Vybíráme doplňky k notebooku. Je libo brašnu nebo obří flash disk?

0

Úvod; Podložka pod notebook

Již několik let jsou v módě notebooky. Lidé je mají rádi, protože je lze přenášet, již se dají pořídit za hubičku a pomalu tak vytlačují desktopy. (Notebooky jsou aktuálně ohrožovány pro změnu tablety, aby situace nebyla tak jednoduchá.) Jaký byste si měli pořídit notebook pod stromeček, o tom jsme se bavili včera. Pokud vás zajímají jiná zařízení, nebo třeba softwary, podívejte se do našeho přehledu tipů na Vánoční dárky. Ale upřímně. Nový počítač, ať už se budeme bavit o laptopu či o stolním železe, vás vyjde na balík peněz.

Tip: Nevíte, který notebook k vánocům? Vybrali jsme za vás ty nejlepší

Pokud máte doma starší notebook, který je vám z různých důvodů líto vyhodit, můžete si letos pod stromeček nadělit aspoň nějaké příslušenství a možná tak i zpomalit tak morální zastarávání hardwaru. To nevysaje vaši peněženku, přesto dokáže potěšit a někdy výrazně zlepšit funkčnost samotného laptopu. Přenášíte ho často z místa na místo, třeba i z domova do kanceláře? Pak byste se měli poohlédnout po pořádné brašně či batohu.

Jindy oceníte periferie, typicky určené pro port USB. Sem připíchnete jak důležité věci jako např. myš, tak nepodstatné kravinky typu svítící stromeček. Jestli vás tyto blbůstky nezajímají, vždycky se můžete poohlédnout aspoň po jednotlivých součástkách. Když nevyměníte celý počítač, tak aspoň jeho část. Ovšem, že zrovna notebooky velkému vyměňování součástek nakloněny nejsou. Obvykle můžeme alespoň prohodit pevný disk za novější. Pokud nehledíte na kapacitu, zkuste SSD, pořádně vám zvedne výkon.

 

Existují pomůcky pro zlepšení komfortu práce. Všemožné podložky jsou dobrým příkladem. Ocenit ovšem můžete i takovou lampičku do USB. Pokud nemáte podsvícenou klávesnici, tak určitě ano. Projdeme si několik kategorií různého příslušenství, ke každé si něco řekneme a vždy si doporučíme nějaký konkrétní produkt. Tak pojďme na to, čeká nás toho docela dost.

Podložka pod notebook

Notebooky běžně nahrazují stolní počítače, o to více byste se měli zaměřit na příslušenství pro zvýšení ergonomie a kvality práce na přenosném počítači. Podložku bychom doporučili každému, komu se laptop válí doma na stole prakticky neustále. Scénáře, kdy přenosný počítač plní úlohu nepřenosného, nejsou nijak neobvyklé. Vytvořte proto pevné stanoviště, kam budete svůj stroj na většinu času umisťovat a kde s ním budete pracovat nejvíce. Rozhodně nedoporučujeme, abyste se ním váleli celý den v posteli.

A když, tak jedině s podložkou. Pevná základna poskytne nejen lepší ergonomii. Při výběru podložky se musíte rozhlížet po detailech. Když pominu vzhled, který vždycky prodával a prodávat bude a kousky s nepovedeným designem si moc lidí nekoupí, musíte vědět, co od produktu očekáváte. Chcete nějaké porty USB navíc? Nebo si přejete dobré chlazení, protože váš stroj vdává hodně odpadního tepla? Jistě, tyto prvky dokáží někdy zvýšit efektivitu práce, jindy zase životnost samotného notebooku.

Kvalita provedení a použité materiály rozhodují v tom, jak se vám bude s podložkou sedět na pohovce. Tohle se dá docela dobře odhadnout, stačí si přečíst popis produktu a podívat se na nějaké fotografie. Některé podložky se vyloženě chlubí tím, že příjemné materiály ve spodní části zaručují pohodlné používání v křesle a jinde. Záleží rovněž na tom, jestli chcete podložku ponechat položenou na stole, nebo ji budete tahat jinam, třeba na zmíněný gauč.

