Vyměňte staré PC za ultrabook, ušetříte, říká Intel. Vyplatí se provoz veterána?

0

Nedávno se Intel snažil přesvědčit podniky, že nákup nových počítačů se jim vrátí v nižších nákladech na opravy a údržbu zastarávajících strojů. Tentokrát společnost zacílila na domácnosti a zvolila pochopitelnější metriku – spotřebu elektřiny. Pokud jsem se tím ještě nechlubil, vlastním a provozuji dvě obstarožní desktopové sestavy a toto téma se mě tedy přímo týká. Dnešní hardware je samozřejmě v poměru výkon/watt o něco dál – do kdy se ale vyplatí zasloužilého veterána držet při životě a kdy už je to ekonomický nonsens?

„Zatímco spotřeba ultrabooku, který jeho majitel používá k práci, ročně stojí v závislosti na konkrétním typu a činnostech necelých 200 korun, za pět let starý stolní počítač zaplatí přibližně 2000 Kč, tj. desetkrát tolik,“ cituje tisková zpráva manažera pro maloobchodní prodej Martina Vařbuchtu. „Každá hodina provozu staršího počítače nás stojí 0,4 Kč, při větší zátěži jako je například hraní her či přehrávání videa z webu to je téměř 1 Kč“, dodává Jiří Zima, přední český odborník na konstrukci dálkově ovládaných oktokoptér.

Průměrná spotřeba letošního ultrabooku je podle údajů Intelu v řádu jednotek wattů, zatímco u pět let starého desktopového PC je to 110 W. Kromě žravějších komponent se na celkové spotřebě může velkou měrou podepsat i monitor. Podle společnosti Eizo činí spotřeba typického 22–24″ panelu podsvíceného bílými diodami kolem 40 wattů (hodně to ale závisí na jasu a lze se dostat i na 10–15 W), displej s úspornějším podsvitem modrými diodami zhruba polovinu. V případě podsvícení zářivkovými trubicemi (CCFL), které se používalo v roce 2008, musíme ještě pár wattů oproti bílým LED připočíst.

Pokud se spokojíte s 14″ panelem a notebookovou klávesnicí, podle Intelu ušetříte ročně na elektřině jeden až dva tisíce korun (zprůměrujme to na 1500 Kč). Nejlevnější ultrabook stojí 15 000 Kč, prostá doba návratnosti investice tedy vychází na deset let. Ultrabook ale deset let používání nejspíš nevydrží a pět let stará ojetina už tuplem ne. Za holé minimum pro přežití alespoň pěti let považujeme výměnu zdroje (1000 Kč) a pevného disku (1000 Kč), hodí se i SSD (2000 Kč), dle potřeby též nová Windows (2800 Kč), pokud by někdo ještě provozoval Windows XP. K tomu 5 × 1500 Kč za elektřinu a jsme na 14 300 Kč, pokud ostatní komponenty přežijí druhou pětiletku ve zdraví. Ušetřit (peníze, ne nervy) lze používáním operačního systému na bázi Linuxu, na to bude stačit menší SSD a vaše pětileté „TCO“ se bude pohybovat okolo 11 000 Kč. Také bychom neměli opomíjet, že topná sezóna v našich končinách trvá tři čtvrtě roku, takže odpadní teplo přijde vhod.

 

Ultrabook s malým displejem a stísněnou klávesnicí, který vzhledem k bezúdržbové konstrukci bude po pěti letech také na vyhození, tedy ekonomicky vychází přinejlepším nastejno (a to jsem shovívavý a opomíjím, že z desktopového PC vám pro stavbu nového zbyde alespoň to dokoupené SSD). All-in-one raději počítat nebudu, to by dopadlo ještě hůř.

Pro majitele zastaralých počítačů, kteří nepotřebují vysoký výkon, přesto existuje řešení. Shodou okolností jsem si o něm nedávno povídal právě s Martinem Vařbuchtou, jehož úvahu nad sklenicí piva si dovolím vypůjčit. Celeron má spotřebu v zátěži 35 wattů, čtyřjádrový Bay Trail v tabletech zvládne prakticky to samé s TDP 2,5 W a má Turbo, které alespoň částečně dorovnává hendikep v jednovláknovém výkonu. Škoda jen, že na desktopové provedení procesorů architektury Silvermont si ale zřejmě ještě nějakou dobu počkáme a nabídka konkurence není o mnoho lepší – v provedení mini-ITX seženete maximálně 40nm technologií vyrobený Brazos 2.0, nejnovější APU Temash/Kabini není k nalezení…

Zdroj: tisková zpráva Intel

Vyměňte staré PC za ultrabook, ušetříte, říká Intel. Vyplatí se provoz veterána?
Ohodnoťte tento článek!