Právě vyšel Firefox 51. Zlepšuje práci s hesly, zvyšuje výkon a podporuje FLAC

21
Mozilla Firefox
Mozilla Firefox

Po dvou měsících vychází nový Firefox 51. Prohlížeč by se měl automaticky aktualizovat, případně se k němu můžete dostat ručně přes instalátor na webu mozilla.org Na co se těšit?

Firefox 51 (64bitový)
Firefox 51 (64bitový)

Firefox nově upozorňuje, že weby, které obsahují přihlašovací formulář, ale neběží šifrovaně přes HTTPS, nejsou zabezpečené. Prohlížeč to signalizuje červeně přeškrtnutým zámkem v adresním řádku. Ano, týká se to i Cnews. A no, už na podpoře HTTPS pracujeme.

Signalizace nezabezpečeného webu
Signalizace nezabezpečeného webu

Hesel se týkají ještě dvě další novinky. Před uložením do prohlížeče si můžete heslo nově nechat zobrazit (neuvidíte jen tečky). A Firefox umí nově ukládat i hesla z formulářů, které nemají tlačítko pro odeslání („submit“). Těžko říct, kde takové najdete.

Zobrazení hesla
Zobrazení hesla

Pokud některou stránku zvětšíte (přes menu, zkratkou Ctrl +/- nebo Ctrl + kolečko myši), v adresním řádku bude vidět míra zvětšení. Pokud na procenta kliknete, velikost stránky se obnoví na původní hodnotu.

Zvětšení stránky
Zvětšení stránky

Firefox nyní umí přehrávat hudbu v bezztrátovém formátu FLAC. Podporuje nové 3D rozhraní WebGL 2 a Mozilla slibuje také spolehlivější synchronizaci údajů mezi různými zařízeními.

Navrch přidává i pár optimalizací. Nová architektura Electrolysis, na které již běží část prohlížečů, přináší rychlejší přepínání panelů. Firefox 51 navíc méně vytěžuje procesor při přehrávání videa při neaktivní GPU akceleraci.

Ohodnoťte tento článek!

21 KOMENTÁŘE

 1. Já se vám pane Václavíku upřímně divím, že se s nimi dáváte do řeči. Trollové, co nemají nic jiného na práci.
  Co je vám po tom, kolika bitovou verzi nějakého programu kdo používá? Zvýší to snad nějak hodnotu článku, když autor použije místo 32bit verze verzi 64bitovou? Řekl bych, že ne.
  Když vám tak vadí 32bit aplikace, tak doufám, že vám zvednu mandle informací, že i v této moderní době občas používám 16bitový Corel WordPerfect a Borland Turbo BASIC. A teď hurá do mě, když tu máme 64bit MS Word a Visual Basic . NET !

  • Mně je úplně jedno, co ty používáš za programy a jaké bitové verze.
   Mně jde o to, že já jsem matematik. 51 je třeba víc než 50. 64 je víc než 32. A pokud má někdo 64bit hardware, na něm 64bit Windows 10, tak mi přijde zvláštní, když nahodí screen s 64bit Firefoxem. Nebo mi snad chceš napsat, že ten 16bitový Corel WordPerfect používáš na 64bit Windows 10? To asi těžko 😀

   • To tvrdit chci. Jelikož občas potřebuji spustit něco z DOSu, tak mám v PC vDOS, takže ano, na svých 64bit Windows 10 používám 16bit WordPerfect. Já také umím počítat a souhlasím s tebou, 64bit aplikace na 64bit systému mají samozřejmě oproti těm 32bit navrch. Nechápu ale, proč má někdo potřebu tohle řešit, ještě u někoho jiného. Je ti jedno, kolikabitové aplikace na kolikabitovém systému používám, tak proč ti to není jedno u pana Václavíka?

    • Ale tak jasně, že si tam nějakou emulaci (nebo co to je) 16bit prostředí můžeš nahodit, já to myslel jako přímo za pomoci Windows – tak jak 32/64bit aplikace, tj. 64 přímo a na 32 má windows nějakou emulaci (či to je) přímo v sobě. Platí pro 64bit windows.
     Tak jako mně je vesměs jedno i co používá pan Václavík za bitové verze, já to psal jen ve vztahu k článku, přišlo mi to takové zvláštní no 🙂 Kdybych psal já článek na it webu o 51 verzi Firefoxu, na 100% bych tam dal screen s 64bit Firefoxem i kdybych používal 32bit 😀

     • Nepište tu furt „pan Václavík“. Pak se cítím moc staře a důležitě. Prostě Lukáš V., autor článku nebo tak nějak. A tykačka. Na nějaké vykání si v diskuzích nepotrpím. 🙂

  • Usuzuješ podle toho, že souhlasím s názorem, že na 64bit PC je lepší používat 64bit aplikace? Nebo proto, že se divím panu Václavíkovi, proč to tu s nimi řeší?
   Jestli považuješ uznání obecné pravdy za řiťolezectví, tak jsi pěknej kus kreténa 😉

 2. Mě jen vytáčí ty typy lidí, kteří mají potřebu řešit takové prkotiny, jako je verze Firefoxu redaktora Cnews. A řekni mi, co bych z toho měl, kdybych lezl do prdele redaktorovi na nějakém webu?
  Mimochodem, nevím, co láme tebe na tom, že vyjádřím svůj názor na nějaký podle mě nesmyslný komentář 😀

  • Vzal jsem to špatným způsobem, tak jsem omlouvám a vysvětlím svůj původní záměr. Jen jsem chtěl naznačit, že oceňuji tvou snahu kopnout do blbosti jiných. Prostě dav nezměníš, architektura a verze v ilustračním obrázku je to nejdůležitější na světě. Tak nekaz radost váženým kritikům, kteří umí koukat jen na obrázky a čtení je pro ně náročnou činností 🙂

   • Tak alespoň se to vyjasnilo. Kašlu na to, ten člověk to buď totiž myslí vážně, a tak si to bude obhajovat, nebo je to troll, jehož novou obětí se stanu díky mému komentáři já. Obdivuji v tomto případě Lukáše V., že má náladu se tu s nimi o tom bavit, já být jím, tak je slušně pošlu do háje, nebo se s nimi vůbec nebudu bavit 😀