Vyhořelá továrna Hynixu z části obnovila práci, DDR3 už ale zdražila až o 20 %

0

Událostí minulého týdne se neplánovaně stal krátký, ale prudký požár v důležité továrně na výrobu pamětí DRAM společnosti Hynix. Ve středu v závodě nacházejícím se v čínském městě Wu-Si vzplanula zařízení pro úpravu vzduchu (údajně při instalaci nových strojů). Požár trvající necelé dvě hodiny produkoval velké množství hustého dýmu, který na fotografiích jen podpořil obavy o stav továrny, z které údajně pochází až 15 % světové produkce pamětí DRAM. Když se potvrdilo, že výroba musela být zastavena, zákonitě vznikly obavy, že její odstávka povede k nedostatku čipů na trhu a tím šokovému nárůstu cen.

Ačkoliv Hynix rychle mírnil obavy a vyhlásil, že stěžejní vybavení a tzv. clean room přečkaly řádění ohně bez úhony, inspekce škod ještě není stále u konce. Že by k zdražení mohlo dojít, se již bohužel stihlo potvrdit. Zatím pochopitelně nejde o důsledek skutečného nedostatku, nýbrž o spekulace či opatrnost, což ale na věci v důsledku nic nemění. Již v závěru týdne skokově zdražily paměti DDR3 na volném trhu. Na burze DRAMeXchange stouply ceny 2Gb čipů o 20 %, u větších 4Gb variant cena narostla o 10 %. Nicméně k dnešnímu dni si cena obou těchto položek připsala ještě další jednotky procent.

Požár továrny firmy Hynix ve Wu-Si

Výkyv ceny na volném trhu nemusí mít velký dopad, nebude-li trvat dlouho. Mnoho odběratelů má totiž nasmlouvány dodávky předem (na druhou stranu, své prodejní ceny mohou zvýšit bez ohledu na to). Velkým problémem by bylo, pokud by tento výkyv v ceně přetrval a promítl se do dlouhodobých smluvních cen pamětí. Zda se tak stane, bude záležet na tom, jak dlouho bude výrobní kapacita Hynixu následky požáru omezena.

 

V tomto ohledu zatím ale bohužel tápeme. Včera společnost prohlásila, že se jí již během soboty podařilo částečně obnovit provoz závodu. Neupřesnila ale, co se tímto provozem míní (možná toliko návrat zaměstnanců do práce), samotná výroba pamětí to asi nebude. Zástupci firmy totiž jedním dechem dodali, že stále pokračuje zjišťování rozsahu škod a kontrola linek a strojů.

Paměti Hynix

Obnovení samotné výroby je údajně plánováno „v co nejkratší době“, jak to jen bude možné po nahrazení poškozeného vybavení. Prioritou je údajně dostat se zpět na plnou kapacitu výroby, jak dlouho to ale má konkrétně trvat, oficiálně nikdo nesdělil. Agentura Reuters, která cituje neoficiální zdroje, uvádí, že společnost by měla ve Wu-Si znovu začít vyrábět v horizontu „dvou až třech týdnů, možná i dříve“. Uvidíme ale, zda se tento odhad naplní. Doufejme, že obnova výroby půjde hladce, a nedočkáme se obdoby neblahých thajských povodní roku 2011, které na mnoho měsíců vyhnaly nahoru ceny HDD – nebo k tomu přinejmenším posloužily jako záminka.

Zdroje: DigiTimes, Reuters

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto