Výherní recenze DDR3: vliv napětí na frekvenci

0

Čtete první ze tří recenzí pamětí GoodRAM DDR3-1600 od tří našich čtenářů, jejichž nápady na provedení člániu byly vybrány. Postupně budou publikovány i další dva testy, v nichž jeden zaujme především odvážným nápadem (testovány bude RAMdisk a přidělení většího množství paměti grafické kartě) a druhý pak zase velmi profesionálním provedením.

Paměti značky GoodRAM jsou v České republice velmi vzácné a skoro se nedají sehnat, přitom jsou vyráběny v Polsku, kde je můžete běžně sehnat za příjemnou cenu v přepočtu asi dva a půl tisíce korun.

Co budu testovat? Budu se snažit najít nejlepší nastavení pamětí, co se týče výkonu. Pak se podíváme na to, jaký má vliv procesor na výkon pamětí (frekvence i počet jader). A nakonec se mrkneme na to, jak moc se zvedá frekvence pamětí při zvyšování napětí.

Už dopředu bych rád podotkl, že paměťový řadič integrovaný v procesoru AMD Phenom II, na kterém testuji, neumožňuje tak vysoké frekvence, jak je tomu u platformy Intel. Ale to ještě neznamená, že paměti budou dosahovat špatných výsledků, svoji roli hraje také časování.

   

Testovací sestava

Pro testy byl použit počítač s procesorem AMD Phenom II X6 1090T (na frekvenci 3,2GHz) na základní desce ASUS M4A89 Pro s čipsetem AMD 890FX. Celá testovací sestava:

Základní deska

ASUS M4A89 Pro

Procesor

AMD Phenom II X6 1090T

Paměti

GoodRAM Play DDR3 1600MHz CL8 2x2GB

Grafická karta

Asus ATI Radeon HD5850 1GB

Pevný disk

Samsung HD103SJ 1TB

Skříň

NZXT Apollo

Zdroj

Fortron Black Power 550W

Operační systém

Microsoft Windows 7 Ultimate x64

 

Dále uvádím podrobné specifikace pamětí:

Název

GoodRAM Play 1600MHz CL8

Výrobce

Wilk Elektronik S.A.

Označení

DDR3 DIMM PC12800

Čipy

Micron D9KPT

Kapacita

4GB (2x2GB)

Frekvence

1600MHz

Časování

8-8-8-24

Napětí

1,65V

Záruka

doživotní

 

Paměti byly při všech nastaveních otestovány programem LinX po dobu zhruba 40min (20 smyček se vší pamětí). Paměti byly až na speciální test napájeny 1,8V.

Testy byly provedeny v těchto programech:

–          Everest 5.50.2239 Beta

–          PCMark Vantage 1.02 x64

–          WinRAR 3.93

–          x264 HD Benchmark 3.18

Při testech jel procesor na frekvenci 3,2GHz kromě testu vlivu frekvence procesoru na paměti. Byly vypnuty funkce Turbo a Cool’n‘Quiet.

Testy

Tak se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu a tím jsou testy.

Při testování jsem se snažil najít nejvyšší frekvenci při časování od CL5 do CL8. Při CL 9 paměti nedosáhly ani 1900MHz, takže jsem je ani netestoval při tomto nastavení.

Maximální dosažené frekvence:

–          při CL5: 1150MHz (poměr: 230)

–          při CL6: 1400MHz (poměr: 233)

–          při CL7: 1600MHz (poměr: 228)

–          při CL8: 1800MHz (poměr: 225)

V závorce jsem zmínil poměr frekvence k časování. Ten by měl představovat výkon pamětí, jak ale vidíte, poměr je téměř shodný, takže při testech může více rozhodovat chyba měření.

Graf

Graf

Graf

Graf

Graf

Graf

Graf

Při testech jasně vidíme, že na výkon pamětí má velký vliv frekvence, ale také dobrý poměr mezi frekvencí a časováním. Ten se projevil u CL6, kde je nejlepší. Dokonce v mnoha testech předstihuje vysokou frekvenci 1800MHz s časováním CL8. To jen potvrzuje pravidlo, že u pamětí je důležitý tento poměr. Je hodně aplikací, u kterých vám zaručí nejvyšší výkon, ale jsou také takové, u kterých hraje prim jen frekvence.

