Východ Afriky je bez rychlého internetu, nákladní loď přerušila podmořskou optiku

0

Ve východní Africe bylo přerušeno vysokorychlostní internetové připojení. Nákladní loď o víkendu přetrhla v moři optický kabel, když čekala na přijetí do keňského přístavu Mombasa.

Loď se rozhodla dočasně zakotvit v zakázané oblasti u pobřeží v Keni. Spuštěná kotva přerušila optický kabel a celá východní část Afriky je nyní bez rychlého internetu. Nehoda snížila rychlost připojení v Keni, Burundi, Etiopii, Jižním Súdánu, Rwandě a Tanzanii.

Oprava přerušeného kabelu může trvat až 14 dní, řekli serveru BBC majitelé optické sítě The East African Marine Systems (TEAMS), kterou vlastní keňská vláda a firma Eassy patřící do konsorcia telekomunikačních společností.

Afrika
Přerušena byla zelená linka vpravo, foto: Wikipedia

Jedná se o jeden ze tří kabelů, který od roku 2009 poskytuje občanům afrických zemí nejrychlejší připojení k internetu. Počet připojených domácností v Keni se 12 měsíců po připojení kabelu v roce 2009 zvýšil z 1,8 milionu na 3,1 milionu.

Poskytovatelé internetových služeb a mobilní operátoři byli přesměrováni na kabel Seacom, který nebyl poškozen spuštěnou kotvou. Společnosti si kvůli vysokým cenám zakoupili pouze malou část pásma, dočasná rychlost připojení je proto přibližně o 20 % pomalejší.

Zdroj: BBC

Ohodnoťte tento článek!