Výkonný počítač se spotřebou 38 W!

0

Použité komponenty

Použité komponenty

Na spotřebu počítačů je v poslední době kladen čím dál větší důraz a výrobci komponent se začínají předhánět, kdo z nich bude nejúspornější při zachování dobrého výkonu. Používají k tomu staré osvědčené postupy, ale nebojí se přijít i s něčím novým, jako jsou technologie DES a EPU u základních desek Gigabyte a Asus. Svou mírou k tomu přispívají i úsporné verze desktopových procesorů, jakým je např. AMD Athlon 64 X2 BE-2350 s maximálním TDP sníženým na 45 W.

 

Takto vynikající výkon by nebylo možné dosáhnout bez zdroje s vysokou účinností při velmi nízké zátěži (20 % a méně). S ní má totiž většina dnes prodávaných zdrojů velké problémy a nepodávají zdaleka tak dobré výsledky, jako použitá Akasa Power80+ AK-P050FG8 (viz testy účinnosti zdrojů Akasa na 80plus.org, 400W verze zfroje by byla zřejmě ještě o něco vhodnější). Ta má dvě nezávislé 18A napájecí větve a maximální výkon 500 W.

 

Chladič byl použit běžný Arctic Cooling Freezer 64 Pro, který používám při testování všech základních desek pro AMD.

 

Sestavy doplňovaly dva 1GB moduly Kingston HyperX KHX850002K2, které však neběžely na svých 1066 MHz, ale na standardních 800 MHz s napětím 1,85 V.

 

Do sestavy byl zapojen 320GB pevný disk Western Digital ze série AAKS, který je ke spotřebě vcelku ohleduplný. Lepších výsledků by bylo možné dosáhnout ještě s pevným diskem ze série Green Power, jehož podrobnou recenzi najdete zde.

 

Peloton připojených komponent uzavírá DVD vypalovačka Lite-On SOHW-1653S s IDE rozhraním, které je na spotřebu trochu šetrnější, než novější SATA. V tomto případě se ale nejednalo o záměr, ale o čistou náhodu, protože tuto mechaniku používám při běžném testování.

 

Tento výsledek by ale nebyl možný bez velmi povedené základní desky Sapphire PI-AM2RS780G s čipovou sadou AMD 780G, jejíž podrobnou recenzi právě přípravujeme. Pokud nebudete čekání na recenzi této desky vydržet, můžete si zatím o výkonu čipové sady AMD 780G počíst v recenzi základní desky Gigabyte GA-MA78GM-S2H.

 

S takovouto konfigurací si můžete bez problémů troufnout i na náročnější úkony, které by pro trošku úspornější Semprony byly smrtelné. Integrovaná grafika v čipsety 780G navíc poskytuje dostatečný výkon pro skromnější hraní v rozlišení 1024 × 768. 

Nastavení systému

Nastavení systému

Testování probíhalo pod operačním systémem Windows Vista Ultimate. Zajímavé bylo, že spotřeba se nezměnila při používání Aera či bez něj. Je sice možné, že to bylo způsobeno odchylkou měření na wattmetru FK Technics, který pro tyto účely používám, na druhou stranu ale musím připustit, že tento wattmetr velmi věrně kopíruje i jemné zatěžování systému. Pokud tedy bude mít nějakou odchylku, nebude rozhodně v rozmezí deseti wattů, ale maximálně 1-2 W.

wattmetr

Velmi dobrých výsledků jsem dosáhl při měření spotřeby i s naším testovacím procesorem AMD Athlon 64 X2 6000+, s nímž tato sestava bez zátěže poklesla až na velmi pěkných 45 W. V obou případech byla samozřejmě aktivována funkce Cool’n’Quiet. Bez ní se spotřeba u procesoru BE-2350 zvýšila na 45 W, u Athlonu X2 6000+ pak na 58 W.

Pokud byste nevěděli, jak funkci Cool’n’Quiet ve Vistách aktivovat, tak musíte spustit Ovládací panely a v nich Nastavení napájení. Zde si můžete buďto vytvořit svůj nový profil nebo upravit některý stávající. Poté musíte navštívit jeho podrobné nastavení, kde nastavíte minimální výkon procesoru ze 100 % na 5 %. Výsledkem bude, že Cool’n’Quiet bude snižovat procesoru násobič i jeho napětí.

 

V případě našeho procesoru se to v reálném provozu projevilo snížením napětí 1,216 V na rovný 1,000 V a snížením násobiče z hodnoty 10,5× na 5×.

 

 

Výsledky, hodnocení, video

Výsledky, hodnocení, video

Samotné měření spotřeby probíhalo v několika fázích – se zapnutými vypnutým Cool’n’Quiet  a měřil jsem i maximální spotřebu v zátěži. Na testované základní desce Sapphire jsem bez zátěže dosáhl velmi dobrých výsledků u obou testovaných procesorů – 43 W u 6000+ a 38 W u BE-2350.V V plné zátěži byl již rozdíl více než patrný – 75 W BE-2350 a 110 W X2 6000+. Výsledky asi celkem názorně zobrazuje následující graf.

 

O vhodnosti nových čipových sad AMD do úsporných počítačů a HTPC není vůbec pochyb, což dnešní ukázka krásně demonstrovala. Pokud by vám výkon této sestavy připadal ještě pořad zbytečně vysoký, můžete se zkusit vrhnout do stavby ještě úspornějšího stroje, třeba takového, jakým bylo EcoPC od našich kolegů z bývalého HWMagu. Ti na základě mobilního procesoru (Intel Core 2 Duo T7200), pomalejší integrované grafiky (GMA950) a pevného disku s 5400 ot./min dokázali spotřebu bez zátěže srazit až k hodnotě 20 W.

V každém případě pamatujte, že základem úsporného PC je účinný zdroj a kvalitní základní deska s úspornou čipovou sadou. Další wattíky můžete získat na pevném disku, mezi procesory v režimu nečinnosti nejsou až takové rozdíly, ale můžete se alespoň pokusit snížit napětí na stabilní minimum. Přestože si neděláme iluze o přesnosti zásuvkového wattmetru, je jisté, že se neplete procentuálně natolik, aby výsledek 38 W v nečinnosti pro velmi dobře použitelný počítač i pro Windows Vista nebo HD filmy nebyl velice dobrý.

Zde si ještě můžete prohlédnout krátké video z testování:

 

Výkonný počítač se spotřebou 38 W!

Ohodnoťte tento článek!