Vydání GeForce RTX 3080 Ti blízko, palety karet od MSI už byly viděny při přepravě

11

Nová grafika Nvidie s 12GB pamětí a výkonem, který by se měl blížit GeForce RTX 3090, je už za dveřmi, balíky karet už prokazatelně jsou v distribuci.

Už nějakou dobu píšeme porůznu o plánech Nvidia vydat novou grafickou kartu výkonnější než GeForce RTX 3080, ale levnější než RTX 3090, která by se zasunula v nabídce mezi tyto modely. Web VideoCardz nedávno tvrdil, že Nvidia zastavila či odložila tyto plány už pětkrát, teď ale tato karta opravdu bude vydána, a to jako GeForce RTX 3080 Ti.

V tuto chvíli je to již asi definitivní a Nvidia už znovu vypuštění nezruší, naopak se ho zřejmě dočkáme poměrně brzo. Tyto karty totiž začaly směřovat do skladů distributorů a obchodů, což už potvrdilo několik fotek snad od zaměstnance dopravní firmy, který si palet s kartami všiml.

Fotky palet se zabalenými zásilkami vyrobených grafik si všiml kdosi, kdo je nasdílel na Facebooku. Nejspíš byly pořízené ještě v Asii a údajně směřují do Los Angeles v USA a jde o karty vyrobené firmou MSI, jejíž pobočka (MSI/LA) je možná příjemce.

Zásilka je sice zalepená, ale MSI kromě potisku identifikujícímu výrobce také bedny opatřila potiskem udávajícím obsah, díky čemuž víme, že očekávané highendové karty GeForce RTX 3080 Ti jsou uvnitř a jde o karty v provedení MSI GeForce RTX 3080 Ti Ventus 3X OC. Necestují samy, vedlejší krabice obsahují podle popisek grafiky GeForce RTX 3090, ale také GeForce GT 710 a Radeon RX 580 (evidentně pořád vyráběný).

MSI GeForce RTX 3080 Ti Ventus 3X OC paleta 1
Zásilka karet MSI GeForce RTX 3080 Ti Ventus 3X OC vyfocená při přepravě (Zdroj: Lok LOK, Facebook)

Tato zásilka by ještě teoreticky nemusela být zamýšlená přímo pro prodej, teoreticky by aspoň část karet mohla být určená pro recenzenty jako vzorky. Pokud je totiž cílem ne ještě nezávislá distribuce, ale jen pobočka MSI, pak by vydání nemuselo ještě být tak bezprostředně blízko jako v případě, že by zásilka už šla k nějakému distribuce.

Ovšem je také možné, že tam už jsou karty posílané také, případně z pobočky v LA také na externí sklady obratem rychle zamíří. Každopádně zde ale vidíme logistické přípravy na vydání této grafiky. Je už tedy asi jisté, že opravdu vyjde, byť to zřejmě bude až příští měsíc (květen), jak naposled úniky informovaly.

MSI GeForce RTX 3080 Ti Ventus 3X OC paleta 2
Zásilka karet MSI GeForce RTX 3080 Ti Ventus 3X OC vyfocená při přepravě (Zdroj: Lok LOK, Facebook)

Předběžné parametry

Specifikace GeForce RTX 3080 Ti se mezitím v únicích poměrně dobře poskládaly. Karta má údajně 8nm čip GA102-225 (ale pravděpodobně s firmwarem opatřeným novým zámkem proti těžbě kryptoměn) s 80 bloky SM a 10 240 shadery, 320 tensor jádry a 80 RT jádry. Frekvence boostu by prý mohla být 1665 MHz (proti 1695 MHz u RTX 3090 a 1710 MHz u RTX 3080), TDP není ještě známo.

PCB grafiky GeForce RTX 3080 Founders Edition s GPU Ampare GA102
PCB grafiky GeForce RTX 3080 Founders Edition s GPU Ampere GA102. RTX 3080 Ti bude mít dvě volné pozice pro paměti obsazené (Zdroj: Nvidia)

Fotka krabic karet MSI potvrzuje opět, že karta ponese 12 GB pamětí, tedy má 384bitovou sběrnici. Použitá by údajně (to už je únik/drb) měla zase být GDDR6X, na 19,0 GHz. To by dávalo 912 GB/s propustnosti, proti 760 GB/s u RTX 3080 s 320bitovou sběrnicí a 10 GB paměti. Propustnost by tedy byla výrazně navýšená, podobně jako hrubý výkon.

Zamýšlená cena zatím známá není.

Galerie: Zásilka karet MSI GeForce RTX 3080 Ti Ventus 3X OC vyfocená při přepravě

Zdroje: Lok LOK (Facebook), VideoCardz

Vydání GeForce RTX 3080 Ti blízko, palety karet od MSI už byly viděny při přepravě
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 7 hlasů

11 KOMENTÁŘE

  1. wau, to je super mít na top herní kartě 12GB VRAM, když 4 roky zpátky měla 1080ti 11GB, opravdu velmi future-proof, o třetinu větší ceně (a to jenom MSRP, IRL to bude minimálně x3) se radši ani nebavím

  2. Nezájem, pozdě, začala sezóna, na zahrádce jsem odzimoval míchačku a začal betonovat. Takže mě nějaké grafické karty začnou zajímat až na podzim. Teď není čas na to sedět doma v koutě kvůli covidu. Kašlu na to, radši budu venku než mi to zas zakážou.

    • tvl neřekl bych, že s tebou někdy budu souhlasit nebo tak něco, ale přesně tenhle postup jsem letos taky zvolil 😀 začíná venku teplo, na hraní bude až podzim. A třeba do té doby vymakají ten limit na těžení 😀

    • A to mě grafiky nezajímají už od vydání RTX 3xxx, jelikož mají neadekvátní cenu, na to, jak mizerný je jejich výkon. Tak jsem si raději koupil highend bezzrcadlo a jsem spokojený a užiju si sním víc zábavy, jak s tou grafikou. Grafiku začnu řešit možná tak příští generaci, ale jelikož už stejně hry skoro nevycházejí, tak asi zainvestuju do dalšího objektivu.