Změřili jsme: které smartphony mají nejvyšší výdrž a nejrychleji je (bez)drátově nabijete

6

Výdrž smartphonů i rychlost nabíjení měříme už několik let pořád stejně. Nedávno jsem narazil na první mobil, který se mi do metodiky téměř nevešel, takže nastal čas bilancovat. Navíc se začíná rozmáhat bezdrátové nabíjení.

Ale popořádku. U akumulátoru mě zajímá výdrž, kterou měřím pomocí dvou testů. Jednak využívám PCMark Work 2.0, ale také Full HD HEVC video puštěné ve smyčce v aplikaci MX Player se zapnutým hardwarovým dekodérem.

 • Nejrychleji nabijete Huawei Mate 20 Pro
 • Nejrychlejší standard nabíjení má také Huawei
 • Nejvíce kompaktní nabíječky má ovšem Samsung
 • Na telefonech se starým microUSB rychlé nabíjení většinou nečekejte

Všechny telefony mají zajištěné stejné podmínky a hlavně stejný jas displeje. Ne, není to jas nastavený na 50 % (jak je tomu často u českých magazínů), ale poctivě změřených 200 nitů. Stejný jas je totiž u každého modelu na posuvníku jinde. Vypnu automatické aktualizace, ale Wi-Fi ponechám zapnuté. V reálu jej uživatel také nevypíná.

U videa jsou rozdíly vyšší a stejně vydrží jeden den

Časté výsledky dnešních telefonů jsou okolo osmi hodin běžné nonstop práce. Je to jako byste vůbec nezhasínali displej a s telefonem si hrály bez odpočinku. Reálná výdrž pak vlastně závisí na tom, jak často jej vytahujete z kapsy, těch osm hodin znamená u průměrného uživatele asi den a půl.

graf výdrž a spotřeba při h265
Výdrž a spotřeba při přehrávání videa. První číslo je spočítaná spotřeba

Výdrž u přehrávání videa se pak liší mnohem více a je také pro každého uživatele stejná. V praxi se může lišit pouze v tom, že nastavíte jiný jas v závislosti na okolních podmínkách.

Rychlost nabíjení

Rychlost nabíjení měřím tak, že vybitý telefon připojím do originální nabíječky, zapnu a nechám hodinu v klidu. Výsledek vyjde v procentech nabití, přičemž je dobré uvést i kapacitu akumulátoru. Telefon s větší baterií se třeba nabije na nižší procento, přesto může být vlastně lepší, s rychlejším nabíjením. Ke konci, posledních pár procent, se už nabíjí trochu pomaleji.

Super, Quick, Fast nebo Turbo?

Moderní smartphony používají rychlonabíjení, kterých existuje několik standardů. Nejznámější je asi QuickCharge od Qualcommu, mezi otevřené standardy patří ještě Pump Express od MediaTeku a USB Power Delivery (to se používá třeba i pro napájení přes USB-C/Thunderbolt).

Uzavřené systémy patří jednotlivým výrobcům smartphonů:

 • Huawei SuperCharge
 • Apple FastCharge
 • Samsung Adaptive FastCharge
 • Motorola TurboCharge
 • OnePlus Dash Charge

Neznamená to, že by nabíječkou od Samsungu nešel nabít třeba Huawei, ale přenos energie nemusí fungovat tak rychle. Některé využívají i možnost přepnout na jiné napětí, než pro USB běžných 5 V. Podle našich měření je nejrychlejší standard Huaweie.

Na webu Hometop vyšla pěkná infografika porovnávající jednotlivé standardy.

Fast Charging standards 1
Standardy rychlonabíjení (zdroj: Hometop)
 • Rychlonabíjení Dash Charge je založené na technologii od značky Oppo a není kompatibilní s žádnou jinou značkou.
 • Qualcomm QuickCharge využívají značky Nokia, Xiaomi, LG či HTC
 • SuperCharge od Huaweie umí až 4,5 ampér, je kompatibilní se standardem QuickCharge od Qualcommu a Huawei jej dodává ke svým vlajkovým lodím. Konektor mívá fialovou barvu.
 • Adaptive Fast Charge od Samsungu je také založené na QuickCharge a najdete jej u většiny telefonech korejské značky.
 • Standard USB Power Delivery doporučuje Google, takže jej zřejmě najdete u Pixelu.

Rekordman

U Huawei Mate 20 Pro se mi téměř stalo, že byl zcela nabitý během jedné hodiny. Nakonec se ručička zastavila na 97 %, ale i to je rekordní výsledek. Také se to dá přepočítat jako 68 mAh za minutu.

graf rychlost nabíjení
Rychlost nabíjení. První číslo značí získanou kapacitu, druhé procento (to závisí na celkové kapacitě)

Je také ovšem pravda, že rychlonabíječky Huawei jsou poměrně rozměrné, ve srovnání třeba s nabíječkami Samsung, které jsou jen o něco pomalejší, zato při poloviční velikosti.

Bezdrátové nabíjení Qi: skoro stejně rychlé

Čím dál víc telefonů podporuje i bezdrátové nabíjení podle standardu Qi. Jeho nevýhodou je menší účinnost a hlavně rychlost. Podle některých také příliš neprospívá životnosti akumulátoru. Zvlášť, když přerušit nabíjecí cyklus a telefon z nabíječky zvednout je tak jednoduché.

Vyzkoušel jsem takto nabíjet právě Huawei Mate 20 Pro. Nejprve na slabší bezdrátové nabíječce integrované v monitoru od Asusu. Ta poskytuje 5 W a za hodinu jsem se dostal jen na 30 %.

Poté na nové bezdrátové rychlonabíječce s výkonem 15 W, na které jsem se za hodinu dostal na 63 % (a za další půlhodinu na 90 %). To je rychlost (42 mAh za minutu) srovnatelná s běžným drátovým nabíjením u většiny ostatních smartphonů!

Změřili jsme: které smartphony mají nejvyšší výdrž a nejrychleji je (bez)drátově nabijete
Ohodnoťte tento článek!
3.3 (66.82%) 44 hlasů

6 KOMENTÁŘE

 1. Článek pěkný, ale bylo by fajn, kdyby rozdělení modelů odpovídalo i rozdělení prodejů u nás.
  Takhle to vypadá (a určitě i je), že tento článek sponzoroval Huawei. Zastoupení modelů je totiž: 10x Huawei, 9x Honor (odnož Huawei), tedy 19x Huawei, 7x Samsung, 5x Sony, 3x Asus, 2x Lenovo, 1x Xiaomi + xkrát po 1 dalších značek. Některé modely mají v přehledu i 3 roky staré produkty. No, hlavně že Huawei má úplnou špičku v high-endu vydanou nedávno… Toť vše k vypovídající hodnotě celého testu.

  • Je to statistika smartphonů naměřených za delší období, to je vše. Huawei a Honor mají v součtu vyšší počet modelů, vlajková loď Samsungu tam nechybí, iPhony takto netestujeme.

 2. Jste si jisti výdrží u Redmi 3S? Má totiž 4000mAh baterii a pokud dle vás spotřebuje 210 mAh/hod., tak vydrží skoro 2x více, než vámi uváděných 12:28 hod. Navíc je to dle mé zkušenosti rekordman ve výdrži na jedno nabití a očekával bych ho na špici ve výdrži. Vydrží rozhodně déle, než S9 – osobní zkušenost.