Belkin Cooling Hub

Jakýsi kompromis mezi všemožnými vlastnostmi a cenou nabízí firma Belkin. Její Cooling Hub potěší především ty, kdož mají neustálý problém s nedostatkem portů USB. Zde naleznete čtyři, což je dost na to, abyste zapojili své tiskárny, myši a flash disky. Počítač se nepřehřeje, protože ventilátor se postará o lepší chlazení. Belkin Cooling Hub tlačí vzduch nahoru a pak tunelem ven. Toto řešení je poměrně originální a efektivní. Podložka navíc vypadá docela pěkně, byť hovoříme o kritériu značně subjektivním.

Cena pak odpovídá tomu, co všechno Belkin nabízí. Jedná se o solidní volbu, které nezklame. Ani vám nezruinuje peněženku. Můžete ji rovněž nosit s sebou v brašně, je vhodná až pro 17“ notebooky. Větráček prý někdy hlasitostí převyšuje některé počítačové ventilátory. Pokud vlastníte tichý stroj, který pravděpodobně s chlazením problém nemá, větrák zapojovat nemusíte. Dražší alternativu představuje např. mnohem vybavenější Logitech Speaker Lapdesk N700.

Cena: od 584 Kč

Belkin Cooling Hub

Myš místo touchpadu; Brašny a batohy pro pohodlné přenášení

Myš místo touchpadu

Ať si říká, kdo chce, co chce, bez myši se počítač ovládat nedá. Sebelepší touchpad nenahradí rychlost a přesnost práce, jakou vám poskytne i ten nejobyčejnější hlodavec. Ostatně, myším a klávesnicím jsme již věnovali samostatný článek, tak případně nahlédněte do něj. Teď to vezmeme jen ve zkratce.

Tip: Nechte prsty odpočinout: redakční tipy na myši a klávesnice

I kdybyste měli po ruce lepší touchpad s podporou gest, po myši prahnout nepřestanete. Mimochodem, gesta podporují Windows 8, ta ovšem nefungují jen tak s každým notebookem a jejich přítomnost myš rozhodně nenahradí. Kdepak, na pořádného hlodavce žádné polohovací zařízení nemá. Ke stolnímu počítači si můžete pořídit prakticky libovolnou myšku, zato u laptopu budete mít výhrady, proč si ten a ten model nekoupit.

Při výběru si musíte odpovědět na několik otázek. Budete myš brát s sebou na cesty? Pokud ano, patrně budete rádi za delší výdrž na baterie – o drátovém zařízení jste snad neuvažovali, že ne? K notebooku až na výjimky budeme vybírat jen bezdrátové. Pokud má počítač Bluetooth, volte klidně myš s podporou této bezdrátové technologie. Alespoň zbytečně nezaplníte port USB. A pokud vybíráte z modelů s přijímačem do USB, volte právě podle jeho velikosti.

Když bude velký, bude překážet. Dosah by vás běžně zajímat neměl. Snad jedině v případě, že na svém notebooku pouštíte presentace a hrozí, že budete myší počítač ovládat na delší vzdálenost. Jinak jde spíše o podružný údaj. Po cestovatelské účely se rovněž lépe hodí rozměrově menší myšky. Dále je to na vás. Kolik chcete tlačítek? Zajímá vás přepínání citlivosti?

Kdybyste vyloženě prahli po dobré výdrži, poohlédněte se po modelu, jenž tuto vlastnost specificky zmiňuje. Pár se jich na trhu válí. Pozor na obyčejné marketingové triky. Snad každá myš na krabici zmiňuje, že vydrží dlouho. Hledejte nicméně konkrétnější údaje.

Nexus SM-8000 Silent Mouse

My si letos doporučíme jeden zajímavý kousek. Cenově vychází dobře, naleznete mnohem dražší modely. Tento přitom nabídne rozměry „tak akorát“, čili lze ho tahat s sebou. Vzhledem k ceně se nemůžete divit, že nepodporuje Bluetooth. Na druhou stranu, zařízení nemusíte s počítačem párovat, jen do něj zasunete přijímač a pracujete. Decentní zpracování neurazí, byť potěší spíše konzervativní uživatele. Na levé straně má dvě tlačítka, která oceníte např. při procházení webu.

