Výherní recenze DDR3: přetaktování s Micron D9

0

Představení pamětí

Balení, představení pamětí

Mnoho výrobců balí své lepší paměťové kity do pěkně zpracovaných obalů s různými potisky, apod. Avšak kit GOODRAM Play Vám přijde v dvou „obyčejných“ plastových krabičkách (jedna pro každý modul), slepených k sobě. Zda se tím snaží společnost srazit cenu co nejníže, to netuším.

Image

Krabičky mají průhledné obaly, tudíž první, co uvidíte, budou dva moduly (druhý jde vidět ze spodní strany) a štítek s logem výrobce, specifikacemi a poznámkou o doživotní záruce.

Image

Uvnitř, po vytažení modulu, naleznete papírek, na kterém je napsáno, že pro běh na specifikovaných nastaveních, v tomto případě 1600MHz CL8, si může vyžadovat manuální nastavení v BIOSu. Podívejme se ještě na pár fotek.

Image

Image

Image

Image

Tento DDR3 paměťový kit nese poměrně slušné paměťové čipy Micron D9KPT. Kdo se vyzná, ví, že jsou Microny D9 proslulé svým skvělým OC potenciálem jak u DDR2 kitů, tak i u DDR3 kitů. Čipy jsem nevyfotil, jelikož jsem nechtěl riskovat stržení některého z nich. Na závěr této kapitoly se podívejme na časování a údaje z SPD čipu, detekované programem CPU-Z.

Image
Pro zvětšení klikněte

Testovací sestavy a metodika

 

Testovací sestavy a metodika

Vzhledem k tomu, že výkonový rozdíl mezi moduly se stejnými frekvencemi a časováním, byť od různých výrobců, je prakticky nulový, zaměříme se hlavně na možnosti přetaktování kitu Play a také na porovnání výkonu v různých aplikacích při různých frekvencích a časováních. V původní metodice jsem psal, že budu testovat na dvou platformách a to Intel a AMD. Bohužel se mi při testování na AMD odporoučela základní deska a výsledky jsem měl pouze u jednoho nastavení.

Testovací sestava

 

Procesor

Intel Core i5 750

 

Základní deska

ASUS Maximus III Extreme

 

Operační paměť

dle testu

 

Grafická karta

Nvidia GeForce GTX260 216SP

 

Pevný disk

Western Digital WD1600JS

 

Zdroj

Seasonic S12II-430

 

Operační systém

Windows 7 Ultimate 64-bit.

 

Použitý testovací software

Super PI, wPrime, 3DMark Vantage, Everest Ultimate, PCMark 05, Cinebench R11.5, Fritz Chess Benchmark, WinRAR, x264 HD benchmark, Colin McRae Dirt 2, Crysis, Call of Duty: Modern Warfare 2, Mafia II Demo

 
 

Přetaktování bude probíhat při maximálním napětí 1.7V, které je bezpečné i u procesorů Intel, postavených na architektuře Nehalem. Frekvence, které budou pokládány za výsledné pro porovnání výkonu, budou prověřeny 30min během zátěžového programu LinX při plném využití operační paměti. Další přetaktování bude probíhat při napětí 1.8V, ale bude se jednat pouze o frekvence, se kterými budou paměti schopny projet testem wPrime 1024M. Je to z toho důvodu, aby se ukázalo, zda jsou moduly vhodné i pro tzv. „benchování“.

Image

Výsledky přetaktování poté budou doloženy screenshoty, ale také grafem závislosti frekvence na časování při zmíněném napětí 1.7V. U výkonového porovnání budou použity benchmarky Super PI 1.5, wPrime 1.55, 3DMark Vantage, Everest Ultimate Edition, PCMark05, Cinebench R11.5, Fritz Chess Benchmark a ze zástupců „praktických“ programů poté WinRAR, x264 HD benchmark a hry Colin McRae Dirt 2, Crysis, Call of Duty: Modern Warfare 2 a Mafia II Demo. Rozdíly výkonu budou testovány při určitých frekvencích s nejnižším možným časováním, kterého budou schopny paměti dosáhnout.

