Vydány specifikace Bluetooth 4.2. Modrozubka bude rychlejší, úspornější a bezpečnější

0

Přesně po roce vydala skupina Bluetooth Special Interest Group (SIG) specifikace nové verze své bezdrátové sítě. Bluetooth 4.2 má vyjít vstříc internetu věcí, přidá na rychlosti, bezpečnosti a navíc bude zase o něco úspornější.

Vyšly specifikace Bluetooth 4.2

Obsahuje všechny funkce loňského Bluetooth 4.1, některé z nich dotahuje a přidává několik nových. Verze 4.1 například dostala základní podporu síťového protokolu IPv6/6LoWPAN. Teď je podpora dokončena, ještě v prosinci vznikne nový profil IPSP (Internet Protocol Support Profile), díky kterému se různé senzory a produkty v chytré domácnosti budou moci připojovat k internetu, tedy přijímat a zasílat data do jiných zařízení a počítačů kdekoliv na světě.

Bluetooth SIG také slibuje úspornější zabezpečovací funkce a lepší ochranu proti sledování. Jako příklad uvádí vysílače (beacony) umístěné v obchodních domech. Dokud jim sledování explicitně nepovolíte, nebudou váš mobil nebo tablet lokalizovat.

 

Poslední hlavní novinkou je zrychlená komunikace mezi zařízeními. Přenosové pakety budou až 10× větší, což ušetří čas i energii. (Najednou se přenese větší balík místo toho, aby se stejný obsah rozdělil do více packetů a poslat postupně.) Bezdrátový přenos mezi zařízeními má být až 2,5× rychlejší. Bluetooth SIG tím myslí například přenos nové verze firmwaru z mobilu do chytrých hodinek.

Adopce Bluetooth 4.2 může začít okamžitě. Vzhledem k tomu, jak pomalu se rozšiřuje předchozí verze 4.1, ale nečekáme, že verzi 4.2 uvidíme v koncových produktech v příštím půl roku. Některé z nových funkcí (nastavení práv pro sledování) by se mohla aktualizacemi dostat i na Bluetooth 4.1. Většina funkcí si ale žádá novou hardwarovou implementaci.

Zdroj: Bluetooth SIG, Ars Technica

Vydány specifikace Bluetooth 4.2. Modrozubka bude rychlejší, úspornější a bezpečnější

Ohodnoťte tento článek!