Již v tuto chvíli bychom Nexuse mohli zhodnotit jako ne úplně nezajímavý kousek. Všechno ale mění jedna zvláštnost. Myš nehlučí. Klikání je úplně tiché, což neocení jen spáči, jenž byste doma mohli v noci budit. Naopak, kamkoli přijdete, nebudete rušit a strhávat na sebe pozornost. Hovoříme o kavárnách, pracovištích i školách. Poměr ceny a výkonu je v tomto případě opravdu dobrý.

Cena: od 511 Kč

Nexus SM-8000 Silent Mouse

Brašny a batohy pro pohodlné přenášení

Notebook je od přírody mobilní zařízení. Čím větších rozměrů dosahuje, tím hůře je nicméně přenositelný. Každé kilo na zádech pocítíte, zvlášť to platí pro brašny, které jen přehodíte přes rameno. Pokud svůj stroj přenášíte, nikoli však z místnosti do místnosti, ale např. do zaměstnání či do školy, neobejdete se bez pořádné brašny. Nebo bez batohu. Při výběru nějakého futrálu pro přenášení se rozhodujete mezi brašnou přes ramenou a klasickým batohem.

Zejména v případě větších a těžších notebooků bychom doporučovali zvolit batoh, protože se vám v něm bude počítač přenášet lépe. Zátěž se rovnoměrně rozloží po vašich zádech, takže vám neupadne jedno konkrétní rameno. Jako vždy si musíte stanovit jisté parametry, které odpovídají vaší situaci. Podle toho si vybírejte počet přihrádek. Ovšem nejvíc pozornosti by si měly zasloužit materiály, eventuálně kvalita zpracování. U batohu byste měli vyžadovat dobré podpory, aby vám brzy neodešla záda.

Batohy se přes internet vybírají poměrně obtížně. Nikdy nevíte, jestli výrobce dostál slibům a zda vám bude výrobek sedět na zádech. V ideálním případě byste si jej měli nejprve vyzkoušet. V ostatních ohledech si vystačíte s internetem. Jen si musíte pohlídat počet kapes a jejich rozměry. Zmínka o materiálech rovněž poodhalí podstatu brašny či batohu. Zrovna na těchto produktech se nevyplatí šetřit. Zkažené zdraví a nízký komfort za uspořené peníze nestojí.

Wenger Carbon 17″

Vzhledem k výše uvedenému nemůžeme doporučit nic jiného než opravdu kvalitní batoh. V první řadě zaujme tím, že pojme až sedmnáctipalcové notebooky. Může jít o MacBooky Pro, může jít o úplně jiné přístroje. Pokud se ve velkých strojích vyžíváte (podobně jako já), bude se vám Wenger Carbon 17″ zamlouvat. Pro hovoří rovněž nadmíru kvalitní zpracování. Bohužel, všechny tyto kladné vlastnosti se promítají do hmotnosti. Batoh váží 1,63 kg. Přidejte k tomu notebook, pití, svačinu a nějaké drobnosti a zjistíte, že jste vlastně docela drsní.

Recenze: Wenger Carbon 17″: stabilita na prvním místě (batoh pro MacBook Pro)

Na zádech totiž ponesete docela velkou zátěž. Na druhou stranu, tento batoh jí byl předurčen. Spousta kapes, kam si uložíte všechno, co budete potřebovat, jistě leckoho potěší, navíc má Wenger Carbon 17″ zajímavou vlastnost. Za každých podmínek stojí, nikdy si nelehne na zem. Více o vlastnostech si můžete přečíst v samostatné recenzi. Jak se na konci dozvíte, potěšující není cena. Jenže tahle investice se vyplatí, nelze šetřit úplně na všem.

Cena: od 2 477 Kč

Wenger Carbon 17

Flash disky a jiná úložiště; Reproduktory a jiné blbůstky do USB

Flash disky, paměťové karty a jiná úložiště

Protože paměti není nikdy dost, hledáme způsoby, jak ji rozšířit. Pokud rovnou nechcete vyměnit interní pevný disk v notebooku za nový, v takovém případě se rozhodujete mezi kapacitou (klasický pevný disk) a výkonem (SSD), můžete si dokoupit nějakou externí paměť. Na výběr máte mezi flash diskem, paměťovou kartou a pevným diskem, který pojme skutečně velké objemy dat, avšak dosahuje větších rozměrů a je méně mobilní.