Testovací metodika – hry

Colin McRae Dirt 2 – rozlišení 1920×1080, detaily nastaveny na Ultra, 16x QCSAA, k otestování jsem použil vestavěný benchmark
Crysis – rozlišení 1920×1080, detaily nastaveny na High, 4x MSAA, k otestování jsem použil nástroj Crysis Benchmark Tool
Call of Duty: Modern Warfare 2 – 1920×1080, textury nastaveny na Extra, zapnuty všechny přídavné detaily, 4x MSAA, k záznamu výsledných FPS jsem použil program Fraps a FPS jsem zaznamenával první dvě minuty z mise Exodus
Mafia II Demo – 1920×1080, detaily na High, AA zapnuto, 16x AF, PhysX nastaveno na High, k otestování jsem použil vestavěný benchmark

Poděkování

Za zapůjčení paměťového kitu děkujeme společnosti GOODRAM

Image

Přetaktování

 

Přetaktování pamětí

Jak jsem se již zmínil, paměti jsou osazeny čipy Micron D9KPT, které se vyznačují svým skvělým OC potenciálem. Podívejme se tedy, jak dopadly.

Frekvence pro měření rozdílu výkonu

Image

Při frekvenci 1333MHz jsem se dostal až na nízké latence 6-6-6-18. Zde mě o žádném skvělém OC potenciálu nepřesvědčily.

Image

Co však vypadalo daleko pěkněji, bylo 1600MHz s časováním 7-7-6-20. Zde už se začíná ukazovat potenciál kitu Play.

Image

Absolutním „vrcholem“ je 2000MHz při časování CL9. Nevypadá to nijak světoborně, avšak nesmíte zapomínat, že základ pamětí je 1600MHz CL8 a 2GHz bylo dosaženo s +- defaultním napětím.

Maximální možné přetaktování pro „benchování“

Image

Při časování CL6 jsem se dostal na hodně pěknou frekvenci 1500MHz, která testem wPrime projela bez problému.

Image

Při časování CL7 bylo možno jít až na frekvenci 1736MHz, což už je pro benchování zajímavější.

Image

Nejzajímavější je však výsledná frekvence při časování CL8. 1935MHz je velmi slušné a při extrémním taktování by to mohl přinést už zajímavější výsledky. Na konec se podíváme ještě na graf závislosti frekvence na časování.

Image

Testy výkonu

 

Výkonové testy

Nyní se podívejme na to, jaké nastaly rozdíly výkonu při různém nastavení pamětí.

Benchmarky a programy

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Jak můžete vidět na výše uvedených grafech, nejvýkonnější kombinací je 2000MHz CL9. Naopak nejméně výkonnou je, i přes své velice nízké časování, 1333MHz CL6.

Herní testy

 

Herní testy

Image

Image

Image

Image

Výsledky her jsou u všech nastavení víceméně vyrovnané a u žádného Vás paměti nebudou brzdit.

Verdikt

 

Závěr a hodnocení

Kit Play od společnosti GOODRAM hodnotím velice kladně. Za přijatelnou cenu nabízí dostatečnou kapacitu a také skvělý OC potenciál. Určitě se jedná o jednu z nejlepších voleb pro platformy, postavené na procesorech AMD či, a to určitě výrobce hlavně zamýšlel, pro platformy s procesory Intel Core i3/5/7 do socketu 1156.

Image

Mnoho výrobců nevyužívá čipy Micron D9 pro své operační paměti a je to škoda, protože pro běžné přetaktování jsou velice schopné. 2000MHz s časováním CL9 při napětí „pouhých“ 1.7V je velice slušný výsledek a lepší čipy už nabízí pouze společnost Elpida (zde se jedná o pouhé dva modely Hyper a TWN), ale možná i také PowerChips (jejich čipy naleznete na operačních pamětech G.Skill s frekvencí 2400MHz).

Image

Mírná nevýhoda paměťového kitu GOODRAM Play je v trochu vyšším zahřívání. Další podstatnou nevýhodou je dostupnost v ČR, která je prakticky nulová a cenu uvedenou ve shrnující tabulce neberte úplně vážně, jelikož jsou v tomto obchodě nedostupné a nejspíš ani nikdy nebudou.

GOOODRAM Play 2x2GB 1600MHz CL8
Klady Zápory
+ dobrý OC potenciál – mírně vyšší zahřívání
+ vhodné i pro „benchování“ – dostupnost v ČR
Cena: 3299 Kč (30.8.2010; K24.cz – nedostupné)
Ohodnoťte tento článek!