Dostali jste se do tíživé situace, z níž vás může „vysekat“ pouze půjčka menšího či většího rozsahu? U rodiny či známých si půjčovat zásadně nechcete a v bance vaši žádost zamítli? Neházejte flintu do žita – naštěstí existují nebankovní půjčky, s nimiž můžete získat peníze i tehdy, když vás všude jinde zamítnou.

Protože však na našem trhu operuje velká spousta věřitelů, je občas složité se v jednotlivých nabídkách zorientovat a vybrat si půjčku, která bude nejen bezpečná, ale také vám bude svými parametry sedět a vyhovovat. Na co se při výběru zaměřit?

Srovnání je základ

Vybírat půjčku bez praktického srovnání, rovná se finanční sebevraždě. S každou půjčkou se totiž pojí jiné parametry, vlastnosti a podmínky. Abyste si vybrali nejlepší půjčky online, stačí využít některý z praktických a nezávislých srovnávačů. Do nich stačí pouze vepsat parametry půjčky, její objem anebo délku splatnosti a jednoduše kliknout na tlačítko porovnat. Srovnání půjček je základem pozdějšího úspěchu.

Úrok není všechno

Pokud máte srovnání půjček za sebou, pak možná přemýšlíte, jaký z produktů zvolit. Ne vždy totiž platí, že ten, který se v onom pomyslném žebříčku umístil na prvním místě, je zaručeně tím nejvýhodnějším. Půjčky jsou srovnávači obvykle řazeny dle výše úroku.

Úrok je ale jedním nikoli jediným parametrem, na který byste se měli při výběru zaměřit. Mnohem lepší vypovídací schopnost má hodnota RPSN, do níž se počítají nejen úroky, ale také případné poplatky za zřízení, vedení či správu úvěrového účtu.

Na půjčku musíte mít

Půjčovat si ve chvíli, kdy žijete od výplaty k výplatě, není zrovna ideální řešení. Půjčka totiž problémy oddálí anebo je nechá dorůst do obludných rozměrů. Pokud navíc začnete lepit jednu půjčku půjčkou další, jste jen krůček od exekuce. O půjčce můžete uvažovat ve chvíli, kdy máte rezervy ve výši alespoň šesti po sobě jdoucích splátkách půjčky.

Není půjčka jako půjčka

Při výběru půjčky narazíte na mnoho více či méně zajímavých produktů, které uspokojí i ty nejnáročnější žadatele. K dispozici máte nebankovní půjčky bez ručitele či zástavy, půjčky bez dokládání příjmu, klasické online půjčky, pro jejichž vyřízení nemusíte opouštět pohodlí domova anebo půjčky pro rizikové klienty. Do této kategorie se řadí již výše zmíněné půjčky bez dokládání příjmu a půjčky bez registru. U posledních dvou produktů je ale potřeba počítat s vyšším úrokem.

Smlouvy a termíny nepodceňujte

Ještě před tím, než podepíšete smlouvu o spotřebitelském úvěru, důkladně si ji pročtěte. Zaměřte se také na poznámky pod čarou, hvězdičky, nápadně velké či malé písmo. Nikdy také nepodepisujte něco, čemu nerozumíte. Pokud vám nějaká informace nesedí, nebojte se zeptat anebo si smlouvu vyžádejte k domácímu pročtení.

Ověřte si také termíny splatnosti. Ne všude po vás totiž budou chtít měsíční splátky. U některých půjček se musíte připravit na týdenní splácení anebo uhrazené celé vypůjčené částky k předem určenému termínu. Nezapomínejte také na staré zlaté pravidlo: Co je psáno, to je dáno a že neznalost zákona neomlouvá.

Tento článek vznikl za spolupráce největších srovnávačů finančních produktů půjčky.cz, úspory.cz, coolpůjčky.cz a PůjčkyHned.cz.

Vybíráme nebankovní půjčku. Zn.: bezpečně a zodpovědně
Ohodnoťte tento článek!
2.6 (52%) 5 hlasů