Každý druhý notebook obsahuje čtečku paměťových karet. Úplně každý ale obsahuje port USB, čili flash disk můžeme ve srovnání s paměťovou kartou považovat za kompatibilnější volbu, jež nám umožní snadno přenášet data. Dnešní „flashky“ dosahují slušných kapacit, byť na pevné disky stále nemají. Oba typy úložišť se hodí k jiným účelům. Flash paměti slouží spíše k přenášení souborů, nikoli k zálohování. Pro potřeby dlouhodobého uložení logicky slouží spíše externí disky. Volte tedy podle toho, po čem toužíte.

Vkládat do notebooku nastálo paměťovou kartu, se nevyplatí. Interní úložiště je dostatečně velké. Jiná situace panuje na trhu s tablety, kde někdy rozšíření omezené vnitřní paměti oceníte. To je ale na jiný článek. Také o pevných discích si přečtete něco v nejbližších dnech jiném článku, tentokráte na ExtraHardware. Alternativu k flash diskům dnes představuje cloud. Jenže zde se neobejdete bez internetu. V těchto případech „flashka“ vítězí.

Při nákupu berte v potaz kapacitu a rychlost úložiště. Každého může přirozeně jeden z parametrů zajímat více než druhý. USB má výhodu v tom, že je zpětně kompatibilní. Pokud chcete rychlost, volte flash disk pro USB 3.0. Pracovat bude ovšem klidně v portu USB 1.1. Opět rozhoduje také design. Některé výrobky vyloženě slouží jako módní doplněk, který jakoby mimochodem poslouží pro občasný přenos dat.

Patriot Xporter Axle 64GB

Co pod stromeček? Na výměr máte opravdu z širokého spektra výrobků. My jsme vybrali Patriot Xporter Axle 64GB, který je k dispozici za výhodnou cenu. Právě cena může za kompromisy. Soutěž krásy by tento kousek nevyhrál, ale vzhledem ke kapacitě se podařilo klíčenku stlačit do velmi příjemných rozměrů, takže vám nebude v kapse či na klíčích překážet. Snad se nic nestane, když ji v notebooku zapomenete zastrčenou, i když ruku do ohně za to nedáme.

Bohužel je nízká cena vykoupena rovněž nižší přenosovou rychlostí. Flash disk nepodporuje rychlé rozhraní USB 3.0. Tedy, pracovat zde bude, jen nevyužije plný potenciál technologie. Na druhou stranu, kompatibilita tohoto zařízení je opravdu široká. Pokud jste ještě nepodlehli cloudové mánii, lákavé kapacitě se určitě poddáte. Pokud hledáte naopak co nejrychlejší výměnnou paměť, rozhlížejte se dál.

Cena: od 779 Kč

Patriot Xporter Axle 64GB

Reproduktory a jiné blbůstky do USB

Univerzální sériová sběrnice je požehnáním a prokletím současně. Cokoli si představíte, vsaďte se, že TO existuje a lze TO připojit do USB. Můžeme sem zapojovat miniaturní chladničky, vysavače, akvária a jiné bizarní předměty. Dokonce i plotýnku pro udržování teplého čaje USB napájí. Samozřejmě, že zatím nejrozšířenější USB 2.0 nedokáže dodávat mnoho proudu. Proto se trochu děsíme, co se stane, až se více rozšíří nejnovější USB. Nové revize univerzálního rozhraní slibují dodávat tolik šťávy, že sem budeme moci zapojit prakticky libovolný spotřebič.

Místo miniaturní ledničky tak budeme mít k počítači připojenou klasickou ledničku, z propojení budeme samozřejmě těžit a chladničku bude možné spravovat pomocí softwaru pro Windows. No, tahle vize budoucnosti se nám nezdá. I když se naladíme na poněkud vážnější notu, pravdou zůstává, že napájení notebooků přes USB začíná vypadat docela reálně. V současnosti ale platí, že si do tohoto portu pořídíte spíše jen hračky. Přínosem pro vás bude asi málokterá z nich.

Jestli ovšem chcete někoho potěšit, můžete se odvázat. Jak bylo řečeno, některé předměty lze reálně používat a mít z nich užitek. Záleží na tom, jakým způsobem má váš dárek někoho potěšit.

