Všichni kromě Applu prý lžou o výdrži notebooků

15
Apple MacBook (2016)
Apple MacBook (2016)

Britský spotřebitelský časopis Which od loňského ledna otestoval 67 notebooků. Výdrž, kterou uvádí výrobce, podle něj splňuje jen Apple. Udávaných 10 hodin všechny tři testované MacBooky dosáhly, průměrně vydrží deset a čtvrt hodiny.

Which neuvádí přesnou metodiku, všechny prý ale měří rovným metrem. Nabije na 100 %, pak spustí sérii různých úkolů zahrnující mj. přehrávání videa a surfování přes Wi-Fi. Každý test opakuje nejméně třikrát.

Udávaná a naměřená výdrž notebooků podl časopisu Which
Udávaná a naměřená výdrž notebooků podl časopisu Which

V testech se kromě Applu objevily tyto značky Acer (8 modelů), Asus (8), Dell (10), HP (12), Lenovo (20) a Toshiba (6). U všech byla průměrně naměřená výdrž pod udávanou.

Jako příklad uvádí například Lenovo Yoga 510, která měla vydržet 5 hodin, ale Which naměřil jen 2:07. Acer E15 sliboval 6 hodin, ale dal jen 2:56. HP Pavilion 14-al115na lákal na 9 hodin, ale vydržel jen polovinu (4:25).

Dell na výzvu časopisu vysvětlil, že uvádět výdrž je ošemetné, protože každý počítač používá jiným způsobem. Ze stejného důvodu ostatně Apple odstranil z macOS ukazatel doby výdrže a nechal pouze procento nabití. Sám totiž loni hasil problém se slabou výdrží nových MacBooků Pro.

Ohodnoťte tento článek!

15 KOMENTÁŘE

  • Ani nemusí. Kdo pravidelně sleduje testy notebooků, tak taky vypozoroval, že jediný Apple se blíží a občas i přesáhne deklarovanou dobu. Například o mému nb Dell hlásí „až 19,5 hodiny Word Excell“ a „až 11,5 hodiny Netflix“ a realita běžného používání je kolem sedmi (ale s tím jsem to kupoval, takže ok).
   Není to ani o tom, že by vyloženě lhali, jen si vyberou nerelaistický scénář (např. v podstatě kdykoli vidíte test s vypnutou WiFi, je k ničemu).

   • Trošku jste se seknul, ne? Zkoušel jste koukat jen na Netflix nebo jen blbnout v Excelu, abyste mohl říct, že Dell kecá?

    Mimochodem termín „běžné používání“ je velmi subjektivní záležitostí. 😉

    Třeba můj Zenbook splňuje, co Asus tvrdí…

    Takže ano, musí. A ano, testy sleduju a zrovna nové MacBooky žádný zázrak nejsou.

   • Naopak, u takhle zveřejněného „testu“ ta metodika je více než žádoucí. Stejně jako zveřejnění kompletního seznamu testovaných notebooků, protože udávání průměrné hodnoty „za značku“ je snad nejlživější hloupost, kterou vůbec lze udělat.
    Stačí se podívat na výňatek z testovaných strojů – Acer E15 je lowend, Yoga 510 znamená docela širokou řadu produktů, HP Pavilion je rovněž jen základ… Míchají se tam notebooky s SSD a s klasickým HDD a podle toho se stanovuje nějaký průměr za značku.

   • Tak ono to přesně takhle je. Normální člověk co používá selský rozum a umí základní početní úkony prostě ví, co asi tak může od notebooku „na baterku“ očekávat a bohapusté , naprosto nic neříkající poměřování piňďourů v podobě těchle „ale můj vydrží 20 hodin“ testů, vůbec nečte, nebo se jim prostě zasměje a jde dál …