Vypadá to, že procesory Ryzen vyjdou v únoru. Měly by být venku do GDC 2017

3

Část z vás si možná už v poslední zprávě o procesorech Ryzen (která vyšla teprve včera) všimla aktualizaci, dle níž výrobce za značkami Lepa a Enermax nabízí ke svým chladičům zdarma adaptéry pro jejich uchycení na desky se socketem AM4 nových čipů AMD. Na mailech, které tiskové oddělení poslalo, je zajímavý udávaný termín: údajně mají být dostupné „po uvedení platformy AM4“ nebo „nejpozději 1. března 2017“. Tato podezřelá formulace přímo vyzývá ke spekulacím, že desky AM4 a s nimi možná i Ryzen by tudíž měly vyjít někdy do konce února a Enermax to takto neopatrně vyzvonil. A vypadá to, že by na této konstrukci něco mohlo být.

Web VideoCardz, obvykle se zabývající grafikami, totiž našel další oporu pro únorové uvedení v programu konference GDC 2017, neboli Game Developers Conference. AMD zde bude opět přítomné jako loni (akce Capsaicin) a v programu je už vedena jeho prezentace s titulem „Optimalizace pro procesor AMD Ryzen“, kterou budou pro programátory vést softwaroví/herní inženýři z mateřské firmy nového CPU. Obsahem má být mikroarchitektura jádra, správa spotřeby, profilování výkonu s CodeXL a optimalizace v C, C++ nebo assembleru.

Seminář na GDC 2017 pořádaný AMD. O Ryzenu se hovoří jako o nedávno uvedeném CPU Seminář na GDC 2017 pořádaný AMD. O Ryzenu se hovoří jako o nedávno uvedeném CPU

Co je ale podstatný detail: v popisu se píše, že přednáška představí „nedávno uvedené procesory AMD Ryzen“. Věta tedy evidentně počítá s tím, že v době konání GDC 2017 – respektive tohoto semináře – už bude (Ry)Zen venku a na trhu. Mohl by tedy být vypuštěn předtím během průběhu konference, což je výhodné vzhledem k zázemí a publicitě, kterou poskytne tento již etablovaný „event“. AMD by ale mohlo zahájit prodej i někdy krátce předtím, takto důležitý produkt (alespoň subjektivně vzato) by si mohl vysloužit i nějakou vlastní oslavnou akci.

GDC 2017 se koná pět dní, od 27. února do 3. března. Dotyčný (nebo možná i doličný) seminář nemá datum a čas zatím specifikované, nicméně by měl spadat někam do tohoto rozmezí. V kombinaci s předešlým střípkem týkajícím se chladičů z toho tedy už s poměrně slušnou pravděpodobností vyplývá, že by vypuštění Ryzenu na trh mělo být někdy před koncem února.

Lepa v tiskové zprávě také naznačuje, že by platforma AM4 měla přijít před 1. březnem Lepa v tiskové zprávě také naznačuje, že by platforma AM4 měla přijít před 1. březnem

 

Neprůstřelné důkazy to zatím nejsou, nicméně bych připomněl, že původně (přinejmenším začátkem roku 2016) se počítalo i s tím, že by to Zen mohl stihnout ještě před Vánoci. Vypuštění v únoru tedy není tak docela „časné“ a nemusí nutně být nějak napjaté. Zatím sice nikde nevyplavaly nějaké stopy sériových kusů a viděli jsme vždy jen „ES“, tedy zkušební vzorky, to se však může během měsíce a půl změnit. Uvedení v únoru bych tedy byl na základě uvedeného nakloněn věřit, i když na potvrzení a případně přesné datum ještě musíme počkat.

Zdroje: GDC, VideoCardz

Vypadá to, že procesory Ryzen vyjdou v únoru. Měly by být venku do GDC 2017

Ohodnoťte tento článek!

3 KOMENTÁŘE

  1. AMD potvrdilo, ze bude podporovat AM4 socket i s elektronickou kompatibilitou do prichodu DDR5 :-)) !!!

    Parada, uz se nemuzu dockat (uz dlouho). Koupim hned APU na 28nm, s tim si vystacim a za par let koupim ZEN/VEGA APU a budu zase vysmatej, konecne DDR4 to by mohlo vykon APU celkem zvednout. Vic jak FullHD stejnak jen tak neplanuju, takze idealka… Ted uz jen aby byla naka poradna poctiva deska idealne od MSI, klidne za ni dam stejny prachy jak za procak. Jen skoda, ze je tak malej vyber normalnich ATX zdroju pod 400W, chci micro ATX, mensi pro me nema smysl. Jen se porad nemuzu rozhodnout mezi X370 a B350. 370ku nevyuziju ale zase co kdybych pak chtel prejit na neco o dost vic silnejsiho, a aspon se bude flakat a mohla by vydrzet dyl. Kua to je dilema, uvidime co bude za nabidku a rozdil cen. Zatim sem kupoval jen desky z “high-endovymi” chipsety i u levnejsich CPU a povetsinou se osvedcilo, ale je pravda ze jen u AMD, protoze Inšmel me s jeho cenovou politikou a moznosti upgradovat opravdu znechutil. Pridat jeden pin do socketu, aby tam nesel novejsi CPU me prijde moc, ale chapu ze i prodeje chipsetu/desek generuji zisky a o to firmam de, ale zase na druhou stranu AMD si tenhle luxus nemuze dovolit :-). Svate casy Socketu 7, ten vyber CPU IBM/Cyrix, IDT/Winchip, Rise technology, samozrejme nelze zapomenout AMD Geode defacto prvni low power CPU pro desktop (vyvynul ho kupodivu zravej Cyrix a pak ho vydal s National Semiconductor kdyz se spojili, tenhle CPU mam domm dotahl, dalsi kapitola by byla prodej consumer electronics division ATi Broadcomu, takhle rozstepit ATi ze spetneho pohledu opravdu vypada ehm…. slusa ve sve sbirce, AMD ho pak odkoupilo, byli i varianty BGA a ty byli prvni SOC, pak to AMD odprodala i s ATi ultra-mobilnimi technologiemi tzv. handset division Qualcommu za smesnych 65 mill USD a všichni vyme kam to s timto ip Qualcomne, tak jak vypada. ) Jo, tehda bylo na vyber ne jak ted :@