Zalman ZM-S100

My jsme se rozhodli, že vám letos nebudeme radit, abyste někoho potěšili nějakou hloupostí. Proč také, když si můžete pořídit něco skutečně užitečného. Všichni víme, co notebooky trápí. Ano, špatná reprodukce zvuku. Miniaturní reproduktory nedávají prostor pro velké zázraky. I levná a málo výkonná dvojice reproduktorů vám ve srovnání s integrovaným reprem v notebooku vytře zrak, či spíše uši.

Tip: Nadělte si pod stromeček pořádné bedny (nejen na koledy)

Letošní novinka od firmy Zalman nestojí moc, přitom zahraje mnohem lépe než většina notebooků v základu. Dvojice reproduktorů obsahuje tlačítko pro zapnutí, napájení zprostředkovává USB, do počítače musíte přirozeně zapojit i 3,5mm konektor jack. Jako celkový výkon výrobce uvádí 4 Watty. Sice se vám z laptopu nestane zrovna domácí kino, ale pro sledování filmů na cestách se jedná o zajímavou a dostupnou volbu.

Cena: od 175 Kč

Zalman ZM-S100

O čem jsme nemluvili

O příslušenství pro notebooky bychom se mohli bavit celé hodiny. Jen šílené předměty pro USB by nám zabraly několik dní čistého času. Můžete se poohlédnout po svítilně, na léto se vám šikne větráček. Cokoli potřebujte, seženete to.

Každý notebook vyžaduje externí napájecí zdroj, takže se samozřejmě prodávají univerzální adaptéry, s širokým příslušenstvím. S tím pak můžete často napájet skoro libovolný laptop. Bohužel, adaptéry podléhají opotřebení snad více než samotné počítače. Kabel lze snadno ukroutit, zdroj polijete vodou, nebo se sám odebere do křemíkového nebe, protože nešlo o kvalitní produkt.

Notebook je z podstaty věci zařízení plné kompromisů. Když vám nevyhovuje klávesnice, lze si dokoupit externí. Zejména pomocí USB snadno doplníme chybějící Bluetooth, dokonce i modul Wi-Fi.

O reproduktorech jsme si říkali, řešit ovšem můžete také samotnou zvukovou kartu. Běžně notebooky nemají moc výstupů, dokoupením si opět ze neuspokojivé situace pomůžete. Dokonce s sebou můžete tahat obrazovku pro USB. To kdyby vám jeden monitor nestačil. Dejte všem pozor, abyste všechny ty doplňky unesli. Nyní aspoň víte, v jakém zavazadle to všechno můžete skladovat.

Icy Box IB-AC605

V notebooku často řešíme nedostatek volných portů, zejména to platí USB. Navíc již občas řešíme dilema, zda vyhodit starší, avšak dostačující notebook jenom proto, že neposkytuje žádné porty USB 3.0. To je řešení drahé a zbytečné. Kdybyste nutně potřebovali rychlejší rozhraní, eventuálně vám prostě jen chybí více portů USB, sáhněte po Icy Box IB-AC605. Pomůže vám zaplnit prázdný slot ExpressCard.

I když ho v notebooku mnozí mají, nevyužívají ho. Přitom si můžete za pár korun pořídit vylepšení pro svůj stávající stroj. V tomto případě bude obohacen o dva porty USB 3.0. Jak dobře víte, s těmi můžete využít rychlé flash disky nebo externí pevné disky. Zejména ve druhém případě totiž starší USB 2.0 citelně nedostačuje a kopírování souborů trvá celou věčnost. Rychlejší přenosové rychlosti vám odepřeny zůstat nemusí.

Cena: od 551 Kč

Icy Box IB-AC605

 

Další kategorie Vánočních tipů

Pokud jste si náhodou ten pravý dárek nevybrali v této kategorii, můžete zkusit štěstí v těch následujích.V každé kategorii najdete námi poctivě odzkoušené zástupce, většinou i s odkazy na jejich recenze. A pokud byste si ani tak nevybrali, najdete v každém článku spolehlivého průvodce, který vám s výběrem toho pravého dárku zaručeně pomůže.

HTPC Reproduktory Fotoaparáty a kamery
     
All-In-One počítače
 Hardware  Software
     
 Myši a klávesnice  LCD televize Mobilní telefony
     
Notebooky Čtečky knih Příslušenství k notebookům
 Tablety  Tiskárny Monitory

 

.

Ohodnoťte tento článek!