Jak výkon pamětí dokáže ovlivnit procesor, tak na to se teď podíváme. Testoval jsem paměti při nastavení 1400MHz CL6, jelikož podávalo nejlepší výkon. Tyto testy jsem prováděl pouze v Everestu a PCMarku, protože je jasné, že v ostatních programech by výkon ovlivňoval především sám procesor.

Napřed se podíváme na to, jak dokáže či nedokáže ovlivnit výkon pamětí frekvence procesoru. Testoval jsem od 3,2GHz do 4GHz po 0,2GHz krocích, takže celkem 5 nastavení.

Graf

Graf

Graf

Graf

Jak vidíme, tak velkou mírou byly výsledky ovlivněny chybou měření, alespoň co se týče čtení a zápisu. Až u kopírování a latence si můžeme všimnout jistého zlepšení při vyšší frekvenci. U PCMarku zase můžeme usuzovat, zda výsledky nebyly spíše jen zásluhou většího výpočetního výkonu procesoru. Proto jsem také další testy v jiných aplikacích neprováděl.

Teď se podívejme, jakou roli hraje počet jader procesoru.

Graf

Graf

Graf

Graf

Graf

Na rozdíl od zvyšování frekvence si vyšším počtem jader z hlediska výkonu pamětí nepomůžete. Naopak se dá vypozorovat určitá tendence směrem dolů. U kopírování a latence jasně vítězí dvoujádro a tříjádro. U PCMarku je vidět, že dokáže využít pouze asi čtyři jádra, další fakt nemají v této době pro běžné uživatele ještě moc smysl.

Nakonec se ještě mrkneme na to, jak stoupá frekvence s napětím.

Graf

Zjistil jsem, že frekvence vzrůstá poměrně lineárně se zvyšujícím se napětím. Zkoušel jsem i 1,9V a 2V. Ale u 1,9V byl počítač stejně nestabilní zhruba při stejné frekvenci jako u 1,8V. Takže jsem testy prováděl s 1,8V, aby se paměti zbytečně nezahřívaly. 2V jsem zkusil jen krátce, ale také jsem si žádného markantního zlepšení nevšiml a hlavně dlouhodobější provoz na 2V bez lepšího chlazení silně nedoporučuju, protože se už jedná o limit, co paměti zvládnou a je to zbytečné riskování. 1,9V by možná ještě šlo, ale vzhledem k tomu, že paměti už tak hodně topí a moc si nepomůžete, tak bych to už také moc nedoporučoval. 1,8V bych označil za nejvhodnější napětí pro tyto paměti. Pokud byste ale měli paměti lépe chlazené, tak by vám vyšší napětí umožnilo ještě větší přetaktování.

Závěr

Paměti GoodRAM ukázaly, že mají slušný OC potenciál. Přestože nezvládají (alespoň na AMD platformě) vysoké takty, tak si dobře vedou při agresivních časováních. Například při CL6 zvládají frekvenci až 1400MHz při zvýšeném napětí 1,8V. To je dobrý výsledek. U časování CL7 jsou na tom podobně. Horší je to pak s časováním CL8, kdy zvládají 1800MHz. Ale i to je pěkný výsledek. Avšak časování CL9 a vysoké frekvence s těmito pamětmi na AMD nemají smysl.

Tyto paměti mohu doporučit všem, kdo hledají paměti DDR3 za dobrou cenu a mají rádi vysoký výkon. Paměti dokážou uspokojit všechny hráče a nadšence ať už svým vzhledem, ale hlavně značným potenciálem pro přetaktování. Sice ti, kteří se rádi ženou do vysokých frekvencí, se poohlédnou po jiných pamětech, ale pro všechny ostatní je to jasná volba. Tedy až na to, že je tady v České republice stěží seženeme. Což, jak je vidět, je škoda. Ale to se může časem zlepšit, přeci jen je to novinka.

Co je na pamětech dobrého/špatného?

Dobré

Špatné

Vysoký OC potenciál při nízkých časováních

Nízký OC potenciál při vysokých časováních

Pěkný vzhled a malé chladiče

Nemají XMP profil, musí se ručně nastavit

Jedou pěkně při nízkém napětí

Špatná dostupnost

Dobrá cena

 

 

Paměti GoodRAM Play do testu věnovala společnost Wilk Elektronik S.A., za což děkuji.

Výherní recenze DDR3: vliv napětí na frekvenci

Ohodnoťte tento článek!