
Britský spotřebitelský časopis Which od loňského ledna otestoval 67 notebooků. Výdrž, kterou uvádí výrobce, podle něj splňuje jen Apple. Udávaných 10 hodin všechny tři testované MacBooky dosáhly, průměrně vydrží deset a čtvrt hodiny.
Which neuvádí přesnou metodiku, všechny prý ale měří rovným metrem. Nabije na 100 %, pak spustí sérii různých úkolů zahrnující mj. přehrávání videa a surfování přes Wi-Fi. Každý test opakuje nejméně třikrát.

V testech se kromě Applu objevily tyto značky Acer (8 modelů), Asus (8), Dell (10), HP (12), Lenovo (20) a Toshiba (6). U všech byla průměrně naměřená výdrž pod udávanou.
Jako příklad uvádí například Lenovo Yoga 510, která měla vydržet 5 hodin, ale Which naměřil jen 2:07. Acer E15 sliboval 6 hodin, ale dal jen 2:56. HP Pavilion 14-al115na lákal na 9 hodin, ale vydržel jen polovinu (4:25).
Dell na výzvu časopisu vysvětlil, že uvádět výdrž je ošemetné, protože každý počítač používá jiným způsobem. Ze stejného důvodu ostatně Apple odstranil z macOS ukazatel doby výdrže a nechal pouze procento nabití. Sám totiž loni hasil problém se slabou výdrží nových MacBooků Pro.
Tak dokud nevyjasní tu metodiku…
Ani nemusí. Kdo pravidelně sleduje testy notebooků, tak taky vypozoroval, že jediný Apple se blíží a občas i přesáhne deklarovanou dobu. Například o mému nb Dell hlásí „až 19,5 hodiny Word Excell“ a „až 11,5 hodiny Netflix“ a realita běžného používání je kolem sedmi (ale s tím jsem to kupoval, takže ok).
Není to ani o tom, že by vyloženě lhali, jen si vyberou nerelaistický scénář (např. v podstatě kdykoli vidíte test s vypnutou WiFi, je k ničemu).
Trošku jste se seknul, ne? Zkoušel jste koukat jen na Netflix nebo jen blbnout v Excelu, abyste mohl říct, že Dell kecá?
Mimochodem termín „běžné používání“ je velmi subjektivní záležitostí. 😉
Třeba můj Zenbook splňuje, co Asus tvrdí…
Takže ano, musí. A ano, testy sleduju a zrovna nové MacBooky žádný zázrak nejsou.
Přečtěte si na co reagujete. Konkrétně poslední věta. Nikde neříkám, že nesplňují co tvrdí. Říkám, že co tvrdí bývá nerelevantní.
Nejde asi ani tak o absolutní čísla výdrže, jako spíše o vzájemné srovnání více ntb. Z toho se již dá vyvodit kam spotřebou/výdrží konkrétní ntb patří.
PetebLazar: Není těžké udělat test tak, aby z něj vyšel „správný“ vítěz. A to je to, proč je zveřejnění podobných výsledků bez konkrétní metodiky k ničemu a zavání těžkou manipulací.
To každopádně, měl jsem samozřejmě na mysli ty testy kde je metodika známa (bez kontextu těžko posuzovat jakékoli výsledky).
Naopak, u takhle zveřejněného „testu“ ta metodika je více než žádoucí. Stejně jako zveřejnění kompletního seznamu testovaných notebooků, protože udávání průměrné hodnoty „za značku“ je snad nejlživější hloupost, kterou vůbec lze udělat.
Stačí se podívat na výňatek z testovaných strojů – Acer E15 je lowend, Yoga 510 znamená docela širokou řadu produktů, HP Pavilion je rovněž jen základ… Míchají se tam notebooky s SSD a s klasickým HDD a podle toho se stanovuje nějaký průměr za značku.
Tak ono to přesně takhle je. Normální člověk co používá selský rozum a umí základní početní úkony prostě ví, co asi tak může od notebooku „na baterku“ očekávat a bohapusté , naprosto nic neříkající poměřování piňďourů v podobě těchle „ale můj vydrží 20 hodin“ testů, vůbec nečte, nebo se jim prostě zasměje a jde dál …
Takže zase klasický test k ničemu… Proč se tu takový článek vůbec objevuje?
safra, prvního přece už bylo?…
Všichni lžou, jen Apple kecá?
na tohle mame prece v CR jiz lidove porekadlo „vsichni kradnu, jen ja cerpam“ 😀
Pokud chci výkon, tak stolní PC, pokud chci výdrž tak použitelný 10″ tablet s powerbankou navrch, je to lehčí než notebook.
No to je jasný, všichni to měřej s jasem staženym na minimum. Jenže jakejkoli menší jas než plnej, je skoro nepoužitelnej (vyjma v noci ve tmě).