvolanou při kliknutí levým tlačítkem na „Classic Menu“, k tomu abyste se dostali do agendy Nastavení již nepoužijete kombinaci Shift+pravé tlačítko (jak je uvedeno výše), ale pouze pravé tlačítko.

V agendě Skin, která se nachází vpravo, si vyberete jednu ze sedmi grafických variant nabídky Start. Nastavit můžete rovněž větší nebo menší průhlednost nabídky, rozdělení do dvou sloupečků nebo velikost ikon.

Pomocí zaškrtávacích políček v polích Show a Expand si ještě můžete pohrát s detaily. Třešničkou na dortu jsou pak možnosti, které se, dle slov autorů, „do formuláře nevešly“. K nim se dostanete kliknutím na odkaz More Settings vespod formuláře. Změnu požadovaného prvku provedete tak, že odmažete středníky před řádky, které se ho týkají, a po přepsání hodnot uložíte a restartujete Classic Shell (kliknete pravým tlačítkem na tlačítko Start, zvolíte Konec a spustíte program z místa, kam jste jej nainstalovali). Pozor, tyto pokročilé změny provádějte jen, pokud jste si opravdu jistí tím, co děláte!

Pokud si chcete přece jen ponechat stávající startovní menu, můžete do něj zavést užitečnou nabídku Naposledy otevřené položky, která se vyskytovala ve starších verzích Windows. Klikněte pravým tlačítkem na tlačítko Start a zvolte Vlastnosti. Vyberte kartu Nabídka Start a klikněte na tlačítko Přizpůsobit. Vyhledejte zaškrtávací políčko Naposledy otevřené položky a zaškrtněte jej. Potvrďte tlačítkem OK.

Vrátíme, co vám v Průzkumníku chybí

Classic Shell přináší řadu užitečných prvků z dřívějších verzí Windows i do Průzkumníku. Vyvolat je můžete tak, že v Průzkumníku kliknete pravým tlačítkem na Panel nástrojů a zvolíte Classic Explorer Bar.

Na panel nástrojů vám přibude několik dobře známých tlačítek a mezi nimi i ikona programu Classic Shell.

Když na ni kliknete, objeví se před vámi formulář s nastavením staronových funkcí pro Průzkumníka. Volby se týkají hlavně tří oblastí: navigačního stromu v levé části Průzkumníku, Panelu nástrojů a hlavního panelu (tj. panelu v horní části, který obsahuje šipky pro posouvání vřed a vzad a adresu aktuálního místa).

U navigačního stromu lze změnit několik spíše estetických vlastností, mezi ty užitečné ale bezesporu patří zobrazení vlastností při stisknutí kombinace Alt+Enter na označené složce.

V horní liště znovuobjevíte šikovné tlačítko pro skok na vyšší úroveň. Zapnout nebo vypnout jej můžete zaškrtávacím políčkem Show Up button in the title bar.

Za zmínku ještě stojí změna uživatelského rozhraní formuláře, který se objeví, pokud nastane konflikt při kopírování souboru (soubor se stejným názvem již existuje). Současný dialog se spoustou textu a ne zcela zřejmými klikacími oblastmi můžete nahradit jednoduchým „yes-or-no“ formulářem, když zaškrtnete políčko Enable classic copy UI.

Komu by to nestačilo

Aplikace Classic Shell jde ještě více do hloubky a kromě zmíněných utilitek nabízí celou škálu dalších změn. Zájemci, kteří by chtěli do programu více proniknout, můžou začít bádat zde, v původní dokumentaci projektu. Program samotný můžete stáhnout zde.

Ohodnoťte tento článek!