Vydání Radeonu R9 290 se prý odsouvá na příští týden. Reakce na kroky nVidie?

0

Zdá se, že kolem nových (či přeznačených a revidovaných) grafických karet se v závěru roku rozhořel úplný souboj v taktizování. Nvidia vyrukovala s oznámením GeForce GTX 780 Ti, AMD zase překvapilo poměrně nízkou cenou Radeonu R9 290X. Zdá se, že v tomto přetlačování nás čeká další zvrat. AMD údajně o něco odloží vydání druhé karty s čipem Hawaii, tedy Radeonu R9 290. Ten měl dle různých zvěstí vyjít dnes (31. října/októbra). Nakonec se ale údajně zdrží až do příštího týdne. Důvodem je prý právě to, že se AMD snaží na poslední chvíli přizpůsobit opatřením, které podnikla konkurenční Nvidia.

Zpráva, že je vydání Radeonu R9 290 odloženo, dnes vyšla na větším množství webů. Shodují se v tom, že nově bude dnem D pro tuto grafiku úterý 5. listopadu (novembra). Méně jasno je ale v tom, co za odkladem stojí. Problémy s hardwarem to budou stěží, jelikož karta by měla prakticky kopírovat Radeon R9 290X, který se již prodává (jeho recenzi jste si již mohli přečíst). Za vším jsou prý slevy karet GeForce, které Nvidia ohlásila začátkem týdne: cena modelu GTX 770 klesla na 329 USD a model GTX 780 je nyní za 499 USD.

Některé zahraniční weby píší, že AMD recenzentům dodává nový optimalizovaný ovladač, který má zvýšit výkon připravovaného Radeonu, aby byl konkurenceschopnější tváří v tvář snížené ceně konkurenčních karet. Novináři s nimi proto musí znovu změřit své testy (což je asi nepotěší).

AMD Radeon R9 290X
AMD Radeon R9 290X

Weby 3DCenter a SweClockers (kterému jsem nakloněn věřit) ale podávají poněkud jiné vysvětlení. Podle těchto AMD skutečně posílá či pošle recenzentům nové ovladače. Dle 3DCenter údajně tyto pokyny přišly redakcím pouhé dva dny před původně zamýšleným vypršením informačního embarga. Nový ovladač má údajně z Radeonu R9 290 učinit protivníka nikoliv GeForce GTX 770, ale rovnou modelu GTX 780. Jenže jak píše zase SweClockers, nebude to kvůli optimalizacím. AMD výkon karty a její pozici na trhu údajně změní úpravou taktů a spotřeby, byť již zbývá jen pár dní do uvedení (jak by řekl Nick Carter: „Vždy ve střehu!“). Nové ovladače tedy v reakci na slevy u Nvidie přímo změní nastavení hardwaru.

 

Původně zamýšlené parametry Radeonu R9 290 máme již nějakou dobu, unikly s pomocí japonského webu Hermitage Akihabara. Tehdy zveřejněný slajd o taktu „až 947 MHz“. Nevím pochopitelně, jak přesně by AMD frekvenci mělo změnit. Ve hře je zvýšení nominálního taktu, ale upravit by se dalo také nastavení turba a funkce PowerTune. Právě ke druhé možnosti se přiklání SweClockers – znamenalo by to, že fungování bude upraveno tak, aby karta častěji běžela na vyšších taktech. To by mělo i výhodu, že oficiální specifikace zůstanou stejné.

Specifikace Radeonů R9 290X a R9 290 (Hermitage Akihabara)
Uniklé specifikace Radeonů R9 290X a R9 290 (Hermitage Akihabara)

Jak to celé dopadne – a jak dobře se nakonec slabší Hawaii popere s konkurenčními kartami – se tedy asi dozvíme v úterý. Ať už ho nakopnou ovladače, nebo vyšší takty, o úspěchu Radeonu R9 290 pochopitelně rozhodne hlavně cena. Jak již bylo řečeno, tou AMD překvapilo již u R9 290X, takže lze čekat, že i nyní AMD zvolí agresivní (a pro nás kupující příjemnou) politiku.

Zdroje: SweClockers, VideoCardz, 3DCenter

Ohodnoťte tento článek!