Vylepšete si stahování dat ve Firefoxu

0

Vestavěný správce stahování se ve Firefoxu postupně mění. Občas se v něm objeví nové vychytávky, jako třeba ve Firefoxu 3, kdy se přibyla možnost jednoduchého stažení všech souborů připojených do stránky jedním klepnutím. Stačí, abyste zmáčkli tlačítko na začátku adresního řádku Firefoxu, klepli na Více informací a pokračovali v novém okně přepnutím na kartu Média. Pomocí myši tam označíte všechny obrázky, které z dané stránky chcete stáhnout a tlačítkem Uložit jako je překopírujete do zvolené složky v počítači.

Podrobnosti k rychlému stahování obrázků ve Firefoxu najdete v článku Firefox 3: Jak snadno uložit všechny obrázky najednou.

Jak se zbavit správce stahování

Neustále vyskakující okno Správce stahování je pro mnoho uživatelů Firefoxu spíše na obtíž. Zbavit se jej můžete několika způsoby. Stačí si zapamatovat klávesovou zkratku Ctrl+J, kterou řídíte zobrazování a ukrývání Správce stahování. Pohodlnější je nastavit jej tak, aby zůstával ukrytý – jděte do nabídky Nástroje | Možnosti a vypněte volbu Zobrazit okno Správce stahování při začátku stahování.

Zobrazení stahování ve stavovém řádku

Konkurenční Google Chrome má informaci o stahovaných souborech řešenu docela prakticky. Průběh stahování je vidět ve stavovém řádku naspodu okna prohlížeče. Ovšem i ve Firefoxu můžete něčeho takového docílit a na klasického správce stahování jednou pro vždy zapomenout.

Doinstalujte si rozšíření s názvem Download Statusbar. Když nyní budete stahovat soubor, zobrazí se ukazatel jeho stahování na spodu okna Firefoxu. Seznam můžete samozřejmě promazávat nebo jej úplně vyčistit a ukrýt úplně. Vyzkoušejte také kontextovou nabídku, tedy pravé tlačítko myši na jednotlivých stahovaných souborech. Poklepáním na soubor jej spustíte/otevřete a zároveň odstraníte z lišty se seznamem.

Stahování z RapidShare

Pomineme-li, že na RapidShare se dá najít rozličný obsah, zůstává u této služby jedna velká nevýhoda. Při stahování totiž často musíte čekat ve frontě, než své stahování dokončí ostatní neplatící uživatelé a na vás dojde řada. Naštěstí i stahování z RapidShare lze jednoduše zautomatizovat. Stačí si nainstalovat rozšíření s názvem RDown a adresy pro stahování mu zadat pomocí funkce Nástroje | Rapidshare stahovač.

Další informace o stahování z RapidShare najdete v článku Jak stahovat z RapidShare automaticky a pohodlně? | ExtraWindows.

Stahování z BitTorrent přes Firefox

Stále oblíbeným prostředkem pro stahování nejen nelegálního obsahu zůstává technologie BitTorrent. Na ExtraWindows.cz jsme kdysi psali o výborném klientu uTorrent. Chcete-li zůstat ve Firefoxu a neopouštět jej ani při stahování torrentů, nainstalujte si doplněk nazvaný FireTorrent. Je plně integrován do klasického stahování dat ve Firefoxu, takže se s ním jednoduše sžijete.

Nastavení FireTorrentu si zobrazíte pomocí funkce Nástroje | Možnosti a po přepnutí na kartu FireTorrent.

Stáhněte to všechno

Zajímavým stahovacím doplňkem je rozšíření nazvané DownThemAll!. Po jeho instalaci se objeví nabídka Nástroje | Nástroje DownThemAll!. Tlačítko tohoto doplňku si rovněž můžete do nástrojové lišty Firefoxu. Po zobrazení DownThemAll! uvidíte okno obsahující seznam veškerých odkazů nalezených na aktuální stránce. Pokud tato stránka obsahuje odkazy na nějaká videa, obrázky a jiné soubory, pak použijte filtry dostupné ve spodní části, jednoduše si vyberte typy souborů, které chcete uložit do počítače a klepněte na tlačítko Začít stahovat.

DownThemAll! si poradí také s obrázky vloženými přímo do těla stránky. Stačí se v jeho okně přepnout na kartu Obrázky/Vložené, opět si vyfiltrovat potřebný seznam nebo položky označit myší, a můžete stahovat.

Propojení Firefoxu s externími správci stahování

Pokud by vám nevyhovovalo vylepšení Firefoxu pomocí doplňků usnadňujících stahování souborů z internetu, pak si nainstalujte jeden jediný. Jmenuje se FlashGot a díky němu Firefox propojíte s většinou samostatných programů určených pro stahování dat z internetu. Jejich výběr je pak pouze na vás, navíc je můžete využít i s ostatními webovými prohlížeči.

Chybí vám v tomto přehledu nějaký zajímavý tip nebo doplněk, který ve Firefoxu při každodenním stahování dat používáte? Napište do komentářů pod článkem.

Ohodnoťte